در راستای توسعه پارک زیست فناوری خلیج فارس صورت گرفت؛

انعقاد تفاهم‌نامه همکاری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با منطقه آزاد تجاری قشم

۲۴ آذر ۱۳۹۸ | ۱۵:۵۱ کد : ۵۱۸۶۴ اخبار برگزیده اخبار ستادی سرخط خبرها
تعداد بازدید:۷۳۰
وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و منطقه آزاد تجاری قشم در راستای توسعه پارک زیست فناوری خلیج فارس تفاهم نامه همکاری امضا کردند.
انعقاد تفاهم‌نامه همکاری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با منطقه آزاد تجاری قشم

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، محوریت این تفاهم‌نامه، همکاری دو سازمان در توسعه پارک زیست‌فناوری خلیج فارس و تبدیل شدن پارک به یک نقطه کانونی زیست‌بوم فناوری و نوآوری قشم و شبکه مراکز علمی و فناوری فعال کشور در حوزه زیست‌فناوری می‌باشد.

از مفاد این تفاهم‌نامه می‌توان به واگذاری 150 هکتار از اراضی منطقه در قالب اجاره بلندمدت به پارک درطی 3 مرحله (به ترتیب حدود 34، 50 و 66 هکتار) برای استقرار شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور فعال در حوزه زیست‌فناوری، واگذاری کامل تاسیسات و ابنیه تاسیس شده در بخش اول از اراضی واگذاری به پارک، اصلاح اساسنامه پارک به منظور مشارکت بیشتر سازمان منطقه آزاد قشم در هدایت و راهبری، تسهیل تامین زیرساخت‌های تاسیساتی مورد نیاز پارک از طرف سازمان منطقه آزاد و پشتیبانی مضاعف وزارت عتف در در تامین منابع مالی پارک  اشاره کرد.

پشتیبانی پارک علم و فناوری از فعالیت‌های مرکز رشد وابسته به سازمان منطقه آزاد، همکاری سازمان منطقه آزاد در پشتیبانی‌های مورد نیاز توسعه کسب‌وکار شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور، برنامه‌ریزی برای ایجاد یک صندوق پژوهش و فناوری به عنوان پشتیبان فعالیت شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور و رسیدگی به مطالبات مالی در یک بازه 2 ماهه و رسیدن به یک توافق نهایی در این موضوع از دیگر مفاد این تفاهم‌نامه همکاری است.

دکتر غلامی در جلسه‌ای که در حاشیه امضای این تفاهم‌نامه با حضور دکتر مهدی کشمیری قائم مقام معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم در امور فناوری و دکتر رنجبر رئیس پارک علم و فناوری خلیج فارس در محل این وزارت برگزار شد، با بیان اینکه در توسعه پارک‌های علم و فناوری نیازمند پشتیبانی دولت هستیم، گفت: وزارت علوم به عنوان یک نهاد مرتبط، حمایت‌های دولت در این زمینه را به عنوان یک فرصت جهت ارائه خدمات علمی به نقاط مختلف کشور در نظر دارد.

در ادامه نیز مؤمنی با تأکید بر اینکه پارک زیست فناوری قشم آمادگی این را دارد تا عملکرد قابل دفاعی داشته باشد، مطرح کرد: امیدواریم امضای این تفاهم‌نامه بتواند در آینده‌ای نزدیک، نقطه نظرات و اهداف متعالی وزارت علوم را در این حوزه محقق کند.

در پایان نیز این تفاهم‌نامه از سوی دکتر غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و حمیدرضا مؤمنی، رییس هیأت مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم به امضاء رسید.

همچنین حکم ریاست دکتر رنجبر که پیش از این، سرپرست پارک علم و فناوری خلیج فارس بود نیز از سوی دکتر غلامی به وی اعطا شد.

ز.ح ۷۴/ل.م54/ع.ع57