دکتر صالحی عمران:

بودجه دانشگاه فنی و حرفه‌ای با سایر دانشگاه‌ها فاصله زیادی دارد و پاسخ‌گوی نیازهای دانشگاه نیست

۱۱ دی ۱۳۹۸ | ۱۶:۲۳ کد : ۵۲۳۸۴ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۶۴۸
دکتر ابراهیم صالحی عمران رییس دانشگاه فنی و حرفه‌ای در اجلاس سراسری معاونان و کارگزاران  فرهنگی و دانشجویی دانشکده‌ها و آموزشکده های فنی و حرفه ای کشور گفت: بودجه دانشگاه فنی و حرفه‌ای با سایر دانشگاه‌ها فاصله زیادی دارد و پاسخ‌گوی نیازهای دانشگاه نیست.
بودجه دانشگاه فنی و حرفه‌ای با سایر دانشگاه‌ها فاصله زیادی دارد و پاسخ‌گوی نیازهای دانشگاه نیست

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه فنی و حرفه‌ای، دکتر صالحی عمران در این اجلاس که در دانشکده شریعتی تهران برگزار شد اظهار داشت: بسیار خوشحالم که توفیقی حاصل شد در خدمت همکاران معاونت فرهنگی و دانشجویی مراکز تابعه دانشگاه حضور پیدا کنم و امیدوارم خروجی و دستاورد این اجلاس در ارتقای آموزش های فنی و حرفه ای موثر باشد و همه عزیزان بعد از پایان این اجلاس دو روزه با دست پر به محیط های کاری خود بازگردند و با جدیت و تلاش بیشتری در راستای ارتقای فعالیت‌های فرهنگی و دانشجویی قدم بردارند.
وی با اشاره بر اینکه طی سال های اخیر گفتمان اجتماعی خوبی در بین سیاستگذاران آموزشی و غیر آموزشی در خصوص ارتقای آموزش های فنی و حرفه ای و مهارتی در کشور صورت پذیرفته و تأکید ویژه ای به گسترش فعالیت های دانشگاه فنی و حرفه ای انجام شده و متاسفانه در حال حاضر بودجه این مرکز علمی و مهارتی با استانداردها و شاخص‌های کیفی آموزش عالی کشور فاصله بسیار زیادی دارد بیان داشت: معتقدم توجه به آموزش های فنی و حرفه ای در جامعه باید از سد گفتمان خارج و به جنبه های عملیاتی پرداخته شود و لازم است حرف ها به عمل تبدیل شود.
دکتر صالحی عمران با عنوان اینکه قرار نیست سیستم های آموزشی به تنهایی تمام مشکلات اجتماعی و اقتصادی موجود در کشور را حل کنند و به دوش کشند ادامه داد: با عنایت به تجربیات بین المللی، اگر می‌خواهیم مشکلات اشتغال و رشد اقتصادی کشور حل شود و اگر بر این باور هستیم که بایستی آموزش با اقتصاد گره بخورد، مطمئن باشید راه دیگری جز توجه جدی تر به آموزش های مهارتی نداریم و متغیرهای پیچیده و تعاملی زیادی در این بین هستند تا بتوانند در این امر کمک کنند اما طبیعتاً سریع‌ترین راه برای برقراری رابطه بین اقتصاد و آموزش توجه به آموزش های فنی و حرفه ای است.
رییس دانشگاه فنی و حرفه ای گفت: وقتی نگاهی به لایحه بودجه می اندازیم و دانشگاه فنی و حرفه ای را با بسیاری از دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی مقایسه می کنیم، درمی‌یابیم فاصله زیادی داریم و شاخص هایی که برای رشد بودجه دانشگاه فنی و حرفه ای در نظر گرفته شده در مقایسه با آموزش های نظری اختلاف زیادی دارد بنابراین معتقدم با عنایت به تلاش های صورت گرفته، مسئولانی که بودجه در اختیار آنها قرار دارد باید از حرف به عمل روی بیاورند و نشان دهند باور قلبی و اعتقاد عملی به اعتلای آموزش های مهارتی دارند و برای ارتقای کمی و کیفی این نوع آموزش ها سرمایه گذاری بیشتری انجام دهند.
وی با عنوان اینکه بسیار از شاخص‌های بودجه ای دانشگاه فنی و حرفه ای با گذشت بیش از ۸ سال از پیوستن این دانشگاه به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری کماکان با شاخص آموزش و پرورش سنجیده می شود تصریح کرد: طی روزهای اخیر جلسات متعددی با مقام محترم وزارت علوم و نمایندگان عضو کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی در خصوص بودجه دانشگاه داشتم و در این نشست ها بودجه دانشگاه تشریح و عنوان شد اگر در جهت حل مشکلات اشغال جوانان به فعالیت این دانشگاه باور دارید بایستی توجه ویژه به مسائل بودجه ای هم داشته باشید.
دکتر صالحی عمران اظهار داشت: وظیفه جذب بودجه با بنده و مدیرانم است و نمی خواهیم این مشکلات به مراکز تسری پیدا کند و شما عزیزان باید در کمال آرامش در مراکز به فعالیت های علمی و عملی خود ادامه دهید و نگذارید حتی آب در دل دانشجویی تکان بخورد چرا که هویت وجودی و اصل اساسی شکل گیری دانشگاه همین دانشجویان هستند و اگر کار خوبی طی سال های اخیر صورت گرفته ناشی از فعالیت های کارکنان و دانشجویان در مراکز سراسر کشور بوده است و بارها گفته ام کار واقعی را مراکز انجام می‌دهند و ستاد مرکزی امر حمایت و پشتیبانی را انجام میدهد.
رییس دانشگاه فنی و حرفه ای با ابراز نگرانی از بودجه تخصیص داده شده به تغذیه دانشجویی گفت: در جدول بودجه ای تغذیه دانشجویی دانشگاه فنی و حرفه ای برای هر دانشجو ۱۶,۴۸۰ ریال اختصاص یافته که با نگاه اجمالی به سایر دانشگاه با رقم هایی بین ۷۰,۰۰۰ ریال تا ۹۰,۰۰۰ ریال برای هر دانشجو برخورد می کنیم.
وی با انتقاد از اختصاص بودجه فرهنگی دانشگاه فنی و حرفه ای در مقایسه با سایر دانشگاه ها افزود: بودجه ای که برای انجام فعالیت های فرهنگی برای هر دانشجو در دانشگاه فنی و حرفه ای تخصیص داده شده مبلغی در حدود ۱/۲۷۰/۰۰۰ ریال است و این رقم برای یک دانشجو در دانشگاه تهران ۱۲/۰۰۰/۰۰۰ ریال برآورد شده یعنی حدود ۱۰ برابر کمتر و سوالی که پیش می آید این است که با این اعداد ارقام می توان مشکلات موجود فرهنگی در حیطه آموزش های مهارتی را حل کرد؟
دکتر صالحی عمران با تأکید بر اینکه ما در دانشگاه فنی و حرفه ای یک خانواده بزرگ هستیم و به هیچ وجه نا امید نیستیم و اطمینان داریم در همین شرایط هم اگر همدلی، اتحاد و هم فکری صورت بگیرد با توجه به انرژی و پتانسیل بالقوه که از همکاران سراغ دارم می توانیم از این برهه خارج شویم. همکاران در مراکز تابعه در میدان عمل حضور دارند پس تمام هم و غم ما در سازمان مرکزی ارتقای کمی و کیفی دانشکده هاست.
رییس دانشگاه فنی و حرفه ای با عنوان اینکه یکی از دغدغه های بزرگ دانشگاه ارتقای خوابگاه ها و سلف سرویس های دانشجویی بوده که بحمداله طی دوسال اخیر اتفاقات کم نظیری در این حوزه رخ داده گفت: باور ما بر این است آماده سازی جوانان برای حضور در بازار کار یک رشد تربیتی نیاز دارد. وقتی اصطلاح رشد تربیتی را در ادبیات آموزشی به کار می بریم یک بخش از آن به مهارت هایی است که در کارگاه ها و کلاس ها با دانش های نظری و عملی جدید به دانشجویان داده می شود که به خروجی این اقدامات رشد عقلانی می گویند که باعث این خواهد شد دانشجو در بازار کارآینده به موفقیت برسد ولی همه اینها به تنهایی کفایت نمیکند چرا که آمادگی های دیگری از جمله رشد عاطفی و اجتماعی نیاز است و این همان توجه به مسایل فرهنگی و تربیتی است که با توجه به بودجه بسیار پایین فرهنگی مغفول مانده است.
دکتر صالحی عمران با تأکید بر اینکه تربیت یک امر تصادفی نیست ادامه داد: برای رشد عاطفی و اجتماعی در بین دانشجویان باید در زمینه های مختلف از جمله ناهنجاری های عاطفی مثل خشم، ترس، استرس، پرخاشگری و.. به صورت عالمانه و عامدانه تفکر کنیم و برنامه داشته باشیم چرا که دانشگاه کارخانه انسان سازی است و نقش دانشگاه فنی و حرفه ای آماده سازی جوانان برای حضور در جامعه و بازار کار است و این کار مهم حوزه معاونت فرهنگی و دانشجویی است.
وی در پایان بر لزوم توجه به فعالیت های تربیت بدنی و جسمانی تأکید و خاطر نشان کرد: اگر کوچکترین اختلالی در رشد جسمانی و ناتوانی جسمی دانشجویان وجود داشته باشد به شدت در بهره وری و آینده فعالیت در بازار کار خودش را نشان خواهد داد لذا باید در این زمینه هم برنامه ریزی مستمری صورت بگیرد.


( ۳ )