بازدید معاون علمی وزیر آموزش عالی عراق از دانشگاه الزهرا(س)

۲۹ مهر ۱۳۹۵ | ۱۲:۴۷ کد : ۵۱۳۰ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۰۰۰
هیئتی از مقامات وزارت آموزش عالی و تحقیقات علمی عراق از دانشگاه الزهرا بازدید و با ریاست و مسئولان  این دانشگاه دیدار و گفتگو کردند.به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ْ  هیئت مهمان شامل دکتر سل...
بازدید معاون علمی وزیر آموزش عالی عراق از دانشگاه الزهرا(س)
هیئتی از مقامات وزارت آموزش عالی و تحقیقات علمی عراق از دانشگاه الزهرا بازدید و با ریاست و مسئولان  این دانشگاه دیدار و گفتگو کردند.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ْ  هیئت مهمان شامل دکتر سلام حسن طه، معاون علمی بین المللی وزارت آموزش عالی و پژوهش های علمی عراق، دکتر اسعد غنی جهاد، مدیرکل امور مالی وزارت، دکتر علی رزوقی حسین، مدیر اداره آموزش های غیرانتفاعی وزارت، دکتر غسان حمید عبدالمجید، مدیرکل امور پژوهشی وزارت آموزش عالی عراق بودند که به اتفاق دکتر زاهده احمد دخیل رایزن علمی عراق در تهران در نشستی با حضور ریاست، معاونان و جمعی از مسئولان دانشگاه الزهرا(س) شرکت کردند.
 در نشست مزبور ابتدا دکتر حناچی مدیر همکاری های علمی بین المللی دانشگاه به مهمانان خوشامدگفت و سپس فیلم معرفی دانشگاه الزهرا به زبان عربی به نمایش درآمد که بسیار مورد توجه حاضران قرار گرفت.
دکتر خزعلی رییس دانشگاه الزهرا نیز زمینه های همکاری دانشگاهی مورد نظر دانشگاه الزهرا را برشمرد و با اعلام  مجدد اعطای 30 بورس تحصیلات تکمیلی به دانشجویان ممتاز دختر عراقی، آمادگی دانشگاه الزهرا را برای پذیرش استادان عراقی به منظور گذراندن فرصت مطالعاتی و یا دوره پسا دکتری اعلام داشت.
رئیس دانشگاه الزهرا انجام مطالعات پژوهشی مشترک و انتشار نشریات تخصصی مشترک و نیز راهنمایی و مشاوره مشترک پایان نامه های دانشجویی را از جمله همکاری های ممکن از راه دور با دانشگاه های معتبر عراقی عنوان کرد. این موضوع با توجه به این که دانشگاه الزهرا از سوی موسسه  ESI  جزو یک درصد برتر دانشگاه های جهان از لحاظ تعداد استناد به مقالات اعضای هیئت علمی قرار دارد، فرصت مناسبی را در اختیار استادان عراقی قرار خواهد داد. 
دکتر سلام حسن طه، معاون وزارت آموزش عالی عراق، با اظهار خوشوقتی از حضور در دانشگاه الزهرا به عنوان دانشگاه جامع ویژه دختران در جمهوری اسلامی ایران اظهار امیدواری کرد در آینده نزدیک با استفاده از تجربیات دانشگاه الزهرا، دانشگاه ویژه دختران در عراق، و به ویژه در مناطق مذهبی نشین آن کشور تاسیس شود.
وی همچنین هدف از سفر به ایران را توسعه  همکاری  آموزشی دانشگاه های جمهوری اسلامی ایران با عراق عنوان کرد. معاون وزیر آموزش عالی عراق افزود: پس از سرنگونی رژیم صدام ما با اعطای بورس تحصیلی به دانش آموختگان عراقی آنان را برای ادامه تحصیل به دانشگاه های سایر کشورها اعزام کردیم. یکی از اهداف سفر هیئت عراقی اعزام دانش آموختگان بورسیه عراقی برای ادامه تحصیل در دانشگاه های خوب جمهوری اسلامی ایران است.
وی افزود: ما در تلاش هستیم تعداد دانشگاه های ایرانی مورد پذیرش وزارت علوم عراق را از 29 به 50 دانشگاه برسانیم.
دکتر سیف برقی معاون آموزشی دانشگاه الزهرا نیز با اشاره به عدم وجود دانشگاه ویژه دختران در عراق، انتخاب دانشگاه الزهرا را برای ادامه تحصیل دختران دانش آموخته عراقی در مقاطع تحصیلات تکمیلی به ویژه برای خانواده های مذهبی عراقی بسیار مناسب ارزیابی کرد.
در ادامه نشست، رئیس دانشگاه الزهرا از دکتر زاهده احمد دخیل، رایزن علمی عراق در ایران، به خاطر تلاش های فراوان ایشان در اجرایی سازی یادداشت تفاهم های امضا شده با دانشگاه های عراقی سپاسگزاری کرد.
 وی به برگزاری کنفرانس بین المللی آسیب شناسی روانی با همکاری دانشگاه های بغداد و کوفه در اوایل سال آینده در دانشگاه الزهرا اشاره کرد و گفت : در این رابطه پژوهش های مشترک روان شناسی بین دو دانشگاه در دست انجام است.
رئیس دانشگاه الزهرا همچنین آمادگی این دانشگاه را برای همکاری در تاسیس دانشگاه ویژه دختران در عراق اعلام داشت.