بازدید معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری از دانشگاه اراک

۲۱ آبان ۱۳۹۳ | ۱۲:۳۳ کد : ۵۱۲۶ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۵۶۱
رئیس دانشگاه اراک، در نشست اعضای هیئت علمی دانشگاه اراک با معاون علمی و فناوری رئیس جمهور اظهار داشت: راه‌اندازی واحدهای دانش بنیان در دانشگاه اراک با هدف ایجاد انتقال فناوری به عنوان راهکاری مناسب در...
رئیس دانشگاه اراک، در نشست اعضای هیئت علمی دانشگاه اراک با معاون علمی و فناوری رئیس جمهور اظهار داشت: راه‌اندازی واحدهای دانش بنیان در دانشگاه اراک با هدف ایجاد انتقال فناوری به عنوان راهکاری مناسب در توسعه اقتصاد در اولویت دانشگاه قرار گرفته است.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، دکتر  سعید حمیدی با تاکید بر اینکه نقش آفرینی در توسعه اقتصاد استان یکی از مهم‌ترین رسالت‌های دانشگاه اراک است تصریح کرد: جهت‌دهی علم به سمت دانش بنیان، یکی از راه‌های تحقق این خواسته است که اقدامات ارزنده‌ای در این راستا توسط دانشگاه صورت گرفته است.
رئیس دانشگاه اراک اظهار داشت: این دانشگاه با بیش از 43 سال سابقه فعالیت از پتانسیل‌های علمی خوبی برخوردار است، اما این ظرفیت‌ها در سایه صنعت مغفول مانده است.
دکترحمیدی ادامه داد: ما شعار دولت و اقتصاد دانش محور و دانش بنیان را پیگیر هستیم و برای نخستین بار در ایران اتاقی را در سازمان صنعت، معدن و تجارت به منظور حل مشکلات این دو نهاد تاسیس کرده‌ایم.
وی بیان کرد: دانشگاه به مثابه کلینیک درمانی جامعه است که باید از حوزه‌های صنعتی، کشاورزی و دیگر مشکلات جامعه مطلع باشد و برای درمان آن چاره‌اندیشی کند.
رئیس دانشگاه اراک با اشاره به اینکه دانشجویان در دانشگاه اراک به ‌گونه‌ای تربیت می‌شوند که ضمن کارآفرینی برای جامعه ارزش افزوده خلق کنند، اظهار داشت: حوزه پژوهش دانشگاه اراک فعال سازی شبکه دانش‌آموختگان را یکی از فعالیت‌های اصلی خود قرار داده است.
دکترحمیدی در پایان گفت: تولید محصول فناوری و تجاری سازی آن نیز از مهم‌ترین اهداف دانشگاه اراک در حوزه علوم دانش بنیان بوده که زیرساخت‌های آن در دانشگاه مهیا شده است.
در ادامه این نشست دکتر ستاری معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری نیز طی سخنانی گفت: ،اقتصاد امروز صرفا به واسطه علم پیش میرود و این باور غلط که دانشگاه نمی تواند کار تجاری انجام دهد و نهایتا نمی تواند ارتباط سازنده با صنایع داشته باشد در گذشته وجود داشته است در صورتی که دانشگاهها امروز می توانند از طریق نهادهای واسطی همچون مرکز رشد و شرکت های دانش بنیان این فاصله را از بین ببرند و این تجاری سازی به واسطه آنها امکانپذیر است .
وی اضافه کرد:صندوق نو آوری و شکوفایی معاونت برای حمایت از شرکتهای دانش بنیان آمادگی کامل دارد و در کنار آن نیز دانشگاهها باید بخشی از هزینه های خود را از طریق فروش محصولات شرکتهای دانش بنیان تامین کنند .
دکتر ستاری با اشاره به اینکه دانشگاه ها باید اعتبارات دولتی را فراموش کنند و خود به واسطه شرکتهای دانش بنیان در آمد کسب کنند افزود:اگر جهت گیری دانشگاه ها به این سمت سوق پیدا کند قطعا حمایتهای وی‍ژه ای از سوی ما خواهد شد.
گفتنی است معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری تقویت مراکز رشد،شرکتهای فناورانه ودانش بنیان و افزایش میزان پژوهش های کاربردی در پارک های علم و فناوری را از اولویت های این معاونت برشمرد.