کسب جایزه بوکالتر کیهان‌شناسی ۲۰۱۹ توسط محققان دانشگاه صنعتی شریف

۱۷ دی ۱۳۹۸ | ۱۴:۴۸ کد : ۵۲۵۲۸ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۸۰۰
دانش آموختگان دانشگاه صنعتی شریف با پژوهش «پژواکی از مغاک: سیاهچاله فوق چرخان باقی مانده از دوتایی ستاره نوترونی رویداد GW۱۷۰۸۱۷» موفق به کسب جایزه بوکالتر ۲۰۱۹ شدند.
کسب جایزه بوکالتر کیهان‌شناسی ۲۰۱۹ توسط محققان دانشگاه صنعتی شریف

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه صنعتی شریف، جایزه بوکالتر هر سال به ایده‌های جدید و پیشرو در زمینه کیهان‌شناسی و گرانش نظری و رصدی داده می‌شود ایده‌هایی که موفق به بازگشایی دریچه جدیدی برای فهم ما از انبساط تند شونده کیهان شود.

دکترجاهد عابدی دانش آموخته دکترای دانشکده فیزیک دانشگاه صنعتی شریف و دکترنیایش افشردی کیهان شناس و اخترفیزیکدان شهیر، دانش آموخته دوره کارشناسی دانشکده فیزیک دانشگاه صنعتی شریف و دکتری دانشگاه پرینستون با مقاله خبرساز و مهم‌شان "پژواکی از مغاک: سیاهچاله فوق چرخان باقی مانده از دوتایی ستاره نوترونی رویداد GW170817" این جایزه را دریافت کردند.

همچنین هیئت داوران جایزه معتبر بوکالتر پژوهش جاهد و نیایش که در مجله Journal of Cosmology and Astroparticle Physics به چاپ رسیده است را پژوهش جسورانه و قدمی نوآورانه در درک پدیده گرانش کوانتومی نامیده‌اند. ایده‌ای که امواج گرانشی ساطع از دو ستاره نوترونی چرخان می‌تواند اطلاعات جدیدی از درون سیاهچاله و گرانش کوانتومی به دست دهد.

دکتر جاهد عابدی دانش‌آموخته دوره دکتری دانشگاه صنعتی شریف و محقق پاره‌وقت پژوهشگاه دانش‌های بنیادی بوده است که دوره پسادکتری خود را در موسسه امواج گرانشی (آلبرت اینشتین) ماکس پلانک و موسسه لایبنیتز در هانوفر آلمان می‌گذراند.

همچنین، دکترنیایش افشردی کیهان شناس و اخترفیزیکدان شهیر، دانش‌آموخته دوره کارشناسی دانشکده فیزیک دانشگاه شریف و دکتری دانشگاه پرینستون است.

وی هم‌اکنون استاد دانشکده فیزیک و نجوم دانشگاه واترلو و موسسه فیزیک نظری پریمیتر کانادا است.

پیش از این نیز این دو اختر فیزیکدان ایرانی با مقاله " پژواک‌هایی از مغاک: سیاه چاله‌ای با چرخش زیاد برای پسماند ادغام ستاره نوترونی" در سال ۲۰۱۸ موفق به کسب این جایزه شدند.

ل. س ۴۲ / ل.م ۵۴


( ۵ )