بازدید هیئت اعزامی دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره) از سه دانشگاه چین

۱۵ تیر ۱۳۹۳ | ۱۰:۲۲ کد : ۵۱۷۲ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۵۱۱
هیئت اعزامی دانشگاه بین المللی امام خمینی(ره) از سه دانشگاه مهم چین برای اجرایی کردن تفاهم های همکاری و نیز امضای یادداشت تفاهم با مسئولان این دانشگاه ها دیدار کردند.به گزارش روابط عمومی وزارت علو...
هیئت اعزامی دانشگاه بین المللی امام خمینی(ره) از سه دانشگاه مهم چین برای اجرایی کردن تفاهم های همکاری و نیز امضای یادداشت تفاهم با مسئولان این دانشگاه ها دیدار کردند.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، در این سفر ابتدا هیئت اعزامی دانشگاه بین المللی امام خمینی در نشستی مشترک با مسئولان دانشگاه نانجینگ دیدار و گفتگو کردند.
در این دیدار دو طرف ضمن معرفی توانمندی ها و ظرفیت های علمی در خصوص زمینه های همکاری مشترک بحث و تبادل نظر کردند.
همچنین در این دیدار مقرر شد که همکاری های دو دانشگاه برای نتیجه گیری بهتر در سه زمینه محیط زیست، بیوتکنولوژی و ژنتیک گیاهی شروع و گسترش یابد و مهندسی جنگل، MBA، معماری منظر و فضای سبز، GIS در امور آبیاری و آموزش زبان فارسی و چینی زمینه های قابل بررسی برای همکاری های بیشتر بین دو دانشگاه ارزیابی شد.
هیئت اعزامی  ایرانی در ادامه این سفرضمن بازدید از دانشگاه مطالعات بین المللی شی ان طی نشست دیگری با مسئولان این دانشگاه برای انعقاد تفاهم نامه همکاری بین دو دانشگاه اعلام آمادگی کردند.
دانشگاه مطالعات بین المللی شی ان نیز ضمن ابراز علاقمندی برای همکاری با دانشگاه در زمینه اعزام منظم دانشجویان زبان فارسی به دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره) به منظور گذراندن دوره های باز آموزی و تکمیل آموزش زبان فارسی در سال سوم هر دوره درخواست همکاری کرد که بر این اساس اعزام حدود ۳۰ دانشجوی فارسی آموز به دانشگاه بین المللی امام خمینی در برنامه تابستان امسال دانشگاه مطالعات بین المللی شی ان چین قرار می گیرد.
همچنین هیئت اعزامی نمایندگان دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره) به چین از دانشگاه مطالعات خارجی پکن نیز بازدید و با مسئولان این دانشگاه دیدار و گفتگو کردند.
در این دیدارطرفین پیرامون نحوه ادامه روند همکاری های دو دانشگاه تبادل نظر کردند و مقرر شد نامه پذیرش دانشجو برای حداقل ۱۵ دانشجو در سال جاری در کمتر از یک ماه انجام شود و این دانشجویان  در شهریورماه سال جاری عازم ایران می شوند.
همچنین مقرر شد قبل از شروع سال تحصیلی جدید در دانشگاه مطالعات خارجی پکن، استاد جدید زبان فارسی برای سال آتی تحصیلی آن دانشگاه توسط دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره ) معرفی شود.
گفتنی است شهر شی ان بعنوان مبدأ جاده ابریشم در گذشته هم اکنون به عنوان شهر تاریخی و فرهنگی منحصر بفردی محسوب می شود و دانشگاه مطالعات بین المللی شی ان ظرفیت همکاری های علمی و فرهنگی فراوانی را دارد.
 همچنین دانشگاه مطالعات خارجی پکن یکی از قدیمی ترین دانشگاه های چین است که پیش از تاسیس جمهوری خلق چین در سال ۱۹۴۱ تاسیس شدو این دانشگاه شخصیت های برجسته ای تربیت کرده است . ۴۰۰ سفیر و دیپلمات کشور چین از این دانشگاه دانش آموخته شده اند و دانشگاه نانجینگ نیز با رتبه ۱۶۸ در دنیا یکی از دانشگاه های جامع و معتبر چین است که ۳۰۰۰۰ دانشجو دارد که از این تعداد ۴۰۰۰ دانشجوی خارجی است  و رشته های مربوط به حوزه جنگلداری، کشاورزی، آبیاری، گیاهشناسی، بیوتکنولوژی و فنی و مهندسی در این دانشگاه  رشد قابل توجهی داشته و دارای رتبه حائز اهمیتی است.