به همت محققان پارک علم و فناوری گلستان؛

دستگاه "شیر برقی کنترل‌کننده سیستم تعلیق بادی خودرو" طراحی و ساخته شد

تعداد بازدید:۱۰۱۴
دستگاه "شیر برقی کنترل‌کننده سیستم تعلیق بادی خودرو" توسط محققان یکی از شرکت‌های عضو پارک علم و فناوری گلستان برای نخستین بار در خاورمیانه طراحی و ساخته شد.
دستگاه "شیر برقی کنترل‌کننده سیستم تعلیق بادی خودرو" طراحی و ساخته شد

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از پارک علم و فناوری گلستان، هنگامی که مردم در مورد کارایی اتومبیل فکر می‌کنند، معمولاً کلماتی نظیر اسب‌بخار، گشتاورد و شتاب صفر تا صد به ذهنشان خطور می‌کند ولی اگر راننده نتواند خودرو را کنترل کند، همه قدرتی که توسط موتور ایجاد می‌گردد بدون استفاده است؛ به همین دلیل مهندسین خودرو تقریباً از هنگامی که به فناوری موتورهای احتراق داخلی چهارزمانه دست پیدا کردند، توجهشان به سیستم تعلیق معطوف شد.
در این پروژه سعی شده سیستم تعلیق بادی بهتر مورد بررسی قرار گیرد؛ هدف تعلیق بادی، تامین کیفیت رانشی نرم و روان به‌منظور افزودن قابلیتی همانند سرعت اتوماتیک برای خودترازی خودرو است. یک مشخصه تعلیق بادی این است که فرکانس‌های طبیعی ناشی از بار را که یک فنر فلزی انجام می‌داد، انجام نمی‌دهد. بنابراین این سیستم تعلیق می‌تواند حرکت نرمی برای شرایطی که بار کم است، انجام دهد و فشار را به‌طور اتوماتیک همراه با افزایش بار افزایش دهد.
این دستگاه اصلی‌ترین جزء سیستم تعلیق بادی خودرو و متشکل از قطعات مکانیکی و الکترونیکی است که وظیفه کنترل هوای ورودی و خروجی سیستم و انتقال هوا به کیسه بادهای هر محور برای بالا بردن نرمی سواری و فرمان‌پذیری (هندلینگ) خودرو در مواجهه با شرایط مختلف جاده‌ای را برعهده دارد.
ل.س ۴۲/ ل.م ۵۴

کلید واژه ها: پارک علم و فناوری گلستان


( ۱ )