توسط محققان دانشگاه بیرجند؛

نقشه راه گیاهان دارویی استان خراسان جنوبی طراحی و اجرا شد

۰۴ دی ۱۳۹۸ | ۰۹:۳۳ کد : ۵۲۱۵۷ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۵۵۵
نقشه راه گیاهان دارویی و طب سنتی استان خراسان جنوبی، براساس افق ۱۰ ساله توسط محققان دانشگاه بیرجند طراحی و اجرا شد.
نقشه راه گیاهان دارویی استان خراسان جنوبی طراحی و اجرا شد

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه بیرجند، دکترمحمدحسین امینی‌فرد عضو هیئت علمی دانشکده کشاورزی دانشگاه بیرجند و مجری این طرح گفت: خراسان جنوبی دارای تنوع گیاهان دارویی بسیار بالایی است و پتانسیل اقتصادی شایان توجهی در این بخش وجود دارد.

وی افزود: براساس آمارها درآمد استان خراسان جنوبی در سال گذشته از کاشت گیاهان دارویی بیش از ۲هزار میلیارد تومان بوده و مواد موثره موجود در گیاهانی چون "زعفران"، "زرشک" و "عناب" بسیار بالاتر از استانداردهای جهانی است، ولی به‌دلیل نبود دانش و امکانات کافی از این پتانسیل اقتصادی استفاده نمی‌شود؛ از این رو از سوی محققان دانشگاه بیرجند این طرح بر مبنای برنامه ۱۰ ساله تهیه، طراحی و اجرایی شد.

دکتر امینی‌فرد تشریح کرد: با توجه به افزایش حجم تجارت جهانی گیاهان دارویی و فرآورده‌های آن، افزایش سهم طب سنتی در سیستم سلامت کشور در نقاط مختلف، پیشینه غنی ایران در طب سنتی و همچنین مستعد بودن استان خراسان جنوبی، احیا و توسعه گیاهان دارویی و طب سنتی ایرانی با استفاده از تمام منابع ملی، در این استان ضروری است. براین اساس محققان دانشگاه بیرجند براساس برنامه ستاد گیاهان دارویی معاونت علمی‌وفناوری ریاست‌جمهوری اقدام به تهیه نقشه گیاهان دارویی این استان کرده‌اند.

وی استان خراسان جنوبی را جزو استان‌های برتر و یکی از قطب‌های تولید گیاهان دارویی در کشور توصیف کرد و یادآورشد: بدلیل کشت "زعفران"، "زرشک"، "عناب" و "انار"، از این استان با عنوان سرزمین "طلا" و "یاقوت‌های سرخ" یاد می‌شود.

دکتر امینی‌فرد گفت: روش تهیه نقشه راه گیاهان دارویی استان خراسان جنوبی را بر اساس روش برنامه‌ریزی استراتژیک و بر مبنای اهداف ۱۰ ساله (۱۳۹۷ تا ۱۴۹۷) ارائه شد و بر این اساس، این طرح در چهار مرحله اجرایی شده است.

وی "تجزیه و تحلیل وضعیت موجود گیاهان دارویی و طب سنتی استان خراسان جنوبی"، "نقاط ضعف و تهدیدها گیاهان دارویی و طب سنتی استان"، "نقاط قوت و فرصت‌های گیاهان دارویی و طب سنتی استان خراسان جنوبی" و "ارائه اقدامات، راهبردها و برنامه عملیاتی جهت تهیه نقشه گیاهان دارویی و طب سنتی استان" را از مراحل چهارگانه اجرای نقشه گیاهان دارویی استان خراسان جنوبی نام برد.

دکترامینی فرد، برنامه عملیاتی و نقشه راه گیاهان دارویی استان خراسان جنوبی را شامل ۵ حوزه دانست و اظهار کرد: برنامه‌های عملیاتی هر حوزه به طور جداگانه برای توسعه گیاهان دارویی استان ارائه شد که از آن جمله می‌توان به حوزه‌های "زیرساخت و توانمندسازی تولید گیاهان دارویی خراسان جنوبی"، "آموزش علمی و کاربردی"، "پژوهش و تحقیقات"، "بازار، اقتصاد و صنعت" و "ترویج و فرهنگ‌سازی" اشاره کرد.

مجری طرح درخصوص اهداف این طرح پس از اجرا در استان خراسان جنوبی، گفت: تحقق اهداف سند ملی گیاهان دارویی و طب سنتی در برش استانی با توجه به مزیت نسبی این بخش کشور در این صنعت و تسهیل توسعه اقتصادی استان خراسان جنوبی با افزایش و مدرنیزه کردن تولید و فرآوری صنعتی گیاهان دارویی از جمله اهداف مد نظر در این زمینه بوده است.

این محقق "ارتقای عملکرد و کیفیت محصولات در گیاهان دارویی در استان"، "بهبود معاش و اقتصاد کشاورزان، تولیدکنندگان و صنایع مرتبط در استان خراسان جنوبی"، "معرفی محصولات مهم گیاهان دارویی استان خراسان جنوبی در سطح بین‌المللی و سهم مهم از بازار بین‌المللی" و "افزایش همکاری و ارتباط میان سرمایه‌داران در جهت تولید، تجاری‌سازی و نوآوری محصولات گیاهان دارویی و اشاعه طب سنتی و تعریف و تبیین طرح‌ها و اقدامات فنی و اجرایی در استان" را از دیگر اهداف اجرای طرح نقشه گیاهان دارویی در این استان نام برد.

ل.س ۴۲/ ل.م ۵۴