وزیر علوم در جشنواره ملی تجلیل از پژوهشگران و فناوران برتر دانش آموزی:

جوانان امیدوارانه و با پشتکار پای کار بایستید؛ آینده متعلق به شماست

۲۳ آذر ۱۳۹۸ | ۱۵:۰۳ کد : ۵۱۸۰۸ اخبار برگزیده اخبار ستادی سرخط خبرها
تعداد بازدید:۱۰۰۱
دکتر منصور غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در جشنواره ملی تجلیل از پژوهشگران و فناوران برتر دانش‌آموزی و در روز نخست هفته ملی پژوهش و فناوری با اشاره به لزوم تربیت نسلی پرسشگر برای آینده کشور اظهار داشت: استمرار و پایداری جوانان و حمایت‌های مجموعه‌هایی چون وزارت علوم باعث شده بتوانیم در بسیاری از زمینه‌های علمی جزو کشورهای پیشروی دنیا باشیم. از نسل جوان می‌خواهم امیدوارانه و باپشتکار پای‌کار بایستید چون آینده متعلق به شماست.
جوانان امیدوارانه و با پشتکار پای کار بایستید؛ آینده متعلق به شماست

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، جشنواره ملی تجلیل از پژوهشگران و فناوران برتر دانش‌آموزی، صبح امروز (شنبه)؛ در نخستین روز از هفته پژوهش و فناوری با شعار پژوهش اثربخش، فناوری ارزش‌آفرین، رونق تولید، با حضور دکتر منصور غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، دکتر محسن حاجی میرزائی، وزیر آموزش‌وپرورش، دکتر مسعود برومند، معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم و جمعی از مسئولان در دبیرستان پسرانه فرهنگ برگزار شد.
دکتر غلامی در این آیین و در ابتدای سخنان خود با تبریک آغاز هفته پژوهش و فناوری اظهار داشت: این هفته باهدف تقدیر از پژوهشگران، تشویق آن‌ها و نیز ارائه عملکرد در سال گذشته برگزار می‌شود. هدف ما این است که جامعه در جریان آنچه در حوزه پژوهش علمی در حال وقوع است باشد. به همین مناسبت نمایشگاه‌هایی در هفته پژوهش و فناوری در سراسر کشور برگزار می‌شود، ازجمله این نمایشگاه‌ها، نمایشگاهی است که در نمایشگاه بین‌المللی تهران برگزار خواهد شد.
وزیر علوم با تأکید بر اهمیت آموزش‌وپرورش در تربیت نسل پژوهش‌محور آینده خاطرنشان کرد: آموزش‌وپرورش خاستگاه بروز و ظهور همه شخصیت‌ها و مفاخر جامعه است. این رویشگاه یک زمین پرنعمت و جایگاه غنی از افراد و توانمندی‌هاست. هنگامی‌که نسل جوان بزرگ‌تر شد، پرسشگری پیش می‌آید؛ این ویژگی کودکان را باید تقویت کرد.
به گفته وی، نسل جوان و در حال رشد حاضر در آموزش‌وپرورش نسلی است که در آینده جای مدیران و مسئولان امروز خواهند نشست. اگر می‌خواهیم آینده بهتر از حال باشد باید جوان‌هایی بهتر را پرورش دهیم. پرورش‌کار کارشناسی است و به همت آموزش‌وپرورش نیاز دارد. همه ما باید کمک کنیم تا این گلستان با حرکتی هماهنگ رشد کند.
دکتر غلامی با بیان اینکه نباید کاری کنیم که روحیه پرسشگری در جوانان سرکوب شود، تصریح کرد: نقش والدین در این زمینه بسیار مهم است اما وظیفه اصلی بر عهده آموزش‌وپرورش است. کمک به یافتن پرسش از جواب مهم‌تر است. به نسل جوان یاد بدهیم که چگونه سؤال طرح کنند و سپس سراغ پاسخ بروند. تحقیق و پژوهش کاری بلندمدت و زمان‌بر است. اگر پرسش و روش درست باشد نتیجه حتماً خوب خواهد بود. خوشبختانه در حوزه آموزش‌وپرورش شاهد تحولات خوبی بوده‌ایم. البته مشکلاتی نیز وجود دارد. متأسفانه گاهی کنکور آموزش را تحت تأثیر قرار می‌دهد.
وی با اشاره به معضل تئوری‌زدگی گفت: یکی دیگر از مشکلات ما تئوری‌زدگی هم در آموزش‌وپرورش و هم در دانشگاه‌ها است. فارغ‌التحصیلان ما در مدارس و دانشگاه‌ها در دنیا جزو باسوادترین فارغ‌التحصیلان ازلحاظ نظری هستند اما کمتر فرصت تمرین عملی دارند. به تحول جدی در این حوزه نیاز داریم. اگر نگاهی به کارنامه آموزش عالی در بعد از انقلاب بیندازیم می‌بینیم که در حوزه پژوهش خوب کارشده است.
وزیر علوم با اشاره به اینکه بعد از انقلاب اغلب مناصب مهم کشور را خالی تحویل گرفتیم، خاطرنشان کرد: در زمینه‌های مهمی همچون مشاوره‌های نظامی و غیره، دانشگاه‌ها توانستند در کمتر از ۱۵ سال این جاهای خالی را پر کردند. مرحله بعدی ما درزمینهٔ تحصیلات تکمیلی بود. از لحاظ برونداد علمی رتبه ۱۶ دنیا را در اختیار داریم. پیشرفت کشور در زمینه‌هایی همچون نانو، زیست‌فناوری، هسته‌ای و دفاع بی‌نظیر است و ما امروز باافتخار جزو ۱۰ کشور نخست دنیا قرار داریم.
وی با اشاره به فاز سوم برنامه‌های آموزش عالی بعد از انقلاب خاطرنشان کرد: سؤال امروز این است که این‌همه دانش و علم کجا به درد می‌خورد؛ نیاز امروز، نیاز عملی کردن دانش است. از ۱۰ سال گذشته شروع به پاسخ به این پرسش کرده‌ایم. مراکز رشد در دانشگاه‌ها یکی از مصادیق این تلاش است که به پرورش ایده‌ها می‌پردازد. پارک‌های علم و فناوری یکی دیگر از مصادیق است که خوشبختانه توسعه خوبی داشته است. امروز بیش از ۴۳ پارک علم و فناوری در کشور فعالیت می‌کنند. بایستی جوانان در جریان فعالیت‌ها و حمایت‌های پارک‌ها قرار بگیرند.
دکتر غلامی اظهار داشت: نباید در برخی زمینه‌ها خود را با کشورهای توسعه‌یافته مقایسه کنیم. چون ما این حرکت را دیرتر شروع کرده‌ایم اما در بسیاری زمینه‌ها با آن‌ها رقیب هستیم. همه فشارهایی که به کشور وارد می‌آید به این دلیل است که نمی‌خواهند در این زمینه‌ها پیشرفت کنیم.
وی افزود: دولت‌های سلطه‌گر برای شرکت‌های تابعه خود بازارها را حفظ می‌کنند. ما توانسته‌ایم در بسیاری از زمینه‌ها رقیب این شرکت‌ها شویم. استمرار و پایداری جوانان و حمایت‌های مجموعه‌هایی چون وزارت علوم باعث شده این هدف محقق شود که برای مردم افتخارآفرینی بیش از این داشته باشیم. وظیفه همه ما حمایت از نسل جوان است.
وزیر علوم در پایان خاطرنشان کرد: توصیه‌ام به نسل جوان این است که امیدوارانه و با پشتکار پای‌کار بایستید چون آینده متعلق به شماست.
ه.ع ۷۳/ ل.م ۵۴/ ع. ع ۵۷