برای نخستین بار در ایران انجام شد؛

نورسنجی ستارگان متغیر با استفاده از دوربین DSLR در رصدخانه دانشگاه کاشان

۱۲ آذر ۱۳۹۸ | ۱۲:۲۶ کد : ۵۱۵۳۴ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۰۳۴
برای نخستین بار در ایران نورسنجی ستارگان متغیر با استفاده از دوربین DSLR در رصدخانه دانشگاه کاشان انجام شد.
نورسنجی ستارگان متغیر با استفاده از دوربین DSLR در رصدخانه دانشگاه کاشان

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه کاشان، ایرج صفایی مسئول رصدخانه دانشگاه کاشان با اشاره به اینکه این کار به پیشنهاد آقای پرو رییس آیوتا-خاورمیانه و با همکاری محمدرضا پاکروانفر انجام شده است، گفت: نتیجه این نورسنجی که منحنی نوری یک ستاره متغیر گرفتی که از نوع W UMa است، به نام BX Peg با دوره تناوب کمتر از هفت ساعت و قدر ظاهری حدود ۱۱ در شماره ۶ مجله JOE به زبان انگلیسی منتشر گردید.
وی با بیان اینکه امروزه نورسنجی یا فتومتری با استفاده از دوربین‌های نجومی CCD انجام می شود، اما ممکن است این دوربین ها در دسترس همه نباشد، خاطرنشان کرد: بنابراین گاه از دوربین‌های عکاسی حرفه‌ای که قابلیت نصب لنزهای متفاوت را دارند هم استفاده می‌شود.
صفایی با اشاره به اینکه این روش در ایران تاکنون برای انجام یک کار پژوهشی مورد استفاده قرار نگرفته بود، گفت: اما این تجربه راه را برای فعالیت های پژوهشی نیمه حرفه نجوم در ایران باز می کند. چراکه در این تعداد زیادی تلسکوپ آماتوری و یا نیمه حرفه ای وجود دارد. ولی تهیه دوربین نجومی برای هر کسی کار ساده ای نیست. درصورتی که دوربین های DSLR بصورت گسترده در عکاسی نجومی استفاده می‌شود و در دسترس بسیاری از علاقمندان هست. گرچه دوربین های DSLR همه قابلیت های دوربین های نجومی را ندارد ولی می توان بخشی از کارهای آموزشی و پژوهشی نجومی را با استفاده از آن انجام داد.
مسئول رصدخانه دانشگاه کاشان اظهارکرد: مهمترین منبع دریافت اطلاعات از اجرام آسمانی، نور دریافتی از آنها است. نورسنجی، شامل اندازه گیری شدت نور ظاهری ستارگان و دیگر اجرام آسمانی و تغییرات شدت نور دریافتی در طول زمان است. این شاخه از نجوم رصدی آگاهی زیادی از مشخصات و مختصات اجرام آسمانی در اختیار ستاره شناسان قرار می دهد. شدت نور ظاهری نیمی از ستارگان آسمان در طول زمان تغییر می‌کند که به آنها ستارگان متغیر می‌گویند. نورسنجی این ستارگان می تواند آگاهی گسترده ای در مورد کهکشان و کیهان در اختیار اخترشناسان قرار دهد.
ل.س ۴۲/ ل.م ۵۴

کلید واژه ها: کاشان