باهدف توسعه راه‌حل‌های هوشمند و پایدار؛

نخستین کنفرانس بین‌المللی شهر هوشمند برگزار شد

۰۴ آذر ۱۳۹۸ | ۱۴:۱۳ کد : ۵۱۳۴۲ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۴۷۳
نخستین کنفرانس بین‌المللی ''شهر هوشمند، چالش‌ها و راهبردها '' با حضور اساتید، دانشجویان، پژوهشگران و مسئولان اجرایی در تالار همایش‌های پایگاه استنادی علوم جهان اسلام ISC برگزار شد.
نخستین کنفرانس بین‌المللی شهر هوشمند برگزار شد

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه شیراز، این کنفرانس با همکاری دانشگاه شیراز و موسسه آموزش عالی آپادانا ترتیب یافت. هدف از این کنفرانس توسعه راه‌حل‌های هوشمند و پایدار، خدمات و فناوری در شهرهای مختلف عنوان شد.

دکتر حمید نادگران، رئیس دانشگاه شیراز در آیین گشایش نخستین '' کنفرانس بین‌المللی شهر هوشمند '' اظهار داشت: دانشگاه بزرگ شیراز با داشتن نزدیک به ۱۷ هزار دانشجو در مقاطع سه‌گانه کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری و با بهره‌مندی از تجربیات نزدیک به ۷۲۰ عضو هیئت‌علمی همیشه یکی از دانشگاه‌های بزرگ، تراز اول و تأثیرگذار در عرصه ملی و بین‌المللی بوده است.

وی افزود: این دانشگاه با داشتن ۱۵ دانشکده و ۱۷ مرکز پژوهشی به‌عنوان یک سرمایه عظیم ملی در جنوب کشور مفتخر است که هرساله میزبان همایش‌ها و گردهمائی‌های مهمی در اغلب حوزه‌های علمی و فنی باشد.

رئیس دانشگاه شیراز گفت: کنفرانس شهر هوشمند ازجمله همایش‌هایی است که در نوع خود کم‌نظیر است و بحث و افق جدید را پیش روز باز می‌کند به‌طوری‌که حضور دانشگاه شیراز را در متن جامعه پیش از پیش پررنگ‌تر و مسیر آینده و مصوب دانشگاه به سمت یک مرکز علمی جامعه‌محور و تقاضامحور را تسهیل می‌کند.

دکترنادگران اظهار داشت: رسالت و مأموریت دانشگاه‌های امروزی در حال تغییر و گسترش است. مسیر حرکت مجامع علمی به سمت تأثیرگذاری اجتماعی در حال تحول اساسی است. امروزه از دانشگاه اثربخش صحبت به میان است. دانشگاهی که با خروج از قالب‌های قدیمی، همگام و دوشادوش با جامعه به تشخیص، دسته‌بندی، تحلیل و ارائه راه‌حل‌های دانش‌محور برای مشکلات جامعه می‌پردازد.

رئیس دانشگاه شیراز تصریح کرد: مشکلات امروزی مدیریت شهری ناشی از افزایش جمعیت، مطالبه مردمی و تعدد و تنوع خدمات شهری ازجمله مسائلی است که فقط با انعکاس علمی آن‌هم در مسیر عقلانی و همه‌جانبه نگر قابل‌بررسی و مداقه است.

وی ادامه داد: حجم عظیم ترافیک شهری، مناسب‌سازی اوقات فراغت، بهینه‌سازی مصرف انرژی و مسائلی نظیر این‌ها سبب دشوار شدن کارها بدون استفاده از فناوری‌های اطلاعاتی و ارتباطی جدید شده است.

دکترنادگران بابیان اینکه در اغلب کلان‌شهر، توسعه بدون توجه به نیازها و شرایط ویژه اقلیمی، فرهنگی و به‌گونه‌ای بی‌رویه صورت گرفته است؛ خاطرنشان کرد: در این شهرها، تأمین نیازها و مطالبات شهروندان در زمان و مکان مناسب و با سرعت معقول و با در نظر داشتن کلیه محدودیت‌های اعتبار و قانونی کاری مشکل است که خود نیازمند طراحی بهینه، برنامه‌ریزی، تحلیل و اجرای دقیق مبتنی بر دانش می‌باشد.

رئیس دانشگاه شیراز تصریح کرد: در این دنیای پرمخاطره با مسئولیت‌های جدید و خطیر پرواضح است که نقش بارز دانشگاه‌ها و مجامع علمی برای کاستن از مسائل و مشکلات مدیریت شهری و پاسخگویی به مطالبات روزافزون مردمی نمود پیدا می‌کند.

وی ادامه داد: بدین ترتیب هوشمند سازی شهرها با استفاده از فناوری‌های نوین؛ توسعه و گسترش شهرها را علمی و بهینه نموده و به آن پایداری می‌بخشد.

دکتر نادگران بیان کرد: شهر هوشمند، تعامل مستقیم مقامات شهر با جامعه و نظارت مستمر و پویا را تسهیل می‌بخشد. تحقق شاخص‌های مهمی هم چون توسعه پایدار، مشارکت مردمی، تقویت یکپارچگی شهر، و غیره را عملی می‌سازد. در این راستا ملزومات یک شهر هوشمند شامل حکمرانی هوشمند، شهروند هوشمند، محیط زندگی هوشمند، اقتصاد هوشمند، حمل‌ونقل هوشمند و انرژی هوشمند را معنا می‌بخشد.

وی خاطرنشان کرد: باید به در هم تنیدگی‌های فرهنگی، کنار هم بودن شهروندان، روحیه نوع‌دوستی، عدم انفعال و بی‌تفاوتی نسبت به یکدیگر و ده‌ها مسئله ریزودرشت فرهنگی که در کنار شهرهای هوشمند فرصت بروز می‌یابند نیز توجه ویژه داشت.

رئیس دانشگاه شیراز گفت: ضروری است معماران ساختارهای فرهنگی و اندیشمندان فطرت بشری نیز باید در کلیه طراحی‌ها، برنامه‌ریزی‌ها و توسعه و گسترش شهرهای هوشمند همگام با عوامل فنی و فناوری بکار گرفته شوند.

دکترنادگران اظهار داشت: وظیفه کلیه دستگاه‌های مرتبط علمی و اجرایی است که تا قبل از اینکه توسعه هوشمند شهری با دستپاچگی و بی‌برنامگی رخ نماید؛ هوشمندانه به سراغ شهرهای هوشمند بروند و پیشاپیش از هوشمندی استقبال کنند. طراحی از قبل و بررسی نیازهای مشخص و قابل‌گسترش و در پی آن ایجاد بسترهای فنی ارتباطات و فناوری از ملزومات این استقبال است.

وی افزود: بخشی نگری در عرصه شهرسازی و برنامه‌ریزی شهری، عدم توجه به اقلیم و پتانسیل محلی، پراکنده‌کاری و مهم‌تر از همه عدم باور به مبنای دانشی و ارزشی نه‌تنها می‌تواند باعث هدر رفت اعتبارات شود بلکه بر پیچیدگی و سردرگمی جریان روزمره شهری نیز خواهد افزود.

رئیس دانشگاه شیراز بیان کرد: توجه و باور مسئولان اجرایی به توان دانشگاه‌ها و حاکمیت علم و دانش در کلیه عرصه‌ها، مطالبه به‌حق مردم فهیم و صبور کشور عزیزمان ایران است.

ل.س ۴۲/ ل.م ۵۴