وزیر علوم در بیست و یکمین جشنواره جوان خوارزمی:

حمایت از فعالیت‌های پژوهشی، سرمایه‌گذاری‌ درست در عرصه علم و فناوری است/ لزوم تقویت استعدادهای عملی و توسعه فناوری‌ در کنار آموزش

۲۴ آذر ۱۳۹۸ | ۱۴:۵۲ کد : ۵۱۸۵۶ اخبار برگزیده اخبار ستادی سرخط خبرها
تعداد بازدید:۳۹۰
دکتر غلامی حمایت از فعالیت‌های پژوهشی را سرمایه‌گذاری‌ درست در عرصه علم و فناوری دانست و تأکید کرد: باید در کنار تمامی آموزش‌ها، به تقویت استعدادهای عملی و توسعه فناوری‌ها در کشور بیش از پیش توجه کنیم.
حمایت از فعالیت‌های پژوهشی، سرمایه‌گذاری‌ درست در عرصه علم و فناوری است/ لزوم تقویت استعدادهای عملی و توسعه فناوری‌ در کنار آموزش

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، بیست و یکمین جشنواره جوان خوارزمی امروز (یکشنبه) با حضور دکتر منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، دکتر مسعود شمس‌بخش مشاور وزیر و مدیرکل دفتر وزارتی، دکتر حسین سالارآملی قائم مقام وزیر علوم در امور بین‌الملل، دکتر علیرضا عشوری رییس سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران در سالن خوارزمی سازمان پژوهش‌های صنعتی ایران برگزار شد.
دکتر غلامی در این آیین با تأکید بر لزوم توجه به خلاقیت‌ها و استعدادهای جوانان به عنوان سرمایه‌های ارزشمند کشور گفت: دستاوردهای ارائه شده در این جشنواره، نمایانگر تنها بخش کوچکی از استعدادها و دستاوردهای جوانان کشور است.
وی با بیان اینکه بسیاری از جوانان از هوش و توانایی بالایی برخوردار هستند، افزود: نیروی انسانی بزرگ‌ترین سرمایه هر ملت محسوب می‌شود و این سرمایه آموزش‌دیده، ثروت گرانقدری است که می‌تواند ظرفیت‌ علم و فناوری را نیز با خود به همراه داشته باشد.
وزیر علوم با اشاره به اینکه جوانان در طول تاریخ منشأ افتخارآفرینی ایران بوده‌اند، بیان کرد: طی ۲ سال اخیر که کشورهای پیشرفته و صاحب فناوری، محدودیت‌های شدیدی را در زمینه‌های مختلف برای کشورمان ایجاد کردند، با تکیه بر ظرفیت و تلاش‌های جوانان و نخبگان توانستیم راه‌حل‌هایی را برای عبور از چالش‌ها و حل مشکلات کشور پیدا کنیم.
دکتر غلامی با تأکید بر لزوم توجه به توانایی‌های علمی جوانان اظهار داشت: کشوری که مبتنی بر دانش حرکت کند، در برابر مسائل و مشکلات ایستادگی افزون‌تری دارد لذا حمایت از فعالیت‌های علمی، سرمایه‌گذاری درست در عرصه علم و فناوری خواهد بود.
وی همچنین با اشاره به برگزاری بیست و یکمین جشنواره خوارزمی گفت: جشنواره خوارزمی هرساله یادآور این است که باید در کنار تمامی آموزش‌ها، به تقویت استعدادهای عملی و توسعه فناوری‌ها عنایت بیشتری داشته باشیم و زمینه تحقق چنین امری را بیش از پیش برای جوانان فراهم کنیم.
وزیر علوم با بیان اینکه امروزه سرمایه‌های نیروی انسانی عامل اصلی تحولات در دنیای مبتنی بر علم و فناوری هستند، گفت: خوشبختانه کشور ما تمرکز بر علم را محور اصلی توجه خود قرار داده و علی‌رغم تمام سختی‌ها، توانسته پرچم‌دار علم در میان کشورهای درحال توسعه و بعضاً توسعه‌یافته باشد لذا در حال حاضر دستاوردهای مراکز مختلف علم و دانش نیز نشان‌دهنده توان کشور برای حضور در عرصه‌های بین‌المللی است.
وی با تأکید بر تبدیل دانش به ثروت و کاربردی‌شدن یافته‌های علمی و حرکت مراکز علمی در این راستا، افزود: در حال حاضر وجود بیش از ۱۹۷ مرکز رشد در دانشگاه‌ها و مراکز علمی کشور، این فرصت را فراهم کرده تا صاحبان ایده در عملیاتی‌کردن دانش و تلفیق ایده‌ها به روش‌های کاربردی، مورد حمایت قرار گیرند.
دکتر غلامی در پایان مطرح کرد: کشور ما ظرفیت‌های علمی بسیاری دارد و آنچه در جشنواره‌ها ارائه می‌شود، تنها بخش کوچکی از دریای بیکران استعداد جوانان است. هفته پژوهش و فناوری فرصتی است تا دستاوردهای نخبگان و دانشجویان کشور همزمان در نمایشگاه‌های مختلف ارائه شود و لازم است تا دانشجویان و اساتید به منظور شکل‌گیری ایده‌های جدید و نهادینه‌شدن امید در عرصه‌‌های علمی، از این نمایشگاه‌ها دیدن کنند.
ز.ح ۷۴/ ل.م ۵۴/‏ ع. ع ۵۷


( ۱ )