توسط محققان دانشگاه حکیم سبزواری:

امکان‌سنجی فنی، اقتصادی و طراحی سیستم تصفیه پساب پالایشگاهی به کمک بازیافت حرارت بررسی شد

۰۴ دی ۱۳۹۸ | ۰۹:۴۴ کد : ۵۲۱۵۸ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۴۷۸
محققان دانشگاه حکیم سبزواری در پژوهشی، به بررسی “امکان سنجی فنی، اقتصادی و طراحی سیستم تصفیه پساب پالایشگاهی به کمک بازیافت حرارت” پرداختند.
امکان‌سنجی فنی، اقتصادی و طراحی سیستم تصفیه پساب پالایشگاهی به کمک بازیافت حرارت بررسی شد

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه حکیم سبزواری، دکتر دیمی دشت بیاض استادیار و عضو هیأت علمی گروه مکانیک دانشگاه حکیم سبزواری، گفت: یکی از عمده مشکلات پالایشگاهی عدم امکان دفع پساب به محیط زیست بدلیل آلودگی آن است که در این پژوهش با استفاده از اتلافات حرارتی موجود در پالایشگاه و با توجه به مشخصات نمونه پساب‌های آزمایش شده، اقدام به مدل سازی سیستم مذکور شده است.

وی افزود: در این کار تحقیقاتی به‌کارگیری بخار فشار پایین پالایشگاه هاشمی نژاد در سیستم آب شیرین کن به روش multi effect desalination with thermal vapor compressor (MED-TVC ) بررسی شد.

استادیار دانشگاه حکیم سبزواری تصریح کرد: در این پژوهش از روش بهینه سازی چندگانه ( multi objective optimization ) استفاده و اقدام به بهینه سازی پارامترهای مؤثر در سیستم MED-TVC شده است.

دکتر دیمی دشت بیاض یادآورشد : نتایج حاصل از این پژوهش در مقاله‌ای با عنوان “ Multi objective optimization of using the surplus low pressure steam from natural gas refinery in the thermal desalination process “ در مجله معتبر بین‌المللی Journal of Cleaner Production با IF= 6.395 که جزو % ۱۰ مجلات برتر زمینه ترمودینامیک و دارای رتبه Q 1 در نشریات علمی است، به چاپ رسیده است.

همچنین این مقاله بخشی از نتایج حاصله از پایان نامه ادریس طیبان دانشجوی کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک-تبدیل انرژی، زیر نظر دکتر دیمی دشت بیاض با عنوان “امکان سنجی فنی، اقتصادی و طراحی سیستم تصفیه پساب پالایشگاهی به کمک بازیافت حرارت” است.

گفتنی است علاقه مندان جهت مشاهده مقاله می‌توانند به لینک زیر مراجعه کنند.

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S 095965261932815

ل. س ۴۲/ ل. م ۵۴


( ۱ )