به میزبانی دانشگاه علم و صنعت ایران؛

چهارمین همایش و نمایشگاه ملی اندازه‌‌گیری جریان سیالات در صنایع نفت، گاز، پالایش و پخش، پتروشیمی و آب برگزار شد

۰۱ دی ۱۳۹۸ | ۱۱:۳۰ کد : ۵۲۰۸۳ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۵۹۰
چهارمین همایش و نمایشگاه ملی اندازه‌ گیری جریان سیالات در صنایع نفت، گاز، پالایش و پخش، پتروشیمی و آب، به میزبانی دانشگاه علم و صنعت ایران برگزار شد.
چهارمین همایش و نمایشگاه ملی اندازه‌‌گیری جریان سیالات در صنایع نفت، گاز، پالایش و پخش، پتروشیمی و آب برگزار شد
به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه علم و صنعت ایران، در افتتاحیه چهارمین همایش اندازه گیری جریان سیالات، دکتر ذاکری، رئیس دانشگاه علم و صنعت ایران و رئیس این همایش ملی با تبریک هفته پژوهش و روز حمل و نقل و خبر مقدم گویی به مهمانان همایش، ابراز امیدواری کرد هم افزایی حاصل از اینگونه همایشها، راهگشای حل مسائل و مشکلات صنعتی و اجرایی کشور باشد.
دکتر ذاکری با اشاره با اجرای برنامه راهبردی در دانشگاه علم و صنعت ایران، از فعالیت‌های اخیر دانشگاه مانند تشکیل هسته‌های تحقیقاتی، تعریف جبهه‌های تحقیق، راه اندازی مراکز نوآوری، تشکیل دفتر توسعه فناوری و تجاری سازی، توسعه مرکز رشد، تشکیل شرکت سرمایه گذاری، تأسیس صندوق خطرپذیر و انعقاد قراردادهای تضمین متقابل، به عنوان اقدامات کلیدی و کاربردی در تغییر زیست بوم دانشگاه و تبدیل دانشگاه به نسل سوم و چهارم نام برد و بر عزم دانشگاه برای حمایت از ایده‌های فناورانه و تبدیل آن به محصول و حرکت در جهت تبدیل به دانشگاه کارآفرین تاکید کرد.
در ادامه دکتر هاشم آبادی، دبیر این همایش ملی با توضیح فعالیت‌های انستیتو اندازه گیری جریان گاز دانشگاه علم و صنعت ایران، اقدامات این پژوهشکده را در سه محور ساخت، کالیبراسیون و هوشمندسازی تجهیزات دسته بندی کرد و دستاورد این انستیتو را شبکه سازی عنوان و از علاقه مندان درخواست کرد آمادگی همکاری خود را به این انستیتو اعلام نمایند. وی در خصوص چهارمین همایش و نمایشگاه ملی اندازه گیری جریان سیالات در صنایع نفت، گاز، پالایش و پخش، پتروشیمی و آب، توضیح داد که ۳۶ سخنرانی مبتنی بر تجربه در طی دو روز برگزاری همایش انجام خواهد شد.
سپس دکتر مژده روشن طبری، عضو هیأت مدیره سازمان بین المللی استاندارد، با موضوع «سازمان بین المللی استاندارد و اهمیت مشارکت در تدوین استانداردهای بین المللی ISO» سخنرانی کرد.
وی بر لزوم مشارکت کشورها در تدوین استانداردهای جهانی تصریح کرد. سپس مهندس حاج رسولی‌ها، معاون وزیر نیرو و مدیر عامل شرکت مدیریت منابع آب کشور، با تبریک هفته پژوهش، از دانشگاه علم و صنعت ایران و ریاست دانشگاه به سبب اهتمام و توجه خاص به بحث میترینگ و اندازه گیری جریان سیالات تقدیر و تشکر کرد.
دکتر روشن طبری با اشاره به اینکه کشور در دهه ۹۰ علیرغم همه محدودیت‌های مالی توانسته است هر ۴۵ روز، یک سد بزرگ را به چرخه مصرف وارد سازذ، گفت: برای مدیریت عرضه و تقاضای آب، میترینگ باید در درجه اول اهمیت باشد که نیست.
وی همچنین بخشی نگری مدیریت منابع آب کشور را از معضلات مدیریت آب در کشور مطرح و گسترش فرهنگ اندازه گیری در بخش آب کشور را تاکید کرد.
در ادامه مراسم افتتاحیه، دکتر محمدی لیواری سرپرست مرکز اندازه شناسی، اوزان و مقیاس‌های سازمان ملی استاندارد در خصوص سازمان بین‌المللی اندازه‌شناسی قانونی (OIML)، اهداف و نحوه عملکرد آن توضیحات مبسوطی ارائه کرد. آخرین سخنران این بخش، دکتر مظلوم، مدیر پژوهش و فناوری شرکت ملی گاز ایران بود که در خصوص اقدامات انجام شده در این مدیریت در راستای توسعه بحث میترینگ در صنعت گاز توضیح داد. وی با تصریح بر اینکه استاندارد، حلقه مفقوده ما در توسعه فناوری، حضور شرکت‌های دانش بنیان و اتصال آن به شرکت ملی گاز است،گفت: ۶۰ هزار قلم نیاز فناورانه شرکت ملی گاز احصا شده که ۵۰ درصد آن در حوزه هوشمندسازی است و فعالان حوزه‌های هوشمندسازی و میترینگ می‌توانند در جهت رفع این نیازمندی‌ها با شرکت ملی گاز همکاری نمایند.
در خاتمه مراسم افتتاحیه، با اهدای لوح از اعضای کمیته تخصصی و فنی انستیتو اندازه گیری جریان سیالات، تقدیر شد.
گفتنی است چهارمین همایش و نمایشگاه ملی اندازه گیری جریان سیالات در صنایع نفت، گاز، پالایش و پخش، پتروشیمی و آب، توسط پژوهشکده اندازه‌گیری جریان سیالات دانشگاه علم و صنعت ایران و با اهداف: شناسایی ظرفیت‌های موجود در کشور در موضوع میترینگ؛ رصد فناوری‌های نوین در میترینگ و معرفی آنها به صنعت؛ معرفی پتانسیل‌های موجود در مراکز تحقیقاتی و دانشگاهی کشور در جهت رفع مشکلات میترینگ در کشور؛ بررسی روش‌های عارضه یابی و بهبود فرایندهای صنعتی؛ آشنایی با چشمه‌های رادیواکتیو بسته و باز، انواع ابزار دقیق هسته‌ای (لول سوئیچ ها، لول مترها، چگالی سنج، ترانسمیترها)، مخاطرات، ایمنی و دزیمتری؛ آشنایی با ردیاب‌های هسته‌ای جهت اسکن برج‌ها و خطوط فرآیندی؛ شناسایی گلوگاه‌های فرایندهای صنعتی و رفع آنها با بکارگیری روش‌های جدید شبیه‌سازی فرآینده
 
ا؛ بیان موفقیت‌های شبیه‌سازی های CFD در بهبود فرایندهای صنایع نفت، گاز، پالایشگاهی، پتروشیمی و نیروگاهی؛ بهبود بازده فرآیندها با تحلیل‌دینامیک مربوط به جریان‌های‌چند فازی، جریان در توربوماشین‌ها، سیالات با رفتارهای پیچیده (Complex Fluids)، احتراق و فراهم نمودن محیطی به منظور تبادل نظر و انتقال تجربیات بین کارشناسان، اساتید، محققین و صنعتگران برگزار شد.
ل. م ۵۴

 

 

( ۱ )