مدیر کل منابع انسانی و پشتیبانی وزارت علوم مطرح کرد:

تحقق توسعه پایدار در حوزه آموزش عالی کشور؛ در سایه توجه به شاخص‌ها و سیاست‌های تأثیرگذار «مدیریت سبز»

۲۳ دی ۱۳۹۸ | ۱۱:۳۰ کد : ۵۲۶۴۰ اخبار ستادی
تعداد بازدید:۱۱۶۸
دکتر اباصلت خراسانی، مدیر کل منابع انسانی و پشتیبانی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، در سومین جلسه مدیران منابع انسانی و پشتیبانی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی منطقه یک کشور گفت: تحقق توسعه پایدار و مستمر در حوزه آموزش عالی کشور، در سایه توجه به شاخص‌ها و سیاست‌های تأثیرگذار «مدیریت سبز» امکان‌پذیر است.
تحقق توسعه پایدار در حوزه آموزش عالی کشور؛ در سایه توجه به شاخص‌ها و سیاست‌های تأثیرگذار «مدیریت سبز»

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه پیام نور، دکتر خراسانی، در این نشست که به میزبانی دانشگاه پیام نور برگزار شد، با اشاره به ویژگی‌های استثنایی و منحصر به فرد تحمیلی در کل کشور، بخصوص در حوزه اقتصادی و مواجهه دولت با تنگناهای اقتصادی- اعتباری افزود: مدیران منابع انسانی و پشتیبانی آموزش عالی کشور، سکان‌دار این موضوع مهم و حیاتی در حوزه آموزش عالی هستند.
وی، تحقق توسعه پایدار و مستمر در حوزه آموزش عالی کشور را در سایه توجه مدیران منابع انسانی و پشتیبانی دانشگاه‌ها به شاخص‌ها و سیاست‌های تأثیرگذار مدیریت سبز دانست و بر ضرورت توجه و دقت مدیران در استانداردسازی فضاهای تأسیساتی و صرفه جویی در حوزه‌های مصرفی و هزینه‌ای دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور تأکید کرد.
دکتر خراسانی در ادامه، موضوعیت بخشیدن به تدوین الگوی کلان مدیریت آموزش عالی کشور را از اهداف اصلی منطقه بندی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور عنوان کرد و افزود: منطقه‌بندی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور در پرتو دیدگاه مبتنی بر استفاده از فرصت‌ها و تقویت قوت‌ها و غلبه بر تهدیدات و رفع ضعف‌ها در حوزه آموزش عالی کشور انجام شده است.
مدیرکل منابع انسانی و پشتیبانی وزارت علوم، ضمن اعلام آمادگی این وزارتخانه در کمک به رفع نیازهای دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور در حوزه تأمین منابع انسانی افزود: یکی از راه‌های رفع این نیازها، جابه‌جایی و ساماندهی نیروهای انسانی مازاد، متناسب با نیازهای اعلام شده از سوی دانشگاه‌های متقاضی است.
دکتر خراسانی در بخش دیگری از سخنان خود به اخذ مجوز استخدام ۶ هزار اعضای هیئت علمی خبر داد و افزود: از این تعداد حدود ۴ هزار مجوز به اعضای هیئت علمی فاقد شماره مستخدم شاغل در دانشگاهها و قریب ۲ هزار مجوز نیز مربوط به استخدام پیمانی جدید تا پایان برنامه ششم توسعه است.
وی، لازمه چابک‌سازی نیروی انسانی در هر سازمان را آموزش های هدفمند و مستمر دانست گفت: اداره کل منابع انسانی و پشتیبانی وزارت علوم، در راستای افزایش تناسب شغلی و ارتقاء سرمایه های انسانی آموزش عالی کشور برنامه ریزی های دقیقی انجام گرفته است که به زودی فاز اول در آینده نزدیک عملیاتی خواهد شد.
مدیرکل منابع انسانی و پشتیبانی وزارت علوم، در بخش پایانی صحبت‌های از برگزاری «کنفرانس سرمایه انسانی در آموزش عالی» در روزهای هفتم و هشتم بهمن ماه سال جاری با حضور معاونان و مدیران اداری، مالی و مدیریت منابع آموزش عالی کشور خبر داد.
در ادامه دکتر علیزاده، معاون اداری، مالی و عمرانی دانشگاه پیام نور، منطقی‌سازی و ساماندهی نیروی انسانی را وظیفه و رسالت دانشگاه دانست و گفت: خوشبختانه در ۲ سال گذشته اقدامات خوبی در این زمینه از سوی دانشگاه پیام نور صورت گرفته است.
وی، انتصاب و به‌کارگیری نیروهای شاغل در پست‌های مصوب و انسداد پست برای نیروهای قراردادی، تسهیل برای خروج نیرو مثل بازخرید، بازنشستگی تشویقی و انتقال به سایر دانشگاه ها از ازجمله اقدامات موثر در این زمینه اعلام کرد.
دکتر علیزاده افزود: دانشگاه پیام نور در دوره‌ای با توجه به افزایش جمعیت دانشجویی این دانشگاه به یک میلیون و ۲۰۰ هزار دانشجو، مانند بسیاری از دانشگاه‌های دیگر نیازمند جذب نیروی انسانی و تامین خدمات مورد نیاز دانشجویان بود اما اکنون با کاهش جمعیت دانشجویی در تمامی دانشگاه‌های کشور، چالش‌هایی درخصوص افزایش نیروهای انسانی به وجود آمده که باید بتوانیم با ساماندهی مناسب و همکاری و هم‌افزایی شرایط مناسبی را برای ساماندهی منابع انسانی فراهم آوریم.
وی با تاکید بر اینکه هدف ما به هیچ عنوان تعدیل نیرو نیست، از انتقال تعدادی از نیروهای دانشگاه پیام نور به سایر دستگاه ها خبر داد و اظهار داشت: امروز با هم افزایی و همکاری دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی مجموعه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری می‌توانیم نیاز نیروهای انسانی بخش را تامین کنیم و زمینه انتقال نیروهای علاقه مند به حضور در سایر دستگاه ها را فراهم آوریم.
معاون اداری، مالی و عمرانی دانشگاه پیام نور گفت: سند راهبردی دانشگاه پیام نور به عنوان دانشگاه باز و از راه دور کشور بر اساس مطالعه حدود ۱۳ دانشگاه باز جهان و اسناد بالادستی تهیه، تصویب و ابلاغ شد.
وی ارتقای مدیریت سبز را از دیگر اقدامات مهم دانشگاه پیام نور عنوان کرد و اظهار داشت: دانشگاه پیام نور به عنوان دانشگاه باز و از راه دور، در جهت تقویت زیرساخت‌های الکترونیکی و استفاده از فناوری های نوین اقدامات بسیار گسترده ای را انجام داده است و هم اکنون از تعداد ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر آزمون در هر ترم این دانشگاه با حذف کاغذ و هزینه های جانبی، ۶۵۰ هزار نفر آزمون، به صورت الکترونیکی و متمرکز برگزار می‌شود.
دکتر علیزاده از راه‌اندازی نرم افزار پشتیبانی متمرکز نیز خبر داد و اظهار داشت: دانشگاه با راه‌اندازی این نرم‌افزار توانست ضمن تفویض اختیار کامل به استان‌ها، صدور احکام کارگزینی به صورت یکسان و سراسری و حضور و غیاب پرسنل، امکان نظارت دقیق بر نحوه عملکرد آنها را نیز داشته باشد و این اقدام در جهت سامانه سپاری امور و ارتقای مدیریت سبز صورت گرفت که صرفه جویی بزرگی را نیز به همراه داشت.
وی به اهمیت موضوع سلامت و ایمنی نیروهای انسانی اشاره کرد و افزود: استقرار نظام بهداشت و امینی(HSE) در فضای آزمایشگاهی و دانشگاهی از اهمیت بالایی برخوردار است و از این‌‌رو دانشگاه در این جهت نیز برنامه های مهمی در دستور کار دارد.
س.س ۵۱/ ل.م ۵۴/ ع. ع ۵۷