به میزبانی دانشگاه اصفهان؛

دوازدهمین همایش ملی تاریخ شفاهی ایران برگزار شد

۳۰ آذر ۱۳۹۸ | ۱۰:۵۸ کد : ۵۲۰۲۹ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۶۴۷
دوازدهمین همایش ملی تاریخ شفاهی ایران با عنوان تاریخ شفاهی دفاع مقدس، ادارات، صنعت، مهندسی و پشتیبانی، با حضور پژوهشگران و اندیشمندان این حوزه در تالار صائب دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه اصفهان برگزار شد.
دوازدهمین همایش ملی تاریخ شفاهی ایران برگزار شد

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه اصفهان، دکترهوشنگ طالبی رییس دانشگاه اصفهان در این همایش بر مستندسازی تاریخ دفاع مقدس تاکید و به تشریح نقش اساسی و مهم دانشگاه در این مسیر تاریخی پرداخت.

وی به نقش بارز دانشگاه در شکل گیری انقلاب و اوج فعالیت های آن در سال های ۵۶ و ۵۷ اشاره کرد و افزود: دانشگاه در مسیر پیروزی انقلاب اسلامی ایران نقشی مهم و تأثیرگذار را در کنار دیگر اقشار جامعه ایران ایفا کرد.

رییس دانشگاه اصفهان در ادامه تصریح کرد: بعد از شکل گیری انقلاب اسلامی، ضرورت ایجاد کمیته برای حراست از دستاوردهای انقلاب ضروری بود و خیل عظیمی از دانشگاهیان در این کمیته ها فعال شدند و متعاقباً" سپاه پاسداران تشکیل شد. تشکیل سپاه پاسداران و جهاد سازندگی در ماه های نخست پیروزی انقلاب اسلامی از دیگر نشانه های ذات حقیقی جنبش دانشگاه ها محسوب می شود. مقابله با گروهک ها و عناصر مسلحی که دانشگاه ها را لانه خود کرده بودند، تشکیل جهاد پر برکت دانشگاهی، حضور فعال در هشت سال دفاع مقدس و حضور موثر در مقابله با همه توطئه های استکبار جهانی، نشان می دهد که دانشگاه همواره سهم اساسی خود را در پیشبرد اهداف انقلاب اسلامی ایفا کرده است.

رییس دانشگاه اصفهان در ادامه از برگزاری این همایش ابراز خرسندی کرد و خواستار تبیین نقش دانشگاه در شکل گیری انقلاب اسلامی و همچنین در دوران دفاع مقدس شد.

وی مستندسازی فعالیت های دانشگاه در عرصه های مختلف انقلاب را بسیار مهم و ضروری قلمداد کرد و خواستار توجه ویژه تاریخ نگاران شفاهی به این مهم شد.

دکترعلی اکبر کجباف دبیر دوازدهمین همایش ملی تاریخ شفاهی نیز اظهار داشت: این همایش ملی با محوریت تاریخ شفاهی دفاع مقدس رویکردی جدید در حوزه تاریخ نگاری ایجاد کرده است.

وی افزود: این همایش مزین است به هفته پژوهش و روز وحدت حوزه و دانشگاه تا در راستای رسالت وظایف پژوهشی در عرصه علم و تحقیقات گام های موثری در تولید علم و دانش برداشته شود.

در ادامه دکترکجباف بیان داشت: با عنایت به این که دفاع مقدس مقوله موضوعی است که به صورت فراگیر همگی اقشار جامعه را دربر می گیرد باید برای ثبت وقایع و رخدادهای این رویداد عظیم از تمامی جنبه ها و زوایا بهره برد.

دبیرهمایش ملی تاریخ شفاهی با اشاره به منویات مقام معظم رهبری در خصوص دفاع مقدس که از آن به عنوان گنج یاد می‌فرمایند، تصریح کرد: شناسایی ابعاد مختلف این دوران اهمیتی ویژه دارد. به همین دلیل مقالات این همایش در بازخوانی و بازشناسی این حوزه و ارائه اقدامات پژوهشی، تحقیقاتی می تواند به عنوان یک سرمایه ملی ضبط و نگهداری شود.

عضو هیئت علمی گروه تاریخ دانشگاه اصفهان، اظهارکرد: این همایش به همت گروه تاریخ دانشگاه اصفهان با مشارکت انجمن تاریخ شفاهی ایران، اداره کل جهاد کشاورزی، شرکت سهامی ذوب آهن و چند نهاد دیگر برگزار‌شد.

وی هدف این همایش را مشخص کردن نقش جهاد سازندگی، صنعت و مهندسی در دوران دفاع مقدس و پشتیبانی در آن دوران معرفی کرد و گفت: مستند سازی و استخراج آرشیوهای مرتبط با دفاع مقدس می تواند مورد استفاده پژوهشگران این حوزه قرار گرفته و سند تجربه ای برای آیندگان باشد.

دبیر همایش در ادامه گفت: انجمن تاریخ محلی ایرانیان، کانون سنگرسازان بی سنگر اصفهان، حوزه فرهنگی استان اصفهان، سپاه صاحب الزمان (عج)، لشکر ۸ نجف اشرف، موسسه روایت همیشه های هنوز، ارتش جمهوری اسلامی ایران گروه ۴۴ توپخانه اصفهان، مرکز تدوین کارنامه عملیاتی لشکر ۱۴ امام حسین (ع)، اداره کل ایثارگران جهاد کشاورزی استان اصفهان، بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس استان اصفهان، سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران مدیریت منطقه مرکزی، قرارگاه ایثارگران انقلاب اسلامی و دفاع مقدس استان اصفهان و اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان، حامیان دوازدهمین همایش ملی تاریخ شفاهی ایران هستند.

شایان ذکر است دکترمرتضی نورایی دبیر علمی این همایش نیز اظهار داشت: این همایش در ادامه سلسله نشست‌های علمی از سال ۸۳ در اصفهان آغاز شده است. انجمن تاریخ شفاهی ایران و گروه تاریخ دانشگاه اصفهان به سمت نوآوری و ایجاد فرصت های نوین تحقیق گام برداشته اند، بنابراین این همایش رویکردی جدید در حوزه تاریخ معاصر ایران است.

وی افزود: در این همایش پس زمینه های اجتماعی و چشم اندازهای مغفول حوزه دفاع مقدس بررسی می شود تا با گره گشایی از آنها راهکاری برای کشور ارائه شود.

دبیر علمی این همایش اهداف این همایش را استفاده از آرشیوهای کارگری و اداری و جلوگیری از تکرار رخدادهای گذشته دانست و گفت: در نظر داریم با استفاده از این تحقیقات َبتوانیم موضوعات نوین برای پروژه های تحقیقاتی جدید در این حوزه شناسایی کنیم.

همچنین دکترعلی اکبر جعفری دبیر اجرایی همایش ملی تاریخ شفاهی ایران نیز اظهارداشت: در دو دهه اخیر در تاریخ نگاری جنگ آثار بسیاری در قالب خاطره نگاری به صورت کتاب وارد بازار شده است که متمرکز بر فعالیت های رزمی این دوران است، اما قسمت مغفول، نیروهای پشتیبانی آن دوران هستند که به نظر می‌رسد توجه کمتری به این بخش شده است.

وی در خصوص ارائه مقالات در این همایش ملی گفت: تعداد ۳۰ مقاله از شهرهای مختلف کشور به دبیرخانه همایش ارسال شده است که ۱۲ مقاله بصورت سخنرانی ارائه و مابقی مقالات به صورت CD در اختیار شرکت‌کنندگان قرار داده می شود.

دکترجعفری تصریح کرد: مقالات از شهرهای مشهد، تهران، رشت، بوشهر، تبریز و از سازمان های جهاد کشاورزی و اسناد ملی، آستان قدس رضوی و کتابخانه مجلس در این همایش ارائه می شود.

گفتنی است، دوازدهمین همایش ملی تاریخ شفاهی ایران با حضور سردار استکی فرمانده قرارگاه منطقه‌ای سید الشهدای نیروی زمینی سپاه در استان‌های اصفهان، چهارمحال و بختیاری و یزد و سردار مجتبی شیروانیان مدیر کل حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس استان اصفهان و با محوریت ادارات، صنعت، مهندسی و پشتیبانی در دوران دفاع مقدس، به میزبانی دانشگاه اصفهان در تالار صائب دانشکده ادبیات و علوم انسانی این دانشگاه برگزارشد.

ل.س ۴۲ / ل.م۵۴