به همت محققان دانشگاه سمنان به دست آمد؛

دستیابی به ترکیب کانی بهساز خاک با استفاده از زئولیت

۱۷ آذر ۱۳۹۸ | ۱۴:۳۹ کد : ۵۱۶۶۱ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۵۰۲
محققان دانشگاه سمنان موفق به دستیابی به ترکیب کانی بهساز خاک و دریافت گواهینامه ثبت مواد کودی برای این محصول شدند.
دستیابی به ترکیب کانی بهساز خاک با استفاده از زئولیت

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه سمنان، دکترعلی حقیقی اصل رئیس پارک علم و فناوری دانشگاه سمنان با اعلام این خبر گفت: شرکت معدنی افرازند که در زمینه «توسعه کاربردهای زئولیت» در پارک علم و فناوری دانشگاه سمنان فعالیت دارد، موفق به اخذ گواهینامه ثبت مواد کودی برای محصول «ترکیب کانی بهساز خاک» از مرکز تحقیقیات خاک و آب کشور شد.

مهندس مهران رجبی، مدیرعامل شرکت معدنی افرازند گفت: با تحقیقات چندین ساله صورت گرفته بر روی زئولیت، نتایج ارزشمندی از این خاک هوشمند بدست آمده است که در حوزه کشاورزی و کاهش مصرف آب تحول عظیمی ایجاد می کند.

مدیرعامل شرکت معدنی افرازند ادامه داد: «ترکیب کانی بهساز خاک» نیز نتایج همین تحقیقات است که از ماده معدنی ارزشمند زئولیت به‌دست آمده است.

وی با بیان اینکه این کود کاهش دهنده مصرف آب است و باعث بهبود اثرات شوری آب و خاک می شود تصریح کرد: بهبود PH خاک و افزایش ظرفیت تبادل کاتیونی خاک از دیگر مزایای محصول تولیدی است .

مهندس رجبی در ادامه گفت: کاهش میزان مصرف کودها و سموم، کاهش آلودگی ها و توکسین ها و کشت ارگانیک همراه باکاهش هزینه و افزایش کیفیت محصولات از دیگر خواص ارزشمند این کود است .

ل.س42/ل.م54