مدیر کل دفتر ارتباط با صنعت وزارت علوم:

دانشگاه‌ها برای حل مشکلات کشور باید پیشرو و اثرگذار باشند

۲۳ آذر ۱۳۹۸ | ۱۴:۴۳ کد : ۵۱۸۰۷ اخبار ستادی
تعداد بازدید:۱۰۶۲
دکتر محمد سعید سیف، مدیرکل دفتر ارتباط با صنعت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، در مراسم گرامیداشت هفتـه پژوهش و فناوری و تجلیل از پژوهشگران برتر دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری گفت: دانشگاه‌ها برای حل مشکلات کشور باید پیشرو و اثرگذار باشند.
دانشگاه‌ها برای حل مشکلات کشور باید پیشرو و اثرگذار باشند

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری، دکتر سیف در این مراسم بابیان اینکه در کشور دچار بحران‌های عدیده درزمینهٔ چالش محیط‌زیست، انرژی، معضلات فرهنگی و اجتماعی، کمبود بهره‌وری و عدم رقابت‌پذیری برخی از صنایع در حوزه بین‌المللی می‌باشیم، گفت: باید در پی راهکار علمی با فناوری‌های نوین باشیم و سنگینی آن به دوش دانشگاه‌ها می‌باشد.
مدیرکل ارتباط با صنعت وزارت علوم، با اشاره به اینکه دانشگاه‌ها در دهه ۶۰ تنها کار آموزشی انجام می‌دادند و سپس در دهه ۷۰ وارد تحصیلات تکمیلی و در دهه ۸۰ وارد بحث فناوری، مقالات علمی شدند، گفت: در دهه ۹۰ دانشگاه‌ها در ایران به دنبال پژوهش اثربخش و تأثیرگذار می‌باشد و باوجود سیزده هزار آزمایشگاه در سطح دانشگاه‌ها فعالیت جدی را در این مسیر آغاز کردند.
وی با اشاره به اینکه بودجه پژوهشی ۱۰ کشور پیشرفته دنیا سه‌چهارم کل دنیا می‌باشد و قدمت دانشگاه‌های خارجی و تعداد پژوهشگران آن‌ها بیشتر از ما می‌باشد، افزود: ما باید  با هم‌افزائی، ارتباط  و بهره‌وری امیدوار باشیم کاستی‌ها و کمبودها جبران شود و این نیاز به عزم همه‌جانبه در زمین پژوهش دارد.
دکتر سیف بابیان اینکه در سال ۹۷ میانگین ۴۵ دوره مهارتی در دانشگاه داشته‌ایم که در سال ۹۸ به میانگین ۷۸ دوره رسیده است اظهار داشت: در سال ۹۷،  ۴۷۲۳ قرارداد بسته شد که در سال ۹۸، ۸۰۰۲ قرارداد انجام‌گرفته است که این رشد۹۰ درصدی امیدوارکننده است.
مدیرکل ارتباط با صنعت وزارت علوم گفت: باید دانشگاه‌ها به فکر حل مشکلات جامعه باشند زیرا  توجه به تحقیقات در این زمینه باعث جذب بودجه پژوهشی همراه با رفع مشکلات جامعه می‌باشد.
وی با اشاره به اینکه دانشجویان در طول تحصیل باید دوره‌های مهارت‌افزایی، اصول مذاکره، آشنایی با قوانین کشور را طی نمایند اظهار داشت: وزارت علوم به دوره‌های کارورزی نگاه ویژه‌ای دارد و برای کمک به صنایع این موضوع را اجباری کرده است.
در پایان دکتر سیف با اشاره به اینکه هر استان دارای مشکلات خاص خودش می‌باشد اظهار داشت: دانشگاه‌ها برای رفع این مشکلات باید پیشرو و اثرگذار باشند و این نکته را نیز نباید فراموش کرد اگر هر سازمانی پویا و فعال نباشد مرگش فرامی‌رسد و فسیل می‌شود.
دکتراسداله تیموری رئیس دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری نیز در این مراسم ضمن خیرمقدم و تبریک هفته پژوهش و فناوری گفت: درزمینهٔ پژوهش کاستی‌های بزرگی نیز وجود دارد که نیاز به توجه بیشتر و بازبینی ویژه دارد و باید با نگاه نقش‌آفرین کار کنیم.
رئیس دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری با اشاره به اینکه در دنیا تحولات عمده‌ای روی می‌دهد و باید با شناخت و بررسی تحولات در راستای استفاده مناسب از پدیده‌ها گام برداریم، گفت: متأسفانه کشاورزی نیمه سنتی داریم و به سمت صنعتی شدن پیش می‌رویم و در این راستا توفیق لازم را به دست نیاورده‌ایم.
وی بابیان اینکه وضعیت کشور با توجه به جنگ تحریمی بحران‌زده است اظهار داشت: باید این واقعیت را بپذیریم که دچار نفرین منابع طبیعی شده‌ایم و باید در تولیدات به تنوع و اولویت استراتژیک توجه نماییم و از مشکلات یک فرصت ایدئال بسازیم.
رئیس دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری با اشاره به اینکه با همدلی و برقراری ارتباط با فناوری‌های روز، باید به کشاورزی دقیق و هوشمند و کشاورزی فضاپایه پیش رویم، گفت: بعد از سال‌ها دغدغه با همراهی استاندار، رئیس سازمان مدیریت برنامه‌وبودجه استان و مدیران اجرائی استان در شورای برنامه‌ریزی پژوهش ۱۷ پروژه  اولویت‌دار استان به کمک اعضای  هیئت‌علمی دانشگاه‌ها و پژوهشگران معرفی شد که امید است با تشکیل تیم‌های تحقیقاتی اجرائی شوند.
دکتر تیموری بابیان اینکه هفته پژوهش بهانه‌ای است برای تقدیر از زحمات از تلاشگران عرصه پژوهش است، گفت: امیدواریم دانشگاه به‌عنوان یک بستر مناسب درزمینهٔ پژوهش بتواند مشکلات استان را معرفی و برای رفع آن کمک کند.
در پایان مراسم نیز از تلاشگران برتر عرصه پژوهش دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری آقایان دکتر همت پیردشتی، دکترزربخت انصاری، دکترمحمدعلی غلامی، دکتر جمشید فرمانی، دکتر علیرضا عمادی و دکترسیدمجتبی مجاوریان، دکتر غلامعلی رنجبر، خانم دکتر لیلا غلامی، دکتر علی متولی، دکتر اسماعیل بخشنده، دکتر سید علی هاشمی، دکتر محسن خالقی مقدم، دکتر حسین مرادی و فناوران برتر مهندس امین موسوی و مهندس سعید خداترس تجلیل شد.
ل.س42/ل.م54


( ۱ )