توسط محققان دانشگاه حکیم سبزواری؛

پتانسیل تولید برق از حرارت اتلافی صنایع مختلف بررسی شد

۱۱ دی ۱۳۹۸ | ۰۹:۴۸ کد : ۵۲۳۵۸ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۴۸۶
پتانسیل تولید برق از حرارت اتلافی صنایع مختلف، در تازه‌ترین پژوهش محققان مرکز انرژی محاسباتی دانشگاه حکیم سبزواری، بررسی شد.
پتانسیل تولید برق از حرارت اتلافی صنایع مختلف بررسی شد

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه حکیم سبزواری، دکتر احسان امیری‌راد عضو هیئت علمی دانشگاه حکیم سبزواری که سرپرستی این طرح پژوهشی را برعهده داشت، درخصوص این پژوهش گفت: بازیافت حرارت موجود در گازهای خروجی از صنایع مختلف و تبدیل آن به انرژی الکتریکی به عنوان یکی از روش‌های مرسوم جهت افزایش بازدهی انرژی در سطح جهان شناخته شده است که شرایط کاری این سیستم‌ها وابسته به دمای گازهای اتلافی است.

دانشیار مهندسی مکانیک دانشگاه حکیم سبزواری گفت: در این پژوهش براساس شرایط کاربردی، سیکل‌های تولید برق رانکین با سیالات کاری مختلف طراحی شده و در نهایت شرایط بهینه طراحی شامل مشخصات بویلر، سیال‌کاری مناسب و مشخصات کندانسور برحسب دمای گازهای اتلافی معرفی شده است.

گفتنی است نتایج این تحقیق که تحت سرپرستی دکتراحسان امیری راد دانشیار مهندسی مکانیک و با دستیاری سعید محمدی و ادریس طیبان دانشجویان مقطع تحصیلات تکمیلی دانشگاه حکیم سبزواری انجام شده است، در مجله معتبر Energy که در زمره معتبرترین مجلات در شاخه انرژی بوده و جزء ده درصد مجلات برتر پراستناد دنیا قرار دارد به چاپ رسیده است.

ل.س42/ل.م54


( ۱ )