با حضور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری؛

پنجمین جشنواره فرهنگ ملل در دانشگاه فردوسی مشهد آغاز به کار کرد

۱۴ آذر ۱۳۹۸ | ۱۸:۱۲ کد : ۵۱۵۸۸ اخبار برگزیده اخبار ستادی سرخط خبرها
تعداد بازدید:۴۳۷
پنجمین جشنواره فرهنگ ملل امروز (پنجشنبه) با حضور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، سفرای کشورهای مختلف، هیأت رئیسه و دانشجویان بین‌المللی مشغول به تحصیل در دانشگاه فردوسی مشهد آغاز به کار کرد.
پنجمین جشنواره فرهنگ ملل در دانشگاه فردوسی مشهد آغاز به کار کرد

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه فردوسی مشهد، دکتر غلامی، برگزاری این جشنواره را آشنایی ملت‌های مختلف با آداب و رسوم و فرهنگ یکدیگر دانست و گفت: این جشنواره می‌تواند به نزدیکی ملت‌ها به یکدیگر منجر شود و موجب شود تا تبادلات علمی نیز در این زمینه شکل گیرد.
وی حضور و تحصیل دانشجویان متعدد از کشورهای مختلف جهان در ایران را مایه افتخار برای این کشور دانست و تصریح کرد: ایران از دیرباز مهد علم و دانش بوده است و باعث افتخار این کشور می‌باشد که قدیمی‌ترین دانشگاه و اولین دانشگاه جهان (دانشگاه جندی شاپور) به نام ایران در جهان ثبت شده است. دانشگاه جندی شاپور محل تبادلات علمی و بین‌المللی در زمان خود بوده است و امروز ما تلاش می کنیم تا با میزبانی از دانشجویانی از کشورهای مختلف همچنان یکی از مراکز مهم علمی دنیا برای مبادلات علمی و فرهنگی باشیم.
وزیر علوم، جایگاه علمی دانشگاه‌های ایران در عرصه‌های ملی و بین‌المللی را جایگاه مهم و ارزشمندی دانست و افزود: دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی ایران در رتبه بندی های جهانی در سال ۲۰۱۹ توانسته‌اند رتبه ۱۶ علمی جهان را کسب نمایند و بر اساس پیش‌بینی‌ها جایگاه ایران در سال های پیش رو، ارتقا پیدا خواهد کرد که این مهم به واسطه تحقیقات و دستاوردهای علمی و تحقیقاتی دانشمندان و دانشگاهیان به‌دست آمده است.
به گفته وی، در حال حاضر ایران در رشته‌های روز دنیا از جمله، بیوتکنولوژی، نانوتکنولوژی، هوافضا، سلولهای بنیادی و عرصه های مختلف علوم پایه حتی توانسته است جزء رتبه های برتر جهان قرار گیرد و این نشان می‌دهد که دانشگاه‌های ایران چه از لحاظ علمی و چه از لحاظ فرهنگی مکان بسیار خوبی برای تحقیق و تحصیل دانشجویان از سراسر جهان است.
دکتر غلامی خاطرنشان کرد: دانشگاه‌های مختلف کشور همچون دانشگاه فردوسی مشهد با افزایش دیپلماسی علمی خود می‌توانند میزبان دانشجویان بین المللی از ملت‌های مختلف جهان باشند و نام و جایگاه علمی ایران را بیش از پیش در جهان به منصه ظهور برسانند.
دکتر محمد کافی رئیس دانشگاه فردوسی مشهد نیز در این آیین، حضور بیش ۲۰۰۰ دانشجو و زبان آموز بین المللی از بیش از ۲۵ کشور جهان را مایه افتخار و مباهات برای این دانشگاه دانست و اظهار کرد: شهر مشهد به واسطه حضور مرقد مبارک علی‌ابن موسی الرضا (ع) و فردوسی بزرگ لازم است تا جایگاهی در خور نام این دو بزرگوار داشته باشد و دانشگاه فردوسی مشهد بر خود لازم می.داند تا با تلاش و پشتکار در جهت افزایش جایگاه ملی و بین المللی خود تلاش نماید و مایه افتخار برای خراسان و ایران باشد.
رئیس دانشگاه فردوسی مشهد حضور دانشجویان بین المللی از نقاط مختلف جهان در دانشگاه فردوسی مشهد را موجب افزایش تبادلات علمی و فرهنگی ملت ها دانست و اذعان کرد: هر یک از این دانشجویان پس از اتمام دوران تحصیل در دانشگاه فردوسی مشهد و سایر دانشگاه های ایران یک سفیر علمی و فرهنگی برای ایران در کشور خود می باشند و لازم است تا سایر دانشگاه های ایران نیز همچون دانشگاه فردوسی مشهد با افزایش دیپلماسی علمی و فرهنگی خود، موجبات شناسایی علم و دانش ایران و فرهنگ غنی ایران را فراهم آورند و باعث شوند تا در کشورهای مختلف جهان از ایران به نیکی نام ببرند.
پنجمین جشواره فرهنگ ملل با حضور بیش از ۲۰۰۰ دانشجو و زبان آموز از ۲۹ کشور جهان با برپایی غرفه های فرهنگی و نمایش آداب و سنن و فرهنگ کشورهای مختلف در درب شمالی دانشگاه فردوسی مشهد تا تاریخ ۱۶ آذرماه دائر می باشد و علاقه‌مندان دانشگاهی و غیر دانشگاهی می‌توانند از آن بازدید کنند.
ل.م ۵۴/ ع.ع ۵۷


( ۱ )