با حضور معاون رئیس جمهور؛

همایش ملی”راهبردهای سازگاری با کم آبی در مناطق خشک و نیمه خشک” در دانشگاه حکیم سبزواری برگزار شد

۲۹ آبان ۱۳۹۸ | ۱۱:۱۳ کد : ۵۱۲۴۵ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۵۹۵
اولین همایش ملی “راهبردهای سازگاری با کم آبی در مناطق خشک و نیمه خشک” با حضور دکترعیسی کلانتری معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان محیط زیست کشور، دکتربنفشه زهرایی مدیرکل دفترمدیریت مصرف و ارتقای بهره وری آب و آبفای وزارت نیرو، سبحانی فر نماینده سبزوار درمجلس شورای اسلامی، مهندس برادران معاون استاندار و فرماندار ویژه سبزوار و دیگر متخصصان و مدیران اجرایی کشوری و استانی به میزبانی دانشگاه حکیم سبزواری برگزار شد.
همایش ملی”راهبردهای سازگاری با کم آبی در مناطق خشک و نیمه خشک” در دانشگاه حکیم سبزواری برگزار شد

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه حکیم سبزواری، معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در این همایش ملی گفت: قانون جامع آب در سال ۱۳۶۱ و متناسب با جمعیت آن زمان تدوین شده لذا پاسخگوی نیاز کنونی کشور نیست.

دکترعیسی کلانتری با اشاره به برخی مشکلات این قانون گفت: در این قانون به مواردی اشاره شده که امروز دیگر کارایی ندارد و از طرفی در آن سهم محیط زیست در چرخه آب کشور نادیده گرفته شده است.

وی با بیان اینکه اکنون نیازمند سیاستگذاری در حوزه آب هستیم، افزود: در حال حاضر منابع آب کشور بصورت جزیره‌ای اداره می‌شود که این نوع مدیریت نمی‌تواند کارگشای این حوزه باشد.

معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با انتقاد از این نوع مدیریت آب گفت: بحران آب عواقب تصمیمات جزیره‌ای و تصمیماتی است که از سوی بسیاری از کارشناسان غیر تخصصی در حوزه آب اتخاذ شده است.

دکترکلانتری با بیان اینکه سیاست‌های جزیره‌ای در حوزه آب نتیجه‌ای ندارد، گفت: آب بزرگترین محدودیت کشور است و باید در آن از قوانین جزیره ای عبور کرد و با کمک صاحبنظران یک نسخه کامل برای آن تدوین کرد.

وی اظهارداشت: پدیده گرد و غبار، مهاجرت روستائیان به شهرها و قربانی شدن حیات وحش همگی به دلیل تک بعدی نگری در سیاست‌های مربوط به آب در کشور است که از رواج قوانین جزیره‌ای در این حوزه نشات می‌گیرد.

دکترکلانتری گفت: آب مسئله جدی جامعه است، لذا باید مسئولان اجرایی و علمی و همچنین سیاستمداران این عرصه نسخه کامل برای آن تدوین کنند تا هیچ دولت و مجلسی نیاز به تغییر چارچوب آن نداشته باشد.

وی افزود: کشور ما در اقلیم نیمه خشک قرار دارد که آب عنصر اول توسعه، زیست و پایداری آن است لذا تدوین بسیاری از سیاست‌ها بخصوص سیاست‌های جمعیتی باید بر اساس منابع آب باشد و این مایه حیات باید محور برنامه‌ریزی مناطق قرار گیرد.

معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست اظهارداشت: هرچند مجری حوزه آب، وزارت نیرو است اما این حوزه فرابخشی است و باید فرابخشی سیاستگذاری شود از این رو وظیفه سازمان برنامه و بودجه نیز هست که موضوع آب را در قالب سیاست‌های کلان بگنجاند.

محمد علایی مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی نیز در این همایش گفت: یک هزار و ۲۵۰ حلقه چاه غیر مجاز در سطح خراسان رضوی از ابتدای سال جاری با پیگیری کارشناسان حقوقی و دستور قضایی مسدود شد.

وی افزود: حدود هفت هزار و ۴۰۰ چاه غیر مجاز آب در سطح این استان شناسایی شده است که از این میزان دو هزار مورد آن تا پایان سال جاری مسدود می شود.

علایی در ادامه گفت: در بین چاه های غیرمجاز خراسان رضوی ۳۰۰ حلقه چاه آن عمیق است که برداشت آب بیشتری از آن صورت میگیرد و یکی از اولویت های شرکت آب منطقه ای انسداد این چاه هاست.

وی اضافه کرد: خراسان رضوی از استان های نیمه خشک و کم آب کشور است لذا برنامه “طرح نجات آب و همیاران” با هدف حفظ و پایداری منابع آبی برای اجرا در این استان تدوین و وارد مرحله اجرایی شده است.

علایی با اشاره به میزان آب مخازن سدهای خراسان رضوی نیز گفت: هم اینک حدود ۶۰ درصد از مخازن سدهای استان آب دارد که نسبت به مدت مشابه پارسال افزایش چشمگیری یافته است.

ل.س ۴۲/ ل.م ۵۴


( ۱ )