به منظور اجرای طرح‌های پژوهشی مشترک صورت گرفت؛

انعقاد تفاهم‌نامه همکاری دانشگاه شیراز و صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور

۱۲ آذر ۱۳۹۸ | ۱۵:۰۸ کد : ۵۱۵۴۱ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۲۴۴
تفاهم‌نامه همکاری دانشگاه شیراز و صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور به منظور اجرای طرح‌های پژوهشی، رساله دکتری، پسادکتری، پسا دکتری ویژه و حمایت از ترویج علم و فناوری در کشور، به امضاء رسید.
انعقاد تفاهم‌نامه همکاری دانشگاه شیراز و صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه شیراز، این تفاهم نامه در راستای همکاری در زمینه اجرای ۲۰ طرح تحقیقاتی پژوهشی و ۱۰ طرح تحقیقاتی پسا دکتری عادی و ۲۰ رساله دکتری و ۸ طرح تحقیقاتی پسا دکتری ویژه به امضای دکترایمان افتخاری، رئیس صندوق و دکترحمید نادگران رئیس دانشگاه شیراز رسید.

در نشستی که در حاشیه امضای این تفاهم نامه همکاری با حضور اعضای هیئت علمی، دانشجویان، پژوهشگران، فناوران، محققان، رؤسا، مسئولان و معاونان دانشکده‌های دانشگاه شیراز و دکترسیدهادی میررکنی، معاون اجرایی و دکترعلی عبدالعالی، معاون حمایت و ترویج علم و فناوری صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور برگزار شد، دکتر نادگران رئیس دانشگاه شیراز و دکتر زبرجد معاون پژوهش و فناوری دانشگاه شیراز به معرفی ظرفیت‌ها و توانمندی‌های دانشگاه‌های شیراز و نحوه و نوع حمایت‌ها و همکاری‌های این دانشگاه با صندوق حمایت از پژوهشگران کشور پرداختند.

دکترافتخاری رئیس صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور نیز ضمن تشریح برنامه‌ها و بسته‌های حمایتی اینصندوق بیان کرد: صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران در سال ۱۳۸۲ فعالیت خود را آغاز کرد و در حال حاضر عمده فعالیت‌های این صندوق در حوزه‌هایی چون حمایت از طرح‌های پژوهشی، پسا دکتری، پسا دکتری ویژه، رساله‌های دکتری، حمایت از همایش‌ها و رویدادهای علمی، اعطای کرسی پژوهشی، اعطای پژوهانه (گرنت) و حمایت از ایجاد و توسعه مراکز نوآوری بوده است.

وی با اشاره به رویکردهای جدید صندوق گفت: صندوق از زمان شکل‌گیری تاکنون در عمده فعالیت‌های خود از جمله حمایت از طرح‌های پژوهشی، پسا دکتری رشد بیش از دو برابر داشته است. لذا ایجاد تنوع در نوع فعالیت‌ها و ارائه خدمات، کیفیت بخشی، ایجاد تعادل، تکثر، هدف گرایی و آمایش پژوهشی از جمله رویکردهای جدید صندوق است تا ضمن حمایت متوازن با توجه به ظرفیت دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی نگاه منطقی و درست به تولید علم و امور پژوهش و فناوری داشته باشد.

دکترافتخاری تدوین برنامه‌های چالش، پیشگامان، میثاق، پیشتازان را از جمله دیگر راهبردهای جدید صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور بیان کرد و یادآورشد: این صندوق برنامه‌های مهمی در عرصه بین‌المللی دارد که در این راستا می‌توان به همکاری با کشورهای روسیه، آلمان، چین، ژاپن و اتریش اشاره کرد.

در پایان این نشست نیز، دکترعبدالعلی معاون حمایت و ترویج علم و فناوری صندوق به ایراد سخنانی با عنوان تبیین برنامه جامع ترویج علم در استان فارس با محوریت دانشگاه شیراز، پرداخت.

همچنین تفاهم نامه معاونت ترویج علم و فناوری بین صندوق و دانشگاه شیراز به امضای رئیس صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور و رئیس دانشگاه شیراز رسید.

تشکیل دبیرخانه ترویج علم در دانشگاه شیراز جهت تعیین و تدوین راهکارهای اجرایی بهینه در راستای تحقق سیاست گذاری‌های علمی تدوین شده در نقشه جامع علمی کشور، همکاری در راستای برگزاری جشنواره‌های علمی و پژوهشی دانشجویی از قبیل تزهای سه دقیقه‌ای، نوآوری‌های آموزشی و روش‌های انتقال مفاهیم مبتنی بر سرگرم آموزی، همکاری در راستای اجرای پروژه‌های مشترک ترویج علم در استان فارس و کشور نشأت گرفته از نیازهای علمی کشور در چارچوب ضوابط و مقررات صندوق، همکاری جهت تأسیس مراکز ساخت خلاق از قبیل Maker Space ، FabLab ، Discovery Center در دانشگاه، همکاری در راستای برگزاری رویدادهای علمی سرگرم آموزی در استان فارس و ایجاد موج‌های مردمی، تلاش در راستای راه اندازی گروه ارتباط با مدارس در دانشگاه‌های استان فارس و همکاری در راستای شبکه سازی فعالان و موثرین ترویج علم در استان فارس از مفاد این تفاهم‌نامه همکاری است.

 

ل. س ۴۲/ ل. م ۵۴