با هدف آشنایی دانشجویان با مباحث هوشمندسازی ساختمان؛

مرکز تحقیقاتی خانه هوشمند دانشگاه بیرجند به بهره‌برداری رسید

۲۹ آبان ۱۳۹۸ | ۱۴:۴۷ کد : ۵۱۲۴۹ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۸۷۹
مرکز تحقیقات خانه هوشمند دانشکده فنی فردوس دانشگاه بیرجند، با حضور دکتر احمد خامسان رئیس دانشگاه بیرجند، مهندس میرزایی فرماندار فردوس و جمعی از مسئولان افتتاح شد.
مرکز تحقیقاتی خانه هوشمند دانشگاه بیرجند به بهره‌برداری رسید

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه بیرجند، این مرکز تحقیقاتی با هدف آشنایی دانشجویان با مباحث هوشمندسازی ساختمان، ایجاد بستری برای پژوهش اعضای هیئت علمی و نیز جذب پروژه‌های هوشمندسازی راه‌اندازی شده است.
مهندس سروری، مسئول راه‌اندازی این مرکز تحقیقاتی با بیان ضرورت هوشمندسازی خانه‌ها و ساختمان‌ها در عصر جدید برای کاهش مصرف انرژی اظهارداشت: با هوشمندسازی هر ساختمان تقریباً ۴۰% مصرف انرژی کاهش می‌یابد. به‌علاوه، هوشمندسازی ساختمان امکان کنترل از راه دور وسایل را برای مشترکین فراهم می‌سازد و باعث افزایش رفاه آنها می‌شود.
گفتنی است پس از افتتاح مرکز تحقیقاتی خانه هوشمند، دکترخامسان با اعضای هیئت علمی و کارکنان دانشکده، جهت بررسی مسائل جاری دانشکده تشکیل جلسه داد.

 

اندیشه‌هایی همانند علامه طباطبایی؛ کمک کننده نسل جوان برای زندگی هدفمندتر

مراسم افتتاحیه همایش ملی اندیشه‌های فلسفی، کلامی علامه طباطبایی امروز (چهارشنبه) در دانشگاه بیرجند برگزار شد.
دکتر احمد خامسان رئیس دانشگاه بیرجند با ابراز خرسندی از برگزاری این همایش و حضور اندیشمندان و صاحب‌نظران این رشته در دانشگاه بیرجند گفت: مباحث مطرح شده در این همایش باید به توسعه اندیشه‌ورزی در دانشگاه کمک کند.
رئیس دانشگاه بیرجند به فاصله گرفتن از اندیشه‌ورزی و سطحی برخوردکردن با مسائل در دهه‌های اخیر اشاره کرد و افزود: هرچه از اندیشه‌ورزی فاصله گرفتیم، در زندگی و جامعه با مشکل مواجه خواهیم شد.
دکتر خامسان تأکید کرد: بازگشت به اندیشه‌ورزی و استفاده از اندیشه‌هایی همانند علامه طباطبایی می‌تواند کمک کننده نسل جوان برای زندگی هدفمندتر باشد.
وی با بیان اقدامات صورت گرفته در دانشگاه گفت: تربیت نسل جوان متعهد و متفکر از اهداف و وظایف دانشگاه است که تحقق این موضوع نیازمند مربیانی متعهد و اندیشه‌ورز است.
دکتر خامسان همچنین از تمامی همکاران دانشکده ادبیات که در طول چند ماه گذشته همایش‌های علمی و به جایی را برگزار کرده‌اند تشکر و قدردانی کرد.
دکتر مرتضی مزگی‌نژاد دبیر همایش ملی اندیشه‌های فلسفی و کلامی علامه طباطبایی در آئین گشایش این همایش یک روزه با اشاره به تاریخچه ایجاد گروه فلسفه در دانشگاه بیرجند، دلیل برگزاری این همایش در روز ۲۹ آبان را این‌گونه ذکر کرد: روز جهانی فلسفه ۲۱ نوامبر برابر با ۳۰ آبان به نام روز جهانی فلسفه نام‌گذاری شده است و ۲۴ آبان نیز روز بزرگداشت علامه طباطبایی است به همین دلیل برای اولین بار در دانشگاه بیرجند این همایش برای بررسی دقیق و عمیق اندیشه‌های فلسفی و کلامی علامه طباطبایی با حضور اساتید و صاحب‌نظران برگزار می‌شود.
دکتر مزگی‌نژاد افزود: تعامل با اساتید، دانشجویان و پژوهشگران دیگر دانشگاه‌ها برای کسب نکات جدید در حوزه فلسفه از اهداف این همایش است.
وی گفت: فراخوان دریافت مقاله از سال گذشته آغاز شد و ۹۰ مقاله از سراسر کشور به دبیرخانه همایش رسید که ۷۰ مقاله پذیرفته شده پس از داوری به سه شکل چکیده، مجموعه مقالات و ارائه شفاهی منتشر می‌شود.
عضو هیأت علمی دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه بیرجند افزود: ۳۰ عضو هیأت علمی از دانشگاه‌های کشور در کمیته علمی این همایش حضور دارند و همچنین ۳۲ نفر از اساتید دانشگاه‌های سراسر کشور کار داوری آثار را برعهده داشتند.
وی به همکاری و حمایت انجمن علمی فلسفه و کلام اسلامی دانشگاه بیرجند، بنیاد ملی نخبگان، مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه، دانشکده علوم قرآنی مشهد، دانشگاه‌های میبد، پیام نور، بجنورد، قم و علوم اسلامی رضوی و بانک تجارت اشاره کرد و گفت: مقالات برتر در این همایش برای مجلات معتبری همچون آموزه‌های فلسفی دانشگاه علوم اسلامی و مجلات علمی و ترویجی ارسال می‌شود.
سخنرانی دکتر داود حسینی عضو هیأت علمی دانشگاه تربیت مدرس با عنوان علامه طباطبایی و مسئله جدید اصالت وجود و دکتر اکبری عضو هیأت علمی دانشگاه امام صادق (ع) با عنوان علامه طباطبایی و مسئله معنای زندگی از دیگر بخش‌های افتتاحیه این همایش علمی بود.
 

ل. س ۴۲/ ل. م ۵۴

کلید واژه ها: بیرجند


( ۱ )