برای اولین بار در کشور رشته اقتصاد گردشگری در دانشگاه یزد راه اندازی می شود

۲۹ تیر ۱۳۹۳ | ۱۲:۳۰ کد : ۵۲۴۷ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۹۱۲
​ برای اولین بار در سطح کشور رشته اقتصاد گردشگری در دانشگاه یزد راه اندازی می شود. به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، در نشستی که با حضور نمایندگان اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری استان، رئیس و تنی چند...
برای اولین بار در سطح کشور رشته اقتصاد گردشگری در دانشگاه یزد راه اندازی می شود.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، در نشستی که با حضور نمایندگان اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری استان، رئیس و تنی چند از اعضای هیئت علمی دانشکده اقتصاد، مدیریت و حسابداری دانشگاه یزد برگزار شد، مزایای تأسیس رشته اقتصاد گردشگری مورد بررسی قرار گرفت و در خصوص تدوین سرفصل، کسب مجوز و عقد تفاهم نامه های لازم برای تأسیس این رشته در دانشگاه یزد در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا بحث و تبادل نظر شد.
در این جلسه دکتر محمدعلی فیض پور عضو هیئت علمی دانشکده اقتصاد، مدیریت و حسابداری با تأکید بر توانمندی های این دانشکده گفت: با توجه به اینکه در کشور هنوز این رشته ایجاد نشده است ایجاد آن  در این دانشکده می تواند شرایط خوبی را برای شهر یزد و همچنین این دانشگاه ایجاد کند و با حمایت مالی سازمان میراث فرهنگی سرفصل رشته اقتصاد جهانگردی در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا تدوین و مجوز آن نیز اخذ خواهدشد.
وی همچنین  با اشاره به برگزاری نشست یک روزه در هفته اول مهر و همچنین با توجه به اینکه استان یزد قابلیت های گردشگری فراوانی دارد درخصوص برگزاری همایش علمی گردشگری به صورت ملی در سال آینده در دانشگاه یزد با همکاری سازمان میراث فرهنگی  از نمایندگان این سازمان درخواست کرد که این موارد در قالب تفاهم نامه همکاری تدوین و امضا شود.
دکتر سعید سعیدا عضو دیگر هیئت علمی این دانشکده نیز در این جلسه با اشاره به اینکه دانشگاه یزد دومین دانشگاه در کشور است که رشته جهانگردی را تأسیس کرد و دانشجویان در مقطع فوق لیسانس رتبه های بسیار خوبی کسب کرده اند گفت: انتظار می رود سازمان میراث فرهنگی استان چه در زمینه جذب نیرو و چه در زمینه بورسیه کردن و حمایت از پایان نامه های دانشجویی پیشقدم باشد و دانشگاه را حمایت کند.
وی افزود: با توجه به اینکه شهر یزد جاذبه های گردشگری فراوانی دارد کارهای بسیار خوبی در این رابطه می توان با تلاش زیاد انجام داد و دانشگاه می تواند بازوی سازمان میراث باشد.
دکتر مهدی نواب پور عضو هیئت علمی پیشکسوت دانشگاه یزد نیز در این جلسه گفت: استان یزد به دلیل توریستی بودن و جاذبه های گردشگری فراوان از سرمایه عظیمی برخوردار است و با ایجاد رشته های جهانگردی و گردشگری در این دانشگاه ، لازم است که مسئولان دانشگاهی با مسئولان شهر یزد زبان مشترک داشته باشند و فرهنگ جهانگردی را در این شهر رواج دهند .
در ادامه فاطمی معاون اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان در این جلسه با اشاره به صنعتی شدن شهر یزد و نوسانی که در صنعت گردشگری به وجود آمده است گفت: ابتدا روند صنعت گردشگری که در استان شکل گرفت به خوبی در حال پیشرفت بود ولی متاسفانه با صنعتی شدن استان  این صنعت دچار نوسان شدید شد و با توجه به این موضوع با ایجاد رشته اقتصاد گردشگری می توان صنعت گردشگری را به جایگاه خود بازگرداند و چشم انداز جدید نیز روی همین محور است و سازمان میراث فرهنگی از این موضوع استقبال می کند و توافق کلی وجود دارد.
 

( ۱ )