به مناسبت هفته پژوهش و فناوری صورت گرفت؛

امکان دسترسی به بیش از ۵ میلیارد رکورد داده های دریایی از طریق پورتال پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی

تعداد بازدید:۷۰۷
همزمان با هفته پژوهش و فناوری، امکان دسترسی به بیش از ۵ میلیارد رکورد داده‌های دریایی شامل طرح‌های پژوهشی درون سازمانی، گشت های دریایی، طرح های کلان پایش پژوهشگاه و همچنین داده‌های چند سازمان بین المللی از طریق پورتال مرکز ملی داده‌های اقیانوسی و دریایی پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی به منظور ارائه خدمات بهتر به پژوهشگران و سازمان‌های دریایی فراهم شد.
امکان دسترسی به بیش از ۵ میلیارد رکورد داده های دریایی از طریق پورتال پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از  پژوهشگاه ملی اقیانوس‌شناسی و علوم جوی،  دکتر بهروز ابطحی رئیس پژوهشگاه در این خصوص گفت: پایگاه داده این مرکز هم اکنون 232 رکورد فراداده، 130 مجموعه داده، 2000 جدول داده و 5.4 میلیارد رکورد داده‌های اندازه‌گیری دریایی، اقیانوس شناسی ماهواره ای و داده های مدل سازی را به صورت رایگان و بدون محدودیت، منطبق با استانداردها و سیاست های برنامه بین المللی تبادل داده های اقیانوسی (IODE)، در حوزه های مختلف دریایی شامل فیزیک، شیمی، زیست شناسی، هواشناسی و زمین شناسی دریا در محیط های دریایی ایران (خزر، خلیج فارس، دریای عمان و اقیانوس هند) در نشانی اینترنتی http://incod.inio.ac.ir در دسترس قرار داده است.

وی ضمن اشاره به قابلیت های این پورتال افزود: از طریق این پورتال، دسترسی به فراداده های (متادیتا) چند سازمان ملی شامل  سازمان حفاظت محیط زیست، سازمان نقشه برداری کشور، سازمان هواشناسی کشور، سازمان بنادر و دریانوردی، سازمان شیلات ایران و موسسه تحقیقات آب نیز امکانپذیر می باشد. همچنین این پورتال، دسترسی به داده ها و سایر خدمات و محصولات این مرکز را تسهیل می کند و فرایند کشف  داده، ارزیابی و دسترسی به زیرساخت مناسب داده یکپارچه را فراهم می کند.

مرکز ملی داده های اقیانوسی و دریایی ایران، با حمایت سازمان علمی و فرهنگی ملل متحد (یونسکو) و زیر نظر کمیسیون بین- دولتی اقیانوس شناسی (IOC) در سال 1374 آغاز به کار کرد. این مرکز  که یکی از اعضای برنامه بین المللی تبادل داده ها و اطلاعات اقیانوسی (IODE) محسوب می شود و بعنوان نماینده IODE در ایران فعالیت می کند در سال 2017 موفق به کسب اعتبارنامه "چارچوب مدیریت کیفیت" داده های اقیانوسی از برنامه بین المللی تبادل داده های اقیانوسی (IODE)  شده  است.

 گفتنی است در حال حاضر  بیش از 100 مرکز ملی داده های اقیانوسی در سراسر جهان فعال هستند که از این تعداد تنها 9 مرکز موفق به کسب گواهینامه داده های اقیانوسی شده اند.

س.س51/ل.م54


( ۲ )