توسط پژوهشگران دانشگاه محقق اردبیلی؛

نانوکامپوزیت‌‌های نوین پایه نیترید تیتانیم با بهره‌گیری از فناوری نانو ساخته شد

۱۰ آذر ۱۳۹۸ | ۰۷:۵۷ کد : ۵۱۴۴۵ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۷۱۳
نانوکامپوزیت‌‌های نوین پایه نیترید تیتانیم با بهره‌گیری از فناوری نانو توسط پژوهشگران دانشگاه محقق اردبیلی ساخته شد.
نانوکامپوزیت‌‌های نوین پایه نیترید تیتانیم با بهره‌گیری از فناوری نانو ساخته شد

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه محقق اردبیلی، دکترمهدی شاهدی اصل عضو هیئت علمی گروه مهندسی مکانیک دانشگاه محقق اردبیلی به همراه مهندس سیدعلی دلبری و دکتربهزاد نایبی از پژوهشگران مدعو این دانشگاه با همکاری دکتراحسان غسالی از پژوهشگاه مواد و انرژی و دکترمحمدرضا شکوهی ‌مهر از دانشگاه ملی سئول کره جنوبی، موفق به ساخت نانوکامپوزیت‌‌های نوین پایه نیترید تیتانیم تقویت شده با نانولوله کربنی و کاربید سیلیسیم شدند.

دکتر شاهدی اصل نویسنده مسئول این مقاله پراستناد گفت: نیترید تیتانیم خواص ویژه‌‌ای همچون سختی بالا، ضریب اصطکاک پایین، نقطه ذوب بالا، پایداری گرمایی عالی و مقاومت به فرسایش و خوردگی خوبی دارد. این ویژگی‌ها سبب شده است که این ماده سرامیکی در ساخت سرمت‌ ها، پوشش‌‌های تزیینی، کاتالیست‌های دما بالا و روکش‌های ضد سایش ابزارآلات برشکاری کاربرد داشته باشد.

وی افزود: برای تولید مواد سرامیکی دما بالا به طور معمول از فرآیندهای تفجوشی بدون فشار و پرس گرم بهره گرفته می‌ شود، ولی به دلیل پیدایش فازهای ترد که افت استحکام مکانیکی را در پی دارد، استفاده از روش ‌های سنتی برای ساخت سرامیک ‌های پایه نیترید تیتانیم کارآیی چندانی ندارد. نیاز به دماهای بسیار بالا برای تفجوشی سرامیک ‌ها سبب می ‌شود که ریزساختار ماده دچار رشد افراطی دانه‌ ها گردد و تنش ‌های پسماند بی ‌رویه ‌ای در محصول فرآوری شده باقی بماند. از این رو، بهره ‌گیری از فرآیند پیشرفته تفجوشی پلاسمای جرقه‌ ای کمابیش می ‌تواند به گره‌ گشایی از این مشکل یاری رساند، زیرا زمان مورد نیاز برای ساخت نمونه در این روش، نسبت به فرآیندهای سنتی تفجوشی، بسیار کوتاه‌تر است.

دکترشاهدی اصل خاطرنشان کرد: در این پژوهش، تاثیر افزودن نانولوله کربنی و کاربید سیلیسیم بر چگالش و ریزساختار نانوکامپوزیت ‌های پایه نیترید تیتانیم ساخته شده به روش تفجوشی پلاسمای جرقه ‌ای بررسی شد. بدین منظور چهار نمونه شامل نیترید تیتانیم خالص، نیترید تیتانیم به همراه 5 درصد وزنی نانولوله کربنی، نیترید تیتانیم به همراه 20 درصد حجمی کاربید سیلیسیم و سرانجام نیترید تیتانیم به همراه هر دو افزودنی مذکور ساخته شد. فرآیند تولید به روش تفجوشی پلاسمای جرقه ‌ای در دمای 1900 درجه سانتی گراد به مدت زمان 7 دقیقه با اعمال فشار 40 مگاپاسکال در اتمسفر خلا انجام گرفت. مشخصه‌ یابی نمونه ‌های کامپوزیتی ساخته شده با آزمون‌ های چگالی سنجی به روش ارشمیدس، بررسی ‌های ریزساختاری به کمک میکروسکوپ الکترونی روبشی و شناسایی فازی به روش پراش پرتو ایکس به انجام رسید. سرانجام، مدل‌های شماتیکی برای تبیین چگونگی پیشبرد فرآیند تفجوشی در این کامپوزیت‌های سرامیکی ارائه و ترسیم شد.

همچنین یافته‌های این پژوهش در جلد چهل و پنجم مجله معتبر Ceramics International  با ضریب تاثیر 3.45 در سال 2019 میلادی به چاپ رسید.

به گزارش پایگاه استنادی Web of Science این طرح پژوهشی ارزشمند به عنوان مقاله پراستناد (Highly-Cited) در سال 2019 معرفی شده است.

علاقه‌مندان جهت مشاهده متن کامل مقاله مذکور می‌توان به آدرس الکترونیکی https://doi.org/10.1016/j.ceramint.2018.10.223 مراجعه کنند.

ل.س42/ل.م54


( ۲ )