به میزبانی دانشگاه یزد؛

کارگاه آموزشی کارکنان دفاتر بین‌الملل دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور برگزار شد

۲۳ آذر ۱۳۹۸ | ۱۲:۱۷ کد : ۵۱۷۹۸ اخبار ستادی
تعداد بازدید:۶۹۸
برای اولین بار کارگاه آموزشی و مهارت‌افزایی کارکنان معاونت‌ها، ادارات و دفاتر همکاری‌های علمی بین‌المللی دانشگاه‌ها، مراکز آموزش عالی، مؤسسات پژوهشی و پارک‌های علم و فناوری سراسر کشور به میزبانی دانشگاه یزد برگزار شد.
کارگاه آموزشی کارکنان دفاتر بین‌الملل دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور برگزار شد

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از خبرگزاری ایرنا، در این کارگاه یک روزه که با همکاری‌ مرکز همکاری‌های علمی وزرات علوم، تحقیقات و فناوری و مدیریت همکاری‌های علمی بین‌المللی دانشگاه یزد برگزارشد، دکترعطاالله کوهیان معاون مرکز همکاری‌های علمی سازمان‌های تخصصی مرکز همکاری‌های بین‌المللی وزارت گفت: طی چند سال گذشته برنامه‌های خاصی در مرکز همکاری‌های علمی وزارت علوم وجود داشته و جلساتی با حضور مدیران بین‌الملل به صورت سالانه و نیز با مدیران منتخب بین‌الملل به طور فصلی برگزار و مسائل و سؤالات آنها در حوزه روابط بین‌الملل مطرح و حل و فصل می‌شد اما جلسه‌ای که مختص کارشناسان باشد، وجود نداشت، بنابراین پیشنهاد دانشگاه یزد مورد استقبال قرار گرفت.

وی افزود: دفتر همکاری‌های علمی سازمان‌های تخصصی مرکز همکاری‌های بین‌المللی وزارت علوم همچنین از پیشنهاد ریاست دانشگاه یزد، در خصوص برگزاری هرساله کارگاه‌های آموزشی به متولی‌گری این دانشگاه و ایجاد دبیرخانه مربوط به آن استقبال خواهد کرد.

دکترکوهیان اظهارداشت: لزوم فراگیری علوم مختلف از سایر کشورها، ضرورت ارتباط، تعاملات علمی و انجام فعالیت‌های مشترک با آنها را ایجاب می‌کند. این موضوع نه‌تنها در قالب برنامه‌های وزارت علوم، بلکه در راستای سیاست‌های کلان کشوری و مطابق با برنامه‌های مورد تأکید مقام معظم رهبری و ریاست جمهوری نیز می‌باشد.

در ادامه محمدعلی حداد مدیر همکاری‌های علمی و بین‌المللی دانشگاه یزد گفت: سال گذشته ایده برگزاری از جانب دفتر همکاری‌های علمی و بین‌المللی دانشگاه یزد مطرح و با تأیید دکترمحمدصالح اولیا رئیس وقت دانشگاه یزد و استقبال رئیس مرکز همکاری‌های علمی و بین‌المللی وزارت عتف در دانشگاه یزد در حال برگزاری است.

وی درخصوص اهمیت فعالیت‌های بین‌الملل افزود: باتوجه به تغییرات سریع دنیای امروز، دانشگاه‌های کشور نیز در این تغییرات حضور دارند و می‌بایست خود را مطابق آنها وفق بدهند و فعالیت‌های خود را به روز کنند.

مدیر همکاری‌های علمی و بین‌المللی دانشگاه یزد گفت: در سال‌های اخیر در مجموعه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری توجه خاصی به موضوع همکاری‌های بین‌الملل و تعامل درست و منطبق با منافع کشور صورت گرفته که از آن جمله ارزیابی عملکرد بین‌المللی دانشگاه‌ها، تدوین و تعریف جدید از آیین‌نامه ارتقای اعضای هییت علمی و تشکیل کارگروه تخصصی در بین دانشگاه کشور و کشورهای هدف است.

وی ادامه داد: لازمه اجرای این تصمیمات، آشنایی با مقررات و رویکرد خاصی است که دانشگاه‌ها باید برای حل مشکلات و مسائل خود در حوزه فعالیت‌های بین‌الملل اتخاذ کنند و از طرفی خروجی چنین کارگاه‌ها و نشست‌هایی منجر به افزایش هم‌افزایی تجربیاتی است که دانشگاه های مختلف تجربه می‌کنند.

حداد در پایان اظهار امیدواری کرد، برگزاری این کارگاه‌ها، بسترساز ایجاد شبکه‌ای در بین کارکنان دفاتر بین الملل دانشگاه های کشور باشد تا بدین طریق رسیدن به اهداف حوزه بین‌الملل تسهیل یابد.

ل.س ۴۲/ ل.م ۵۴


( ۲ )