معاون آموزشی وزیرعلوم اعلام کرد؛

دانشگاه صنعتی شریف و پژوهشگاه دانش‌های بنیادی، برترین دانشگاه و پژوهشگاه کشور در طرح تراز بین‌المللی

۱۰ آذر ۱۳۹۸ | ۱۷:۰۸ کد : ۵۱۴۷۸ اخبار برگزیده اخبار ستادی سرخط خبرها
تعداد بازدید:۷۰۵
دکتر علی خاکی صدیق، معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در هفتمین گردهمایی دانشگاه ها و پژوهشگاه های عضو طرح اقتصاد مقاومتی ارتقا ۵ دانشگاه و ۵ پژوهشگاه برترکشور به تراز جهانی با اعلام نتایج سال ۹۷ این طرح گفت: دانشگاه صنعتی شریف و پژوهشگاه دانش های بنیادی، در دوسال متوالی رتبه های اول را کسب کردند.
دانشگاه صنعتی شریف و پژوهشگاه دانش‌های بنیادی، برترین دانشگاه  و پژوهشگاه کشور در طرح تراز بین‌المللی


معاون آموزشی وزیرعلوم اعلام کرد؛
دانشگاه صنعتی شریف و پژوهشگاه دانش‌های بنیادی، برترین دانشگاه و پژوهشگاه کشور در طرح تراز بین‌المللی

دکتر علی خاکی صدیق، معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در هفتمین گردهمایی دانشگاه ها و پژوهشگاه های عضو طرح اقتصاد مقاومتی ارتقا ۵ دانشگاه و ۵ پژوهشگاه برترکشور به تراز جهانی با اعلام نتایج سال ۹۷ این طرح گفت: دانشگاه صنعتی شریف و پژوهشگاه دانش های بنیادی، در دوسال متوالی رتبه های اول را کسب کردند.
به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دراین گردهمایی که صبح امروز درسالن همایش شهدای جهاد علمی وزارت علوم برگزار شد، دکتر خاکی صدیق با بیان اینکه، آنچه که از دانشگاه تراز جهانی تعریف می کنیم بر اساس رتبه بندی بین المللی، سنجش می شود، اظهار داشت: این نظام رتبه بندی نقاط ضعف و قوت هایی نیز دارد و در چند سال اخیر رتبه بندی دانشگاه ها با دیپلماسی علمی گره خورده است.
معاون آموزشی وزارت علوم افزود: در شرایط کنونی کشور و با توجه به تحریم های اعمال شده، دانشگاه ها بهتر و پررنگ تر از وزارت علوم می توانند در دیپلماسی علمی فعالیت کنند و آن را پیش ببرند البته توجه ما به این موضوع به این معنی نیست به کارکردهای دیگر دانشگاهی توجهی نمی شود.
وی با بیان اینکه به طرح ارتقای ۵ دانشگاه و ۵ پژوهشگاه برتر کشور به تراز بین المللی شبهه هایی وارد می شود، گفت: یکی از شبهه های وارد شده به این طرح این موضوع هست که خود دانشگاه های تراز جهانی خیلی به این رتبه بندی تاکید نمی کنند و این دانشگاه های کشورهای جهان سوم هستند که به این رتبه بندی ها اهمیت می دهند، ولی در واقع اینگونه نیست، بلکه دانشگاه های تراز اول جهانی مانند هاروارد، کمبریج و دیگر دانشگاه های در این ردیف نیز به موضوع رتبه بندی اهمیت می دهند و در آمارشان به موارد رتبه بندی دانشگاه خود اشاره و استناد می کنند.
معاون آموزشی وزارت علوم به بخشی از نتایج طرح ارتقای پنج دانشگاه و پنج پژوهشگاه برتر کشور به تراز بین المللی در سال ۹۷ اشاره کرد و گفت: این طرح دو سال است که اجرا شده و ما در سال سوم اجرای این طرح قرار داریم ودر این مدت دانشگاه صنعتی شریف برای دومین سال متوالی رتبه اول را کسب کرده است پس از دانشگاه صنعتی شریف، دانشگاه های تهران، تربیت مدرس، علم و صنعت، صنعتی امیرکبیر، صنعتی اصفهان، صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی، علوم پایه زنجان، فردوسی مشهد، اصفهان، شیراز، شهید بهشتی، تبریز، خوارزمی، علامه طباطبایی و الزهرا در رتبه های بعدی قرار دارند.
دکتر خاکی صدیق با اشاره به وضعیت پژوهشگاه ها در این طرح گفت: از بین پژوهشگاه ها نیز پژوهشگاه دانش های بنیادی، برای دومین سال متوالی مقام اول را کسب کرده است و پژوهشگاه های بعدی مانند پلیمر و پتروشیمی، مواد و انرژی، هوافضا، ژنتیک، رنگ، شیمی و مهندسی شیمی، زلزله شناسی و مهندسی زلزله و علوم انسانی و مطالعات فرهنگی در رتبه های بعدی قرار دارند.
معاون آموزشی وزیر علوم با اشاره به برخی از شاخص هایی که برای طرح مذکور ارائه شده است، گفت: یکی ازاین شاخص ها، نسبت دانشجویان به هیات علمی است که وضعیت دانشگاه علوم پایه زنجان در این شاخص از دانشگاه های دیگر بهتر بوده و دانشگاه های تربیت مدرس و تهران در رتبه های بعدی قرار دارند. در شاخص درصد دانشجویان خارجی به کل دانشجویان، دانشگاه فردوسی مشهد از سایر دانشگاه ها پیشی گرفته و دانشگاه های اصفهان و تهران در رتبه های بعدی قرار دارند.
وی در ادامه گفت: در شاخص پژوهشگر پسادکتری به تعداد اعضای هیات علمی دانشگاه صنعتی شریف از سایر دانشگاه ها جلوتر بوده و سپس دانشگاه صنعتی امیرکبیر ودانشگاه تربیت مدرس در رده های بعدی قرار دارند. در شاخص دوره های مشترک آموزشی با دانشگاه های خارجی نیز دانشگاه صنعتی شریف رتبه اول و دانشگاه های صنعتی امیرکبیر و علم و صنعت در رتبه های بعدی قرار گرفتند.
دکتر خاکی صدیق گفت: در شاخص نسبت تعداد اسناد علمی نمایه شده به اعضای هیات علمی دانشگاه علم و صنعت در رتبه اول، صنعتی شریف و امیرکبیر در رتبه های بعدی قرار دارند.
وی افزود: در شاخص نسبت تعداد ارجاعات مقالات چاپ شده در پنج سال اخیر، دانشگاه صنعتی شریف رتبه اول و دانشگاه های صنعتی اصفهان و صنعتی امیرکبیر در رتبه های بعدی قرار دارند. همچنین در شاخص تعداد مقالات پرارجاع به اعضای هیات علمی، دانشگاه صنعتی اصفهان در صدر بوده و دانشگاه های صنعتی شریف و صنعتی امیرکبیر در رتبه های بعدی قرار دارند. در شاخص تعداد اختراعات ثبت شده در آمریکا، اروaپا و ژاپن نیز دانشگاه اصفهان رتبه اول و دانشگاه های صنعتی شریف و شیراز در رتبه های بعدی بودند.
معاون آموزشی وزارت علوم در ادامه گفت: در شاخص تعداد شاغلان در مراکز رشد و پارک های علم و فناوری دانشگاه ها، دانشگاه تهران رتبه اول و دانشگاه های فردوسی مشهد و صنعتی امیرکبیر در رتبه های بعدی قرار دارند. در شاخص تعداد شرکت های زایشی دانشگاه ها، دانشگاه صنعتی شریف رتبه اول، دانشگاه تهران و دانشگاه صنعتی اصفهان رتبه های بعدی را دارند.
وی تصریح کرد: در شاخص تعداد استارت آپ های دانشجویی، دانشگاه تهران رتبه اول، دانشگاه های صنعتی شریف وصنعتی امیرکبیر رتبه های بعدی را دارند. در شاخص تعداد شرکت های فعال در پارک های علم و فناوری دانشگاه امیرکبیر رتبه اول را داشته فردوسی مشهد و تربیت مدرس رتبه های بعدی را دارند. همچنین در شاخص سرانه فرصت مطالعاتی خارج از کشور اعضای هیات علمی دانشگاه صنعتی اصفهان رتبه اول و دانشگاه علوم پایه زنجان و دانشگاه تهران رتبه های بعدی را دارند.
دکترخاکی صدیق افزود: در شاخص مجموعه تعداد فرصت های مطالعاتی محققان خارجی، دانشگاه تهران رتبه اول و دانشگاه های شیراز و علامه طباطبایی رتبه های بعدی را دارند.
معاون آموزشی وزارت علوم با اشاره به آینده طرح ارتقای ۵ دانشگاه و ۵ پژوهشگاه برتر کشور به تراز بین المللی گفت: این طرح ده ساله است دو سال آن گذشته و ما در سال سوم آن قرار داریم، نتایج امسال سال ۹۹ اعلام می شود و با توجه به موانع و چالش های بین المللی زیادی که در این راه است وزارت علوم قصد دارد این طرح را ادامه دهد.
وی تاکید کرد: امکان بازبینی برخی سیاست های اجرایی پس از دو سال اجرا توسط کمیته هدایت و نظارت طرح و همچنین امکان بررسی د رخواست های جدید برای ورود به طرح و بازبینی حضور دانشگاه ها و پژوهشگاه ها بر اساس شاخص های طرح توسط کمیته هدایت و نظارت وجود دارد.
ر.ب ۴۵/ ن.ش ۵۸/ ع.ع ۵۷


( ۳ )