دفتر امور کنسولی دانشجویان خارجی دانشگاه حکیم سبزواری افتتاح شد

۱۷ دی ۱۳۹۸ | ۱۴:۲۶ کد : ۵۲۵۲۶ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۶۰۸
دفتر امور کنسولی دانشجویان خارجی دانشگاه حکیم سبزواری، امروز (سه‌شنبه) با حضور مدیر کل امور دانشجویان غیر ایرانی سازمان امور دانشجویان افتتاح شد.
دفتر امور کنسولی دانشجویان خارجی دانشگاه حکیم سبزواری افتتاح شد

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه حکیم سبزواری، دکتر علیزاده در این آیین با اشاره به دیپلماسی فعال علمی جمهوری اسلامی ایران گفت: هم اینک افزون بر ۴۰ هزار دانشجوی خارجی از ۱۲۹ ملیت مختلف در دانشگاههای ایران تحصیل می کنند.

وی تصریح کرد: هم اینک هم پای برنامه ششم توسعه در حال حرکت هستیم؛ به‌طوری که در انتهای سال تحصیلی ۹۸-۹۷ یک درصد جمعیت دانشجویی، دانشجویان خارجی بوده اند که از مسیرهای کنکور سراسری، غیربورسیه، شهریه پرداز و بورسیه وارد دانشگاه‌های کشور شده‌اند.

دکتر علیزاده با اشاره به اینکه عزم ملی برای جذب بیشتر دانشجویان خارجی شکل گرفته، افزود: با ارتقاء و حفظ کیفیت آموزشی بسترهای لازم برای پذیریش و تربیت دانشجویان خارجی فراهم شده است.

مدیر کل امور دانشجویان غیر ایرانی سازمان امور دانشجویان گفت: از مجموع ۴۰ هزار دانشجو خارجی کشور، ۲۹ هزار دانشجو در دانشگاه‌های زیر پوشش وزارت علوم و مابقی دانشجویان در دانشگاههای آزاد اسلامی و دانشگاه‌های زیر پوشش وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در حال تحصیل هستند.

دکتر علیزاده افزود: در راستای تمرکززدایی در وزارت علوم برای ارائه خدمات مناسب در محل به دانشجویان بین المللی دفاتر کنسولی در ۱۵ استان کشور دایر شده که در قالب دفاتر استانی و دانشگاهی شعب یک و دو فعالیت دارند.

وی تصریح کرد: امروز سی و یکمین دفتر امور کنسولی دانشجویان خارجی در دانشگاه حکیم سبزواری به بهره برداری رسید که منشا خدمات آسان، سریع و مطلوب در پذیریش دانشجویان بین‌المللی فراهم شد.

دکتر علیزاده ادامه داد: نگاه ویژه ای در مدیریت دانشگاه حکیم سبزواری در زمینه جذب و پذیریش دانشجویان خارجی شکل گرفته و چشم انداز مطلوبی برای افزایش دانشجویان بین الملل در این دانشگاه ترسیم شده است.

رییس دانشگاه حکیم سبزواری نیز گفت: دانشگاه حکیم سبزواری به عنوان دومین قطب دانشگاهی خراسان رضوی ظرفیت مناسبی برای جذب دانشجویان از کشورهای افغانستان، پاکستان، عراق و کشورهای عربی منطقه دارد.

دکتر علی اصغر مولوی افزود: ایجاد دفاتر امور کنسولی دانشجویان غیرایرانی در دانشگاه‌ها در راستای سیاست‌های وزارت علوم مبنی بر تمرکز زدایی، مسوولیت سپاری و تفویض اختیار امور مربوط به این دانشجویان است.

رییس دانشگاه حکیم سبزواری افزود: دفتر امور کنسولی این دانشگاه با هدف تسهیل در امور دانشجویان غیر ایرانی شامل صدور گذرنامه و روادید تحصیلی، مجوز اقامت، مهاجرت و تمدید اعتبار گذرنامه راه‌اندازی شده است.

دکتر مولوی با اشاره به تحصیل ۲۷۰ دانشجوی غیرایرانی در دانشگاه حکیم سبزواری گفت: با راه اندازی دفتر امور کنسولی و ایجاد زیرساخت لازم و خدمات رفاهی و آموزشی چشم انداز ما افزایش پذیریش بیش از دوبرابری دانشجوی بین المللی طی سالهای آتی است.

س.س ۵۲/ ل.م ۵۴


( ۲ )