در بیستمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش، فناوری و فن‌بازار انجام شد؛

رونمایی از دستاورد پژوهشگران دانشگاه شهیدباهنر کرمان در زمینه تشخیص اتوماتیک خطاهای مقره ویراق آلات در خطوط فشار قوی برق

۲۷ آذر ۱۳۹۸ | ۰۸:۳۱ کد : ۵۱۹۴۷ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۶۰۴
دستاورد پژوهشی محققان دانشگاه شهیدباهنر کرمان، در بیستمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش و فناوری و فن بازار ملی، با حضور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و معاون علمی و فناوری رئیس جمهور رونمایی شد.
رونمایی از دستاورد پژوهشگران دانشگاه شهیدباهنر کرمان در زمینه تشخیص اتوماتیک خطاهای مقره ویراق آلات در خطوط فشار قوی برق

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه شهیدباهنر کرمان، در این پروژه تحقیقاتی، برای اولین بار در دنیا یک نرم‌افزار هوشمند (DIFD) جهت تشخیص خودکار عیوب مقره و یراق آلات با استفاده از شبکه‌های یادگیری ژرف تهیه شد است.

در این تحقیق، ابتدا تصاویر رنگی از خطوط انتقال و فوق توزیع استان کرمان توسط پهپاد اخذ گردیده و در مرحله بعد تصاویر خام تهیه شده بر اساس خطاهای موجود شناسه‌گذاری و مرتب گردیدند. در مرحله بعد خطاها توسط الگوریتم‌های مدرن مبتنی بر یادگیری ژرف پیاده‌سازی شد تا دقت نهایی نرم‌افزار قابل قبول باشد. در صورت به کارگیری نرم‌افزار ( DIFD ) دقت بازدید و شناسایی عیوب الکتریکی خطوط انتقال و فوق‌توزیع بالاتر رفته، زیرا اعمال سلیقه‌های شخصی کنار می‌رود، زمان پردازش کم‌تر شده و دقت شناسایی عیوب الکتریکی بالاتر می رود به این دلیل که تصاویر تهیه شده با پهپاد شامل تمامی ‌زوایا است و عیوب پنهان بهتر مشخص می‌شود.

همچنین نرم‌افزار ( DIFD ) پس از شناسایی عیوب موجود در تصاویر، گزارشی جامع تولید می‌کند که نشان دهنده‌ی خطاهای موجود در تجهیزات الکتریکی خطوط انتقال و فوق‌توزیع است. در حال حاضر شرکتهای برق منطقه‌ای کرمان و تهران (بزرگ‌ترین شرکت برق ایران) به مدت شش ماه به طور عملی از این نرم افزار استفاده نموده اند، که سبب کاهش هزینه بازرسی خطوط انتقال به یک پنجم گردیده و دقت بازرسی نیز افزایش یافته است. همچنین مقرر گردیده استفاده از این نرم‌افزار در آینده نزدیک در کل کشور به صورت یکپارچه در دیگر شرکتهای برق منطقه‌ای مورد استفاده قرار گیرد.

شرکت مادر تخصصی توانیر، شرکت‌های برق منطقه‌ای، نیروگاه‌ها و تمامی صنایع که پست و خط اختصاصی انتقال برق دارند مانند صنایع فولاد، صنایع ملی مس و کارخانجات سیمان می‌توانند از نرم‌افزار خودکار و هوشمند خطایابی تجهیزات الکتریکی خطوط انتقال و فوق‌توزیع (DIFD) استفاده کنند.

ل.م ۵۴


( ۳ )