برای اولین بار در جهان 17ژن بیماری زای گیاهی در دانشگاه تبریز شناسایی شد

۱۹ فروردین ۱۳۹۴ | ۱۲:۴۸ کد : ۵۲۴۴ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۶۰۸
برای اولین بار در جهان 17 ژن بیماری زای گیاهی توسط اولین دانشجوی دکترای رشته بیماری شناسی گیاهی در گرایش نماتد شناسی ، در دانشگاه تبریز شناسایی شد. به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، اولین دانشجوی دکترای...
برای اولین بار در جهان 17 ژن بیماری زای گیاهی توسط اولین دانشجوی دکترای رشته بیماری شناسی گیاهی در گرایش نماتد شناسی ، در دانشگاه تبریز شناسایی شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، اولین دانشجوی دکترای رشته بیماری شناسی گیاهی در گرایش نماتد شناسی دانشگاه تبریز،که با دفاع از رساله دکترای خود تحت عنوان "فراسنجه های زیستی، تغییرات جمعیتی، دامنه میزبانی، تنوع ژنتیکی و بیماری زایی نماتد سیستی کلم در مزارع سبزی شمال غرب کشور" در این رشته فارغ التحصیل شد، گفت: از اصلی ترین دستاوردهای این پایان نامه شناسایی 17 ژن بیماری زایی در این نماتد در ایجاد بیماری روی گیاهان است که تاکنون هیچ گزارشی از وجود این ژن ها در این نماتد در سطح جهانی وجود نداشته است و تعیین تعداد نسل های نماتد سیستی کلم در مزارع سبزی اطراف تبریز از نتایج دیگر این پایان نامه می باشد.
جباری غازانی تصریح کرد: نماتد سیستی کلم از جمله نماتدهای انگل داخلی ساکن است که در مورد آن، شاید به علت خسارت کم و پراکندگی محدود جغرافیایی، تحقیقات کم تری در مقایسه با سایر نماتدهای سیستی مثل نماتد سیستی سویا  و نماتد سیستی چغندرقند، انجام شده است. این نماتد از نقاط مختلف جهان از جمله انگلستان، آمریکا، ترکیه، روسیه و ایران گزارش شده است. نماتد سیستی کلم در سبزی کاری های اطراف تبریز، گیاهان میزبان مختلف و هم چنین علف های هرز را مورد حمله قرار می دهد.
این دانش آموخته دانشگاه تبریز در ادامه افزود: بررسی جامع و دقیقی در مورد این نماتد در ایران صورت نگرفته است، به همین دلیل در پژوهش حاضر جنبه های مختلف زیست شناختی مثل تنوع ژنتیکی جمعیت های آلوده کننده میزبان های مختلف، تعداد نسل نماتد در هر فصل زراعی در شرایط مزرعه ای، گلخانه و میکروپلات (ریزکرت) مورد بررسی قرار گرفت.
گفتنی است دکتر غلامرضا نیکنام راهنمایی و دکتر زهرا تنها معافی از موسسه تحقیقات گیاه‌پزشکی کشور و دکتر سید ابوالقاسم محمدی مشاوره این رساله را بر عهده داشتند.