وزیر علوم: مناطق ویژه علم و فناوری در کنار دانشگاه‌ها ایجاد می‌شود

۲۸ آذر ۱۳۹۸ | ۱۳:۳۷ کد : ۵۲۰۱۰ اخبار برگزیده اخبار ستادی سرخط خبرها
تعداد بازدید:۱۱۷۱
دکتر منصور غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: مناطق ویژه علوم و فناوری در کنار مناطق دانشگاهی ایجاد و راه‌اندازی می‌شود.
وزیر علوم: مناطق ویژه علم و فناوری در کنار دانشگاه‌ها ایجاد می‌شود

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از خبرگزاری ایرنا، دکتر غلامی روز پنجشنبه در دیدار با استاندار همدان بیان کرد: در جلسه معاون اول رییس جمهوری با اعضای شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری، موضوع راه‌اندازی مناطق ویژه علم و فناوری در استان‌های مختلف مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
وی افزود: برخی از استان‌ها درخواست و برخی موافقت‌های اولیه برای راه‌اندازی مناطق ویژه علم و فناوری را ارئه کرده‌اند اما پیشرفتی نداشتند چرا که تعریف ویژه‌ای از منطقه ویژه علم و فناوری وجود نداشت.
وزیر علوم، ادامه داد: این در حالی است که شاکله اصلی مناطق ویژه علم و فناوری همانند دیگر منطقه ویژه در جهان است که در این مناطق دانشگاه‌های دانش‌بنیان مستقر می‌شوند.
دکتر غلامی ادامه داد: برای این کار می‌توان از توان بخش خصوصی برای کارهای عمرانی و ساخت‌وساز بهره گرفت تا آنها این مکان‌ها را اجاره داده و از این محل، علاوه بر دولت، بخش خصوصی نیز سود ببرد.
وی گفت: در این مناطق بخشی از طرح‌های دانش‌بنیان، تجارت‌ها و فناوری‌های مختلف مستقر می‌شوند و با یکدیگر از نزدیک تعامل، مبادله تجربه و یا با دانشگاه‌ها و اساتید ارتباط علمی و فناوری برقرار می‌کنند.
دکار غلامی تاکید کرد: در هر شهر باید تمام امکانات علم و فناوری در یک مکان مستقر باشد تا سرویس‌دهی مطلوب و دسترسی به آنها راحت باشد چرا که هر روز که جلوتر می‌رویم تامین زیرساخت‌ها گران‌تر می‌شود؛ بنابراین باید زیرساخت‌های مشترک در نظر گرفت.
وزیر علوم یادآوری کرد: سال ۱۳۹۵ جلسه‌ای برای راه‌اندازی دانشگاه بین‌المللی D8 با حضور نمایندگان برگزار شد و مقرر شد شکل‌گیری این دانشگاه ذیل حمایت دانشگاه‌ها باشد.
دکتر غلامی بیان کرد: پس از اعلام آمادگی ایران برای ایجاد دانشگاه D8، دانشگاه‌های شیراز و تربیت مدرس برای استقرار آن اعلام آمادگی کردند؛ به خاطر نیاز به پشتیبانی‌های اولیه برای استقرار، با وزارت علوم به توافق نرسیدند.
وی ادامه داد: پس از آن دانشگاه آزاد اسلامی و دانشگاه بوعلی سینای همدان اعلام آمادگی کرد، که در نهایت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با دانشگاه بوعلی به توافق رسید و در زمینه رشته‌ها و دیگر مسایل در ادامه بحث شد.
وزیر علوم تصریح کرد: نخستین جلسه با هیات امنای دانشگاه‌ها تشکیل و پیش‌نویس اساسنامه این مناطق نوشته و قرار شد این پیش‌نویس اساس کارها و فعالیت‌ها قرار گیرد.
دکتر غلامی با اشاره به فعالیت دانشگاه بین‌المللی D8 در همدان بیان کرد: کارهای این دانشگاه از نظر ساختار، اساسنامه و داشتن رئیس رسمی، پایان یافته و توسعه رشته‌ها و دوره‌های تحصیلی نیز عملیاتی شده است و هم اینک تنها نیاز به مکانی برای استقرار فیزیکی دانشگاه D8 در همدان هستیم.
وی گفت: شورای گسترش آموزش عالی به دانشگاه بین المللی D8 برای جذب دانشجو در مقطع دکتری مجوز داده است و دیگر دانشگاه‌ها هم می‌توانند با این دانشگاه بین‌المللی همکاری داشته باشند.
وزیر علوم، با بیان اینکه دانشگاه D8 در شروع کار باید از تمام توانمندی‌های علمی دانشگاه‌ها استفاده کند گفت: این دانشگاه از بین دانشجویان خارجی یا ایرانی‌های در حال تحصیل در خارج کشور دانشجو می‌پذیرد و از داخل کشور دانشجو نمی‌پذیرد.
دکتر غلامی بیان کرد: بخش پزشکی برای دانشگاه بین المللی D8 نیز پیش‌بینی شده است؛ بنابراین برای استفاده از توان اساتید دانشگاه علوم پزشکی همدان این موضوع در ستاد گسترش طرح موضوع شد.
وی افزود: فعالیت دانشگاه بین‌المللی D8 با ۱۰ رشته در مقطع دکتری شروع شده و با گذر زمان در بازه زمانی چهار تا پنج ساله دانشجویان مقطع دکتری آن به ۲۰۰ تا ۳۰۰ نفر می رسد.
ل.م ۵۴/ ع.ع ۵۷


( ۲ )