در پژوهش مشترک محققان دانشگاه حکیم سبزواری با پژوهشگران بین‌المللی صورت گرفت؛

بررسی اثرات مواجهه کوتاه‌مدت با ذرات معلق(PM) در روزهای با گردوغبار و بدون گردوغبار با مرگ‌ومیر شهروندان در ایران

۰۴ آذر ۱۳۹۸ | ۱۴:۰۳ کد : ۵۱۳۴۱ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۴۷۷
در پژوهش مشترک محققان دانشگاه حکیم سبزواری با پژوهشگران اسپانیایی، ایتالیایی، استرالیایی و دانشگاه شهید بهشتی، اثرات مواجهه کوتاه مدت با ذرات معلق(PM) در روزهای همراه با گردوغبار و بدون گردوغبار با مرگ و میر در ایران بررسی شد.
بررسی اثرات مواجهه کوتاه‌مدت با ذرات معلق(PM) در روزهای با گردوغبار و بدون گردوغبار با مرگ‌ومیر شهروندان در ایران

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه حکیم سبزواری، فاطمه میوانه دانشجوی دکترای دانشگاه حکیم سبزواری با اشاره به اینکه وجود غلظت بالای ذرات معلق در طوفان های گردو غباری و هوای آلوده تاثیر مخربی بر سلامت شهروندان می گذارد، گفت: در این پژوهش به بررسی اثر این ذرات بر سلامت شهرندان ساکن شهرهای بزرگ ایران از جمله کلان شهر تهران و شهر اهواز پرداخته شد.

وی ادامه داد: در همین راستا پس از شناسایی روزهای دارای PM 10(ذرات معلق با قطر کمتر از10 ) با غلظت بیشتر از ۱۵۰ میکروگرم بر متر مکعب و بررسی نسبت بین PM 10 و) PM 2.5ذرات معلق با قطر کمتر از2.5 ) در طی سال های ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۷ ارتباط مرگ و میر روزانه با این ذرات در دو شهر تهران و اهواز با استفاده از مدل ( Case-Crossover ) مبتنی بر رگرسیون پواسون مشروط مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت.

دانشجوی دکتری آب و هواشناسی دانشگاه حکیم سبزواری گفت: نتایج جالب توجه این مطالعه گویای این مطلب است که اثرگزاری PM 10 در شهر اهواز بدون تاخیر زمانی وجود ارتباط معنی دار آن با افزایش مرگ و میر روزانه بوده است در حالی که در شهر تهران PM 2.5 بیشترین معنی داری این ارتباط را با تاخیر زمانی ۲ و ۳ روزه نشان داده است.

وی ادامه داد: همچنین ذرات معلق با قطر کمتر از ۲.۵ ارتباط معنی داری با مرگ و میرهای روزانه در اهواز نداشته اند.

میوانه یادآورشد: این پژوهش بصورت مشترک بین پژوهشگران دانشگاه های حکیم سبزواری، علوم پزشکی شهید بهشتی، موسسه ارزیابی محیط زیست و تحقیقات آب بارسلونا اسپانیا، گروه اپیدمیولوژی لاتزیو ایتالیا، گروه بهداشت عمومی و پیشگیری پزشکی دانشگاه موناش استرالیا انجام پذیرفت.

وی خاطرنشان کرد: نتایج حاصل از این پژوهشی در مقاله ای با عنوان https://doi.org/ 10.1016 /j.envint. 2019.105299

در نشریه Environment International با IF: 7.943 که جزو ده درصد برتر نشریات ENVIROMENTAL SCIENCES می باشد، منتشر شده است.

ل.س ۴۲/ ل.م ۵۴