رئیس سازمان امور دانشجویان اعلام کرد:

اتمام پروژه صنعتی شدن آشپزخانه دانشگاه ها تا پایان سال آینده/بنای شورای انضباطی دانشگاه‌ها فرهنگی و تربیتی است

۲۰ آذر ۱۳۹۸ | ۱۷:۵۹ کد : ۵۱۷۶۲ اخبار برگزیده اخبار ستادی سرخط خبرها
تعداد بازدید:۹۴۶
معاون وزیر علوم و رئیس سازمان امور دانشجویان گفت: در نظر داریم آشپزخانه دانشگاه‌ها نوسازی شود و از حالت سنتی به شکل صنعتی تا پایان سال ۹۹ در بیاید.
اتمام پروژه صنعتی شدن آشپزخانه دانشگاه ها تا پایان سال آینده/بنای شورای انضباطی دانشگاه‌ها فرهنگی و تربیتی است

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از سازمان امور دانشجویان، دکتر مجتبی صدیقی به مناسبت روز دانشجو از خبرگزاری مهر بازدید و به سوالات خبرنگاران این خبرگزاری پاسخ داد.
متن گفتگوی مهر با رئیس سازمان امور دانشجویان به شرح زیر است:
*با توجه به اینکه به تازگی روز دانشجو را پشت سر گذاشتیم و شما هم در حقیقت مسئول بخش دانشجویی وزارت علوم هستید به عنوان شروع مصاحبه آیا خبر خوشی برای دانشجویان دارید که امروز اعلام کنید؟
این مصاحبه تقریباً همزمان شده با روز ۱۶ آذر از این رو ابتدا این روز را به دانشجویان کشور تبریک می گویم.
جنبش دانشجویی فراز و نشیب‌های زیادی را هم در قبل از انقلاب و هم بعد از انقلاب داشته است. قبل از انقلاب می‌توان به مبارزه با رژیم طاغوت اشاره کرد. بعد از پیروزی انقلاب نیز در عرصه‌های حساسی مانند دفاع مقدس، تشکیل جهاد سازندگی، تشکیل سپاه پاسداران، انقلاب فرهنگی و … نقش مهمی ایفا کرده است.
در سال‌های اخیر هم تشکل‌های دانشجویی (سیاسی، فرهنگی و صنفی) حضور خود را در مجموعه دانشگاه‌ها حفظ کردند. عرصه حضور تشکل های دانشجویی در درون دانشگاه‌های ما عرصه محدودی است و یکی از دغدغه‌های ما این است که بتوانیم مجموعه تشکل‌ها را نمایندگان جمع وسیعی از دانشجویان بدانیم که در حال حاضر تا رسیدن به این منظور فاصله داریم.
در حال حاضر تشکل‌های دانشجویی ما پوشش زیادی از مجموعه دانشجویان ندارند و طبیعی است که ما باید در کنار حضور ذی قیمت این تشکل ها به فکر مجموعه وسیع دانشجویان نیز باشیم که احیاناً در چارچوب تشکل‌ها فعالیت نمی‌کنند.
تلاش ما بر این بوده که تشکل‌های صنفی که بیشتر کار آنها در حیطه اختیارات سازمان امور دانشجویان است، با استقبال بیشتری مواجه شوند، خیلی خوب نیست که انتخابات شوراهای صنفی به دلیل نرسیدن حد نصاب ۲۵ درصدی حضور دانشجویان در برخی از دانشگاه‌ها منتفی و دوباره تکرار شود، این نشان‌دهنده این است که باید در برخی دانشگاه‌ها اقدام جدی در زمینه فعالیت گسترده‌تر تشکل‌های صنفی داشته باشیم.
باید تلاش کنیم که این در خود رفتن های دانشجویان کمتر شود بخشی هم شاید به دلیل مشکلات فضای مجازی در شبکه های اجتماعی است که دانشجویان سعی می کنند نیازهای خود را در آن چارچوب رفع کنند.
در مورد خبر جدید حوزه دانشجویی هم که به آن اشاره کردید یک بخشی از آن در آغاز سال تحصیلی به دانشجویان اعلام شده است که می توان به بحث خوابگاه ها، تغذیه، ارتقای سطح خوابگاه ها، بهینه سازی و بهبود فضاهای آشپزخانه ها، اشاره کرد.


* یکی از مهمترین اتفاقات جریان ساز روزهای اخیر در حوزه شما موضوع شیوه نامه انضباطی بود که پس از ابلاغ آن اعتراضات زیادی را به همراه داشت و وزیر علوم هم در پاسخ به این اعتراضات قول بررسی و بازنگری به دانشجویان داد لطفاً بفرمایید که آیا تا کنون بازنگری و یا تغییر جدی در شیوه نامه صورت گرفته یا خیر؟
ما جامعه مخاطب این شیوه نامه که احتمال مشمول شدن در این شیوه نامه را دارند کمتر از نیم درصد می بینیم در نتیجه پس ما در مورد کمتر از نیم درصد دانشجویان در شیوه نامه صحبت می کنیم به ویژه آنجایی که بخشی از این مسائل مربوط به شیوه نامه تخلفات آموزشی است، اگر آن را هم کم کنیم بسیار ناچیز است و به زیر دو دهم درصد می رسد. دوم اینکه ما این شیوه نامه را مبتنی بر روح حاکم بر حقوق شهروندی ریاست جمهوری که ابلاغ شده بود نوشته و تکمیل کردیم و سعی کردیم هرچه آنها مد نظر شان بود دراین شیوه نامه ببینیم.
یکی دیگر از ویژگی هایی که این شیوه نامه داشته و کمتر دیده شده شفاف سازی حقوق دانشجو است ما در این شیوه نامه سعی کردیم از واژگان مبهم یا دو پهلو که ممکن است به ضرر دانشجو تفسیر شود جلوگیری کنیم، مضاف بر اینکه با توجه به صحبت هایی که دکتر غلامی اعلام کردند اگر به هر شکل در شیوه نامه احیاناً جایی ابهامی وجود داشته باشد به نفع دانشجو تفسیر می شود.
با این مقدمه طبیعی بود که همه جریان های دانشجویی این را کاملاً نپذیرفته و نقدهایی به جنبه هایی از آن داشته باشند.
ما اعلام کردیم که آماده هستیم این نقدها را بپذیریم، جلساتی هم تشکیل شد، دکتر جنیدی معاون حقوقی رئیس جمهور نیز تشکل های دانشجویی را دعوت کرد. در تعامل با وزارت بهداشت و وزارت علوم اعلام کردیم، هر نقدی هست به صورت مکتوب به ما بدهید ببینیم کدام بندهای شیوه نامه به حقوق دانشجویان آسیب می زند اکنون منتظر هستیم دوستان دیدگاه های خود را ارائه دهند.
نکته آخر اینکه ما این شیوه نامه را نوشته ایم و نمی گوییم این بهترین شیوه نامه ای هست که می تواند نوشته شود، اعلام کردیم اگر جریان های دانشجویی اجازه دهند ما این را در حد دو تا سه ترم اجرا می کنیم و اگر موردی بود، در عمل ما حتماً به خلاء و آسیب های آن خواهیم پرداخت.


* آیا تاکنون ایرادات به شما ارائه شده است؟ مهمترین بندهای مورد اعتراض چیست؟
بخشی از اعتراضات و انتقاداتی که توسط دانشجویان صورت گرفت به این دلیل بود که دانشجویان، کل شیوه نامه را مطالعه نکرده و با شیوه نامه قبلی نیز مقایسه نکرده بودند که ببیند تغییرات آنچه بوده و چقدر به سمت جلو رفته ایم و احیاناً گیرهای شیوه نامه کجاست.
ما معتقد نیستیم این یک شیوه نامه کامل است و ایرادی ندارد. برای همین چند هفته است که از جلسه دکتر جنیدی گذشته هنوز حداقل وزارت علوم مورد مکتوبی در این خصوص از تشکل های مجموعه های دانشجویی و شوراهای صنفی دریافت نکرده است.
به صورت پراکنده حرف هایی در فضایی مجازی زده شده ولی آن چیزی که قرار شد مکتوب ارائه کنند تا معاونت حقوقی ریاست جمهوری هم با توضیحات بررسی کند، ارائه نشده است.
در شیوه نامه قبلی امکان قطعی دفاع حضوری را نداشتیم که اکنون پیش بینی شده است، دانشجو می تواند از شورای بدوی استفاده کرده و اگر از شورای بدوی استفاده نکند می تواند از طریق شورای تجدید نظر توضیحات خود را ارائه کند.
یک بحثی که مطرح می کنند بحث وکیل است که دانشجو بتواند وکیل داشته باشد ما این را امر بدی نمی دانم. این از آن بحث های بود که حین نوشتن شیوه نامه نیز مطرح بود به هرحال در این زمینه نقطه نظرات موافق و مخالف زیاد است، چیزی که ما به دانشجویان می گوییم این است که شوراهای انضباطی محکمه های قضایی یا دادگاه نیستند، معمولاً شورای انضباطی بنا را بر برخوردهای فرهنگی و تربیتی دارد و جمع بندی این بود که شاید به صلاح نباشد بحث وکالت به این صورت وجود داشته باشد.
البته دانشجو می تواند برای تنظیم لایحه و حمایت قضایی از وکیل استفاده کند، به هر حال ما بحث وکیل را نبسته ایم و احتمالاً اگر بعد از جمع بندی، دوستان ما نیز به این نتیجه برسند جزء اصلاحات خواهد بود ولی فعلاً در این شیوه نامه پیش بینی نکرده ایم.
نکات دیگری که اخیراً توسط دبیران برخی از شورهای صنفی مطرح شده بود، بحث احضار دانشجو است، این هم باز بر می گردد به متوجه نشدن اینکه در شیوه نامه چه چیزی نوشته است. گفتند که دانشجو احضار شفاهی می شود و اگر هم حاضر نشود به صورت غیابی حکم وی صادر می شود. اصلاً بدین صورت نیست. قبلاً تخلف دانشجو به صورت کتبی برای دانشجو ارسال می شد و احتمال اینکه دیگر دانشجویان متوجه آن شوند وجود داشت به ویژه در خوابگاه. حال ممکن بود دانشجو تبرئه شود ولی موضوعی که به دلیل آن فراخوانده شده بود برای وی مشکل ایجاد می کرد. تصمیمی که در شیوه نامه جدید توسط دوستان گرفته شده این است که ابتدا تلفنی تماس بگیرند یا پیامک بدهند تا دانشجو حاضر شود و آنجا به صورت کتبی و حضوری احضاریه یا دعوت نامه را دریافت کند.


( ۳ )