وزیر علوم تاکید کرد:

لزوم استفاده بیشتر کتابخانه ملی ایران از تکنیک‌های جدید اطلاع‌رسانی در سطوح ملی و بین المللی برای پژوهشگران نسل جوان

۱۰ دی ۱۳۹۸ | ۱۵:۰۵ کد : ۵۲۳۴۷ اخبار برگزیده اخبار ستادی سرخط خبرها
تعداد بازدید:۱۶۸۸
دکتر منصور غلامی ، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در آیین اختتامیه دهمین جشنواره ملی پژوهش و فناوری سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران تاکید کرد: کتابخانه ملی ایران باید با استفاده بیشتراز تکنیک‌های جدید اطلاع‌رسانی، به صورت هدفمند، یافته های علمی و فناوری را برای پژوهشگران نسل جوان در سطح ملی و بین المللی ارائه دهد.
لزوم استفاده بیشتر کتابخانه ملی ایران از تکنیک‌های جدید اطلاع‌رسانی در سطوح ملی و بین المللی برای پژوهشگران نسل جوان

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، در این آئین که امروز (سه‌شنبه) با حضور دکتر اشرف بروجردی، رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در محل این کتابخانه برگزار شد، دکتر غلامی با بیان اینکه این کتابخانه به عنوان حافظه تاریخی کشور مطرح است، اظهار داشت: هدف از برگزاری هفته پژوهش و فناوری در کشور، اطلاع‌رسانی عمومی درخصوص شناساندن دستاوردهای علمی و فناوری دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی کشور است تا همگان از فعالیت‌های و پیشرفت‌های علمی کشور مطلع شوند.
وزیر علوم با بیان اینکه پیشرفت علمی کشور در دو دهه اخیر شگرف بوده است، گفت: در سال ۲۰۱۹ رتبه ۱۶ علمی جهان را کسب کردیم و این در وضعیتی به دست آمد که با محدودیت‌های فراوان روبرو بوده و همچنین رقابت تنگاتنگی با کشورهای صاحب نام در علم و فناوری داشتیم.
وی با اشاره به گرایش مراکز علمی و پژوهشی کشور به کاربردی کردن علوم در چندسال اخیر که حاصل آن ارتباط نتایج تحقیقات انجام گرفته با حل مسائل و معضلات جامعه بود، گفت: این رویکرد در ده سال اخیر به صورت جدی پی‌گیری شد و حاصل آن تأسیس ۱۹۷ مرکز رشد بود که برای پرورش و حمایت از ایده‌های جدید و کمک به انتقال یافته‌های علوم به صورت کاربردی و تولید ثروت فعالیت می‌کنند.
وزیر علوم افزود: در این راستا هم اکنون بیش از ۴۲ پارک علم و فناوری و بیش از ۴۷۰۰ شرکت دانش‌بنیان زیر نظر وزارت علوم و دانشگاه‌ها و یا به صورت مستقل جهت حمایت از صاحبان اندیشه و فناوری‌های نوین و پیشرفته فعالیت می‌کنند.
دکتر غلامی با اشاره به نوع عرضه دستاوردهای علمی و پژوهشی در هفته پژوهش و فناوری در سال‌های اخیر گفت: در دوسال اخیر در کنار عرضه دستاوردها و محصولات پژوهشی و فناوری، بخشی هم به ارائه تقاضاها و نیازهای فناوری دستگاه‌های اجرایی اختصاص یافت تا نیازهای فناوری خود را عرضه کنند. این امر موجب شد قراردادها و تفاهم‌نامه‌هایی بین دو طرف شکل گیرد.
در پایان این آئین و با حضور وزیر علوم از برگزیدگان دهمین جشنواره ملی پژوهش و فناوری سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران تجلیل شد.
در این جشنواره از آثار برتر در قالب‌های کتاب، تصنیف یا تألیف، طرح پژوهشی خاتمه یافته، پایان‌نامه‌های کارشناسی ارشد، رساله دکتری خاتمه یافته در حوزه.های علم اطلاعات و دانش‌شناسی، علوم آرشیوی، مطالعات ایران شناسی، اسلام شناسی و نسخه پژوهی، تاریخ شفاهی و تحول دیجیتال در کتابخانه و مراکز آرشیوی تجلیل شد.
ر. ب ۴۵/ ل. م ۵۴/‏ ع. ع ۵۷


( ۱ )