توسط محققان پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری صورت گرفت؛

ابداع روشی نوین در تولید ماده مؤثره گیاهی کاربردی در صنایع آرایشی و بهداشتی

تعداد بازدید:۶۷۹
طرح تهیه و استخراج پپتیدی عصاره مورینگا (نوعی گیاه دارویی) در فراخوان طرح های برتر دانشگاه ها و مراکز پژوهشی استان تهران در راستای رونق تولید، به عنوان طرح برگزیده انتخاب شد.
ابداع روشی نوین در تولید ماده مؤثره گیاهی کاربردی در صنایع آرایشی و بهداشتی

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری، این طرح روش انحصاری و ابداعی دکتر سعید امین زاده عضو هیأت علمی پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری می‌باشد.
این انتخاب پس از تشکیل کارگروهی با جلسات متعدد و با حضور نمایندگان دانشگاه‌های صنعتی شریف، شهیدبهشتی، دانشگاه صنعتی امیرکبیر، علامه طباطبایی و همچنین نمایندگان استانداری تهران و سازمان صنعت، معدن و تجارت استان در دانشگاه تهران به عنوان دانشگاه معین استان برگزارشد و پس از بررسی طرح‌های واصله، پنج طرح برتر به عنوان طرح‌های برگزیده انتخاب شدند که طرح دکترسعید امین زاده با نام قرارداد واگذاری انحصاری فناوری روش استخراج پپتیدی مورینگا که با همکاری فاطمه فتوحی دانشجوی دکترای بیوشیمی انجام شده بود و در صنایع آرایشی، بهداشتی و درمانی پوست به عنوان ماده موثره گیاهی کاربرد فراوان دارد به عنوان یکی از پنج طرح برتر انتخاب شد.
گفتنی است مورینگا نام گونه‌ای گیاه است از تیره گزروغنیان. تیره‌ای از کلم‌سانانِ غالباً درختی شامل سیزده گونه با برگ‌های مرکب و میوه پوشینه‌ای نیام مانند هستند که در طب سنتی کاربرد فراوان دارد و پراکندگی رویش آن به عنوان گیاهی خود رو در نواحی گرم و مرطوب مانند عربستان، هند، پاکستان، هیمالیا، و استان‌های جنوبی ایران (سیستان و بلوچستان و هرمزگان) است.
ل. س ۴۲/ ل. م ۵۴

کلید واژه ها: پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری


( ۳ )