در پژوهش مشترک محققان دانشگاه حکیم سبزواری با پژوهشگران دانشگاه تهران صورت گرفت:

بررسی امکان‌سنجی رفع آلودگی هوای کلان شهرها با تولید رنگ‌های جاذب آلودگی هوا

۰۹ دی ۱۳۹۸ | ۱۰:۱۸ کد : ۵۲۳۰۰ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۶۱۵
“امکان سنجی رفع آلودگی هوا به‌وسیله نانو کامپوزیت‌های پلیمری در صورت تولید رنگ‌های جاذب آلودگی هوا”، در پژوهش مشترک دکتر غلامعلی فرزی، عضو هیئت علمی دانشگاه حکیم سبزواری با اساتید دانشگاه تهران، بررسی شد.
بررسی امکان‌سنجی رفع آلودگی هوای کلان شهرها با تولید رنگ‌های جاذب آلودگی هوا

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه حکیم سبزواری، دکتر فرزی با اشاره به اینکه این پژوهش در قالب پروژه دکترای دانشجوی مشترک وی با دانشگاه تهران صورت گرفته است اظهار داشت: در این پژوهش که بخشی از آن در دانشگاه حکیم سبزواری و بخشی در دانشگاه تهران انجام شد پس از ساخت نانو کامپوزیت پلیمری به‌صورت هیبرید سه‌گانه آزمایشات میدانی برای رفع آلودگی های الی از فاز هوا انجام شد.

وی افزود: در این پژوهش نشان داده شد که ترکیب نانو کامپوزیت پلیمری به‌صورت هیبرید سه‌گانه می‌تواند آلودگی‌های موجود در فاز سیال را به روش فتوکالیستی تجزیه و به مواد غیرمضر تبدیل کند.

عضو هیئت علمی دانشگاه حکیم سبزواری گفت: از آنجا که این نانو کامپوزیت ها را می توان به‌صورت رنگ‌های سازگار با محیط زیست تولید کرد لذا امکان استفاده از نتایج این پروژه در کلانشهرها برای رفع آلودگی هوا وجود دارد.

دکتر فرزی تصریح کرد: بخشی از نتایج حاصل از این پژوهش در مقاله ای با عنوان

Synthesis and characterization of Ag/TiO 2 /composite aerogel for enhanced adsorption and photo-catalytic degradation of toluene from the gas phase در مجله معتبر بین‌المللی Chemical Engineering Research and Design با IF= 3.073که جزء مجلات برتر زمینه مهندسی شیمی و .پلیمر. و دارای رتبه Q 1 در نشریات علمی است، به چاپ رسیده است.

وی یادآور شد: تیم پژوهشی دانشگاه حکیم سبزواری آمادگی دارد برای تولید رنگ‌های جاذب آلودگی هوا با سایر دانشگاه‌ها یا سازمان های محیط زیست همکاری کند.

گفتنی است علاقه‌مندان برای مشاهده مقاله می‌توانند بر روی لینک زیر کلیک کنند.

https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S 0263876219303636 ل.س ۴۲/ ل.م ۵۴