مدیرکل دفتر ارتباط با صنعت وزارت علوم در هشتمین نشست مدیران ارتباط با صنعت دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌های کشور خبر داد:

برگزاری ۵۰ فرصت مطالعاتی برای اعضای هیئت علمی/ افزایش متوسط سالانه ۱۰درصد حجم قراردادهای ارتباط با صنعت

۲۷ آذر ۱۳۹۸ | ۱۷:۰۱ کد : ۵۲۰۰۵ اخبار ستادی
تعداد بازدید:۱۲۳۴
دکتر محمد سعید سیف مدیرکل دفتر ارتباط با صنعت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: در سال ۱۳۹۷ حدود ۵۰ فرصت مطالعاتی برای اعضای هیئت علمی فراهم شده و ۴۵۵۱ دوره نیز در همین راستا طی این مدت برگزار شده است.
برگزاری ۵۰ فرصت مطالعاتی برای اعضای هیئت علمی/ افزایش متوسط سالانه ۱۰درصد حجم قراردادهای ارتباط با صنعت

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر سیف، در هشتمین نشست مدیران ارتباط با صنعت دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌های کشور که امروز (چهارشنبه) در نمایشگاه بین‌المللی تهران برگزار شد، درخصوص اقدامات انجام شده در حوزه ارتباط با جامعه و صنعت معاونت پژوهشی وزارت علوم گفت: شناسایی چالش‌ها و بحران‌های موجود نظیر رشد بیکاری، آلودگی محیط زیست، مصرف نامناسب منابع آب، مسائل اقتصادی و صندوق‌های بازنشستگی، بهره‌وری و کارآیی نامناسب صنعت و کشاورزی و سرانه مصرف بالای انرژی، همچنین شناسایی فرصت‌ها و امکانات کشور نظیر فارغ‌التحصیلان، متخصصان دانشگاهی، رتبه اول مالکیت نفت و گاز در دنیا، وجود ذخایر معدنی متنوع و گسترده، وجود بیش از ۵ هزار و ۸۰۰ کیلومتر ساحل و موقعیت جغرافیایی استراتژیک کشور برای حمل و نقل از جمله اقدامات انجام شده از سوی دفتر ارتباط با صنعت طی سال‌های اخیر است.
وی در ادامه به زیست بوم ارتباط صنعت و دانشگاه اشاره کرد و اظهارداشت: کارآموزی و کارورزی پایان‌نامه‌ها، نظام پذیرش دانشجو، آئین‌نامه‌های استخدام و ارتقا، قوانین و امور حقوقی، قطب‌های علمی، مراکز پژوهشی و پژوهشکده‌ها، مراکز رشد و نوآوری شرکت‌های دانش‌بنیان، انجمن‌های علمی و پارک‌های علم و فناوری از زیست بوم‌های ارتباط صنعت با دانشگاه‌ها است.
دکتر سیف تدوین طرح تحول در همکاری دانشگاه و مؤسسات پژوهشی کشور با جامعه و صنعت را از دیگر اقدامات وزارت علوم دانست و اظهار داشت: چشم‌انداز این طرح این است که دانشگاه‌ها و مؤسسات پژوهشی و فناوری، شریک صنعت در تدوین و اجرای برنامه توسعه پایدار کشور باشد.
مدیرکل دفتر ارتباط با صنعت وزارت علوم ادامه داد: هم‌راستایی برنامه‌ها و تصمیم‌گیری‌ها در وزارت علوم و مراکز تابعه با نیازها و اولویت‌های کشور، هم‌افزایی کامل مراکز علمی با دستگاه‌های اجرایی جهت شناسایی و رفع نیازها و چالش‌ها، ساماندهی و ایجاد یک ساختار توانمند برای ارتباط عرضه و تقاضاهای پژوهشی و فناوری، افزایش متوسط سالانه ۱۰ درصد حجم قراردادهای ارتباط با صنعت، اجرای ۲۵ درصد پروژه‌های تحصیلات تکمیلی به صورت مستقیم به سفارش صنعت و جامعه از اهداف کلان این طرح در نظر گرفته شده است.
دکتر سیف در ادامه به راهبردهای اصلی طرح تحول در همکاری دانشگاه و مؤسسات پژوهشی کشور با جامعه و صنعت اشاره کرد و گفت: بهبود و اصلاح ساختار فرآیندها و آئین‌نامه‌های اجرایی، تدوین مشوق‌های مناسب برای دانشگاه‌ها و مؤسسات پژوهشی، وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های اجرایی، هدفمندکردن پایان‌نامه‌های تحصیلات تکمیلی در جهت حل مسائل جامعه و صنعت فرهنگ‌سازی، شناسایی و مستندسازی و ترویج دستاوردها از راهبردهای اصلی این طرح است.
وی ایجاد فرصت مطالعاتی اعضای هیئت علمی در جامعه و صنعت را از دیگر اقدامات معاونت پژوهشی وزارت علوم دانست و گفت: در سال ۱۳۹۷ حدود ۵۰ فرصت مطالعاتی برای اعضای هیئت علمی فراهم شده و ۴۵۵۱ دوره نیز در همین راستا برگزار شده است.
دکتر سیف همچنین درخصوص پایش قراردادهای ارتباط با صنعت گفت: در این زمینه شاخص‌های مرتبط با ارتباط با صنعت تدوین، اطلاعات قراردادهای ارتباط با صنعت دانشگاه و پژوهشگاه‌های کشور دریافت و تجزیه و تحلیل شد.
وی در پایان ایجاد مراکز هدایت شغلی و کاریابی‌های تخصصی، ایجاد مراکز صلاحیت حرفه‌ای، مشارکت در شناسایی و رفع مشکلات نیازها و چالش‌های کشور و شناسایی ترویج الگوهای موفق دانشگاه‌ها را به عنوان اقدامات دیگر وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در راستای هم‌افزایی بخش صنعت و دانشگاه برشمرد.
ز. ح ۷۴/ ل. م ۵۴/ ع. ع ۵۷