به میزبانی دانشگاه صنعتی امیرکبیر؛

مراسم نکوداشت پدر علم مهندسی پزشکی ایران برگزار شد

۱۱ دی ۱۳۹۸ | ۱۶:۲۷ کد : ۵۲۳۸۵ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۹۵۹
مراسم نکوداشت دکترمحمدرضا هاشمی گلپایگانی، پدر علم مهندسی پزشکی ایران با حضور مسئولان کشوری، اساتید و دانشجویان برگزار شد.
مراسم نکوداشت پدر علم مهندسی پزشکی ایران برگزار شد

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه صنعتی امیرکبیر، دکترسیداحمد معتمدی رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر در این آیین گفت: پیشرفت‌های علمی ایران در حوزه مهندسی پزشکی مدیون پایه گذاری این دانشکده توسط استاد هاشمی گلپایگانی است.
وی در مراسم نکوداشت پدر علم مهندسی پزشکی ایران که با حضور مسئولان کشوری، اساتید و دانشجویان دکترمحمدرضا هاشمی گلپایگانگی برگزارشد، گفت: این افتخار را داشتم از سال ۵۶ در خدمت استاد هاشمی گلپایگانی باشم و به مدت ۴ سال در وزارت علوم معاون وی بودم و ریشه بسیاری از پیشرفت‌های علمی مدیون این فرهیخته ایرانی است.
دکترمعتمدی گفت: دکترهاشمی گلپایگانی پایه‌گذار مهندسی پزشکی ایران بود که این اتفاق برای جامعه دانشگاهی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.
دکترمحمدرضا عارف عضو شورای انقلاب فرهنگی گفت: کشور ما و فرهنگ ایرانی فراتر از قانون است که در سیره بزرگان قابل ملاحظه است.
عضو شورای انقلاب فرهنگی ادامه داد: این مراسم همزمان با روز تولد این استاد است نقش ایشان در توسعه مقطع دکتری در سال‌های اولیه انقلاب از دستاوردهای خوب این استاد است.
دکترعارف تصریح کرد: خود اتکایی علمی و آموزشی در شرایطی مطرح شد که در داخل کشور تعداد دانشجویان کمتر از دانشجویان خارجی بود همچنین وابستگی صنعتی به خارج از کشور مسئله مهمی بود که این استاد پایه‌گذار ارتباط صنعت با دانشگاه در اوایل انقلاب بود. کاربردی کردن رشته‌های مهندسی جهت گیری بود که در زمان اوایل انقلاب تلاش‌های زیادی شد که استاد هاشمی گلپایگانی این موضوع را پیگیری می‌کردند.
دکترعلی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی در مراسم نکو‌داشت پدر علم مهندسی پزشکی ایران گفت: اگر امروز در کشور ایران شاهد رشد علم و فناوری هستیم به خاطر تلاش‌ها و مدیریت دوران وزارت هاشمی گلپایگانی است.
وی افزود: نزدیک به ۴۱ سال از همکاری بنده با استاد فرهیخته هاشمی گلپایگانی می‌گذرد که در واقع از ابتدای انقلاب در کنار ایشان به فعالیت‌های علمی پرداختم و اکنون همه موفقیت‌های خود را مدیون ایشان هستم.
وی در پایان گفت: الگو قرار دادن شخصیت و فعالیت‌های علمی استاد هاشمی گلپایگانی می‌تواند مسیر راه روشنی برای دانشجویان و نسل دانشگاهی جامعه باشد.
دکتر رضا ملک زاده معاون تحقیقات وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی گفت: دستاوردهای علم و فناوری و درخشش ایران نتایج فعالیت‌ها و سیاست‌های دوران خدمت وزرا قبلی و به خصوص هاشمی گلپایگانی است.
معاون تحقیقات وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی نیز گفت: در زمان خدمت استاد هاشمی گلپایگانی اتفاقات درخشانی در نظام آموزشی کشور افتاد که امروز بخشی از آن به عنوان دستاورد علمی از آن یاد می شود اکنون باید از تجربیات و اندوخته علمی این دانشمند ایرانی در پیشبرد فعالیت های علمی استفاده کرد.
دکترعلیرضا رهایی رئیس مرکز تحقیقات سازه و زلزله دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: اساتید علمی و دانشمندان ایرانی سرمایه‌های اصلی دانشگاه‌ها محسوب می‌شوند چرا که آنها توسعه علمی را در کشور رقم زده‌اند.
وی افزود: اساتید علمی و دانشمندان ایرانی در فرهنگ دینی کشور ایران جایگاه ویژه‌ای دارند و آنها به عنوان سرمایه‌های اصلی دانشگاه‌ها در راستای توسعه علمی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار هستند.
رئیس مرکز تحقیقات سازه و زلزله دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: تحول آموزشی در کشور از زمانی شروع شد که استاد هاشمی گلپایگانی به عنوان دبیر شورای عالی انقلاب فعالیت خود را شروع کرد. این در حالی است که دانشگاه‌ها در دهه ۶۰ با مشکلات زیادی روبه‌رو بودند که خوشبختانه با مدیریت و برنامه‌ریزی دقیق مقدمه‌ای بر یک تحول در نظام آموزشی توسط وی انجام شود.
دکتررهایی تصریح کرد: تحول آموزشی که در چهار دهه در بخش پزشکی و غیر پزشکی اتفاق افتاده به واسط فعالیت‌ها، برنامه‌ریزی‌ها و سیاست‌های استاد فرهیخته هاشمی گلپایگانی است چرا که ایشان بسیاری از اساتید با تجربه را در کنار جوانان قرار می‌دادند که خوشبختانه توانستند یک بستر خوبی را برای پیشرفت علم و فناوری زمینه‌سازی کنند.
دکترسیدمحمدرضا هاشمی گلپایگانی پدر علم مهندسی پزشکی ایران گفت: یکی از ویژگی‌های رشته مهندسی پزشکی این است که انسان را از دیدگاه تفکر سیستمی به تکنولوژی رباتیک می‌رساند.
پدر علم مهندسی پزشکی ایران در مراسم نکوداشت خود گفت: در صراط اندوختن علم و انجام دادن پژوهش عشق و انگیزه‌های شخصی درونی هر فرد شرط مؤثر و تعیین کننده است در واقع کسی که در راه علم و تحقیق گام برمی‌دارد بایستی مرتباً در راستای انگیزه‌های علمی خود سؤال‌های اساسی و ریشه‌ای را مطرح و در راه دستیابی به پاسخ سؤالات و رسیدن به افق بالاتر دانش خویش را به صورت جادی و خستگی ناپذیر ادامه دهد.
وی افزود: فرد پژوهشگر اگر دارای روحیه خستگی‌ناپذیر باشد در گرفتاری‌ها و ناملایمات زندگی و حتی در زمان‌هایی که ناگزیر است به خدمات و مسئولیت‌هایی که با خواسته درونی و علمی‌اش چندان سازگار نیست مشغول شود از تفکر و دنبال کردن موضوعات علمی و دستیابی به پاسخ سؤالاتش غافل نمانده تا مسیر تکاپوی او در راه علم و تحقیق متوقف و حتی کمرنگ نخواهد شد.
دکترهاشمی گلپایگانی اضافه کرد: بنده پس از اخذ فوق‌لیسانس در دانشگاه پلی‌تکنیک تهران در رشته مهندسی برق در سال ۱۳۴۷، فوق‌لیسانس دیگری را در سال ۱۳۵۱ در آمریکا در رشته مهندسی کنترل دریافت کرده و برای مقطع دکتری در رشته مهندسی پزشکی در دانشگاه ایالتی اوهایو واقع در شهر کلمبوس آماده شدم. در واقع در خلال گذراندن دوره دکتری در آمریکا بود که متوجه شدم ادعای علم جدید در حال حاضر در دنیا برمبنای پردازش موازی و روش‌های محاسبات هوشمند بر این است که با این ابزار علمی و تحقیقاتی جدید می‌توان رفتار مغز انسان را با کمک کامپیوتر مدل کرد.
پدر علم مهندسی پزشکی ایران افزود: وجود ماشین میان محقق و طبیعت به جای اینکه بر دقت علمی بینجامد استنتاجات را مشکوک کرده و یافته‌های امروز ممکن است فردا رد شود. در واقع وقتی علوم بصورت کالا درآید روشن است که نوع ماشینی آن عمر نوع دست‌ساز آن را ندارد. چرا که چرخ‌های ماشین باید در گردش باشد و یافته‌های تازه‌ای عرضه شود و از این طریق کالای جدیدی به بازار بیاید که نهایتاً منجر به افزایش سود می‌شود.
وی تصریح کرد: رشته مهندسی پزشکی از جمله علوم بین رشته‌ای است که پدیده زیستی و از جمله انسان را از دیدگاه خودنگر و برمبنای تفکر سیستمی مهندسی می‌کند و مبانی علمی تحقیقاتی مهندسی پزشکی با آنچه مربوط به مهندسی برق، مکانیک و کامپیوتر است متفاوت می‌باشد چرا که در این رشته‌ها روشی جزء نگر مبتنی بر جمع آثار برای تکنولوژی و سیستم‌های انسان ساخته و ربات‌ها می‌توانند مفید و مؤثر باشند.
دکترهاشمی گلپایگانی ادامه داد: اینجانب در بازگشت به ایران قبل از انقلاب اسلامی و در تابستان سال ۵۶ و در طول سال‌های تدریس و تحقیق در تدریس دروسی همچون کنترل سیستم‌های عصبی و عضلانی مدل‌سازی سیستم‌های زیستی به این مطلب بیشتر واقع شدم که علوم جدید و روش‌های محاسبه و طراحی سیستم‌های ساخت بشر که مبتنی بر اصول کمّی و عموماً فاقد اطلاعات و روش‌های کیفی است برای تبیین و تشریح پدیده‌های طبیعی و رفتار موجودات زنده و خصوصاً خصوصیات عملکردی انسان از خطا و ضعف جدی برخوردار بوده و حتی تغییر جهت روش‌های علمی از اصول مبانی قطعیت به سمت روش‌های احتمالاتی و عدم تعیین مبتنی بر تصادف نتوانسته از معیار و مبنای مناسب بر مدل‌های محاسباتی پدیده‌های زیستی و فیزیکی باشد.
پدر علم مهندسی پزشکی ایران در پایان گفت: هنگامی که به پایان تلاش‌های ما نزدیک می‌شویم هر کدام ما باید حق آن را داشته باشیم با صدای بلند بگوییم من آنچه در توان داشته‌ام انجام داده‌ام. همچنین دکتر رضا امراللهی عضو هیات دانشکده مهندسی انرژی و فیزیک به خاطراتی از تلاش ها و فعالیت های این استاد فرهیخته پرداخت.
دکترعباس نصیرایی مقدم، رئیس دانشکده مهندسی پزشکی نیز در سخنانی با بیان اینکه بزرگترین اثر دکتر هاشمی گلپایگانی دانشجویانی هستند که ایشان تربیت کرده‌اند، گفت: در این برنامه به طور مفصل درباره آثار علمی ایشان صحبت خواهد شد، اما یکی از مهم‌ترین آثار ایشان بنیان‌گذاری "رشته مهندسی پزشکی" در کشور و پایه گذاری دانشکده مهندسی پزشکی در دانشگاه صنعتی امیرکبیر است.
گفتنی است در پایان مراسم با اهدای لوح و یادبود از این استاد گرانقدر و پیشکسوت تقدیر شد.
ل.س ۴۲/ ل.م ۵۴


( ۱ )