به همت محققان پارک علم و فناوری گلستان؛

اولین دستگاه استاندارد "آشکارساز نشت گاز منواکسید کربن در محیط‌های مسکونی" اختراع شد

تعداد بازدید:۱۴۷۰
اولین دستگاه دارای تائیدیه استاندارد "آشکارساز نشت گاز منواکسید کربن در محیط‌های مسکونی" توسط یکی از شرکت‌های دانش بنیان مستقر پارک علم و فناوری گلستان اختراع شد.
اولین دستگاه استاندارد "آشکارساز نشت گاز منواکسید کربن در محیط‌های مسکونی" اختراع شد

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از پارک علم و فناوری گلستان، این دستگاه (تستوگاز) یک دستگاه الکترونیکی جهت حفظ ایمنی محیط‌های مسکونی نسبت به نشست گازهای خطرناک است که نسبت به گازهای منواکسید کربن، گاز شهری (متان) و دیگر گازهای خانگی قابل اشتعال (همانند گاز کپسول) حساس بوده و درصورت وجود این گازها در محیط، توسط هشداردهنده‌های صوتی و نوری ساکنان را از خطر آگاه می‌سازد‌.
این دستگاه بر روی دیوار منزل مسکونی نصب شده و در صورتی که میزان گاز موجود در هوا در حد خطرناکی باشد، چراغ قرمز رنگی شروع به چشمک زدن و هشداردهنده شروع به بوق زدن می‌نماید؛ در این حالت رله خروجی دستگاه نیز فعال شده و می‌تواند سیستم تهویه را روشن و یا شیر اصلی گاز را قطع کند.
گفتنی است، تستوگاز توسط شرکت مدارپردازان ایمن صنعت، از شرکت‌های عضو پارک علم و فناوری گلستان و نخستین دستگاه "آشکارساز نشت گاز منواکسید کربن در محیط‌های مسکونی" در ایران است که دارای تائیدیه استاندارد از سازمان ملی استاندارد ایران است.
ل.س ۴۲/ ل. م ۵۴


( ۲ )