توسط پژوهشگاه بین‌المللی زلزله‌شناسی و مهندسی زلزله؛

اولین سامانه قطع جریان گاز در زمان وقوع زلزله در تهران راه‌اندازی شد

تعداد بازدید:۹۶۱
اولین سامانه قطع جریان گاز در هنگام وقوع زلزله امروز (دوشنبه) توسط پژوهشگاه بین‌المللی زلزله‌شناسی و مهندسی زلزله با موفقیت در ایستگاه فجر شرکت گاز استان تهران راه‌اندازی شد.
اولین سامانه قطع جریان گاز در زمان وقوع زلزله در تهران راه‌اندازی شد

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از پژوهشگاه بین‌المللی زلزله‌شناسی و مهندسی زلزله، این سامانه توسط پژوهشگاه بین‌المللی زلزله‌شناسی و مهندسی زلزله و با همفکری کارشناسان مقاوم‌سازی و پژوهش گاز استان تهران در قالب یک قرارداد پژوهشی مابین پژوهشگاه زلزله و شرکت گاز استان تهران طراحی و اجرا شد.

سامانه مذکور متشکل از سه سنسور شتابنگاری، سامانه پردازش مرکزی و تصمیم‌گیری 3CS))، سامانه RTU و شیر الکتریکی قطع جریان گاز می‌باشد. سنسورهای شتاب‌نگاری این سامانه برای اولین بار در کشور توسط پژوهشگاه بین‌المللی زلزله‌شناسی و مهندسی زلزله و با همکاری بخش خصوصی تولید و مورد آزمون‌های گسترده اعتبارسنجی قرار گرفته است.

همچنین در چهارچوب این قرارداد، دو استاندارد شرکت ملی گاز ایران در خصوص مشخصات فنی سنسورهای شتاب‌نگاری و همچنین سامانه الکتریکی و مکانیکی قطع جریان گاز هنگام زلزله تهیه و پس از تصویب شرکت ملی گاز ایران لازم‌الاجرا شده است.

ل.س ۴۲/ ل. م ۵۴


( ۲ )