با بهره‌گیری از فرستنده و گیرنده‌های اپتیکی؛

نسخه دوم اندفا در آزمایشگاه اپتیک دانشگاه زنجان طراحی و ساخته شد

۲۷ آذر ۱۳۹۸ | ۱۲:۲۵ کد : ۵۱۹۹۰ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۶۰۲
نسخه دوم سیستم ارتباط نوری در فضای آزاد (اندفا)، با بهره‌گیری از فرستنده و گیرنده‌های اپتیکی، در آزمایشگاه اپتیک دانشگاه زنجان طراحی و ساخته شد.
نسخه دوم اندفا در آزمایشگاه اپتیک دانشگاه زنجان طراحی و ساخته شد

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه زنجان، در این نسخه نیز تکنولوژی مورد استفاده کاملاً بومی بوده و برای بهینه سازی نسخه دوم اقدامات نوآورانه‌ی جدیدی بکارگرفته شده است. در نسخه دوم این سیستم امکان برقراری ارتباط با تکنولوژی FSO از فاصله ۴۰ متری به فاصله ۱۲۰ متری امکان پذیر شده است و همانند نسخه اول این سیستم نیز مستقیماً از ورودی و خروجی استاندارد تجهیزات مخابراتی استفاده می‌کند و در تطابق کامل با تجهیزات مخابراتی موجود و پروتکل TCP/IP و TDM در لینک‌هایSDH و Ethernet می‌باشد.
نسخه دوم اندفا دانشگاه زنجان هم اکنون امکان برقراری ارتباط نوری در فضای آزاد و در شرایط واقعی را بین دو ساختمان فیزیک دانشکده‌ی علوم و ساختمان علوم طبیعی محقق ساخته است که لینک پایداری با پهنای باند 150Mbs را بین این دو ساختمان فراهم می‌کند. سیستم‌های ارتباط نوری در فضای آزاد یا به اختصار اندفا در مواردی که امکان بهره‌برداری از فیبر نوری با دشواری صورت می‌پذیرد مانند عبور فیبر از عرض رودخانه، ایجاد ارتباط امن بین دو مرکز برای شرایط اضطراری و لینک پشتیبان ارتباطی در فواصل نزدیک از جمله کاربردهای آن است. تلاش برای ساخت نمونه نیمه صنعتی از نمونه آزمایشگاهی و تحقیقات برای افزایش برد سیستم تا ۵۰۰ متر و بالاتر در حال انجام است که ادامه این پروژه حمایت دستگاه‌های ذیربط را می‌طلبد.
گفتنی است این مهم که قسمتی از پروژه دکتری هادی بخشی از دانشجویان دانشگاه زنجان بود با راهنمایی دکتراحمد درودی از اساتید گروه فیزیک و مساعدت شرکت مخابرات منطقه زنجان و شرکت تماس به ثمر رسید.
ل. س ۴۲/ ل. م ۵۴

کلید واژه ها: زنجان