به میزبانی دانشگاه اصفهان؛

پنجمین همایش ملی پلیمر در حال برگزاری است

۲۹ آبان ۱۳۹۸ | ۱۰:۱۶ کد : ۵۱۲۴۳ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۶۸۷
پنجمین همایش ملی پلیمر، به میزبانی دانشگاه اصفهان در حال برگزاری است.
پنجمین همایش ملی پلیمر در حال برگزاری است

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه اصفهان، دکتر هوشنگ طالبی رئیس دانشگاه اصفهان در پنجمین همایش ملی پلیمر در دانشگاه اصفهان اظهارداشت: دانشگاه با یک رسالت ماموریت‌گرا در جهت رفع نیازهای اساسی جامعه شکل گرفته و رشد نموده است.

وی اظهار داشت: حرکت شتابان دانشگاه به سمت ماموریت گرایی جامعه محور، بسیار حائز اهمیت است، زیرا دانشگاه ها با یک رسالت ماموریت گرا در جهت رفع نیازهای جامعه شکل گرفته و رشد نموده اند.

دکتر طالبی افزود: در بخشی از تاریخ دانشگاه، راه‌اندازی رشته‌های مختلف بدون توجه به نیازهای اساسی جامعه و این که آیا جامعه ظرفیت جذب این افراد را دارد، ثبت شده است.

رئیس دانشگاه اصفهان با اشاره به پیشرفت تکنولوژی بر مبنای علم گفت: متفکران امروزی به این نتیجه رسیده‌اند که رقابت در دنیا بر مبنای تکنولوژی مبتنی بر علم استوار است. دانش باید در راستای رفع نیازهای جامعه شکل بگیرد و در نهایت تبدیل به فناوری و تولید ثروت شود.

دکتر طالبی همچنین ضمن ابراز خرسندی از پیشرفت های حاصل شده در علم پلیمر اظهارداشت: دانشجویان و استادان بسیاری در این رشته فعال هستند و لازم است صنایع از این ظرفیت ها به نحو مطلوب استفاده کنند.

رئیس دانشگاه اصفهان همچنین تاکید کرد: امروزه فقط نیروی انسانی و آموزش برای دانشگاه ها کافی نیست و ایده ها، پشت درب های بسته تولید نمی شود.

در ادامه دکترمهدی نکومنش رییس انجمن علم و مهندسی پلیمر و پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران نیز، با بیان اهمیت برگزاری همایش های ملی و بین المللی، اهداف انجمن پلیمر کشور را اینگونه اعلام کرد: شناساندن و معرفی هرچه بیشتر علوم و تکنولوژی پلیمر به جامعه علمی و مردم، ایجاد ارتباط و همکاری میان متخصصان علوم پلیمر، شیمیدانان، مهندسان شیمی و متخصصان مرتبط، ایجاد ارتباط علمی با جوامع علمی و موسسات علمی-پژوهشی کشور و جهان در زمینه پلیمر، ایجاد ارتباط نزدیک و هماهنگی میان پژوهشگران و واحدهای صنعتی و پژوهشی پلیمری کشور، جهت دادن به پژوهش ها با توجه به وضعیت صنایع داخلی، تشکیل همایش های علمی و صنعتی در سطح ملی، منطقه ای و بین المللی، همکاری با دستگاه های اجرایی دولتی و خصوصی درجهت برنامه ریزی آموزشی، پژوهشی و صنعتی، تشویق پژوهشگران و صنعت گران، تهیه و انتشار کتب علمی و فنی، ارتباط با دیگر انجمن های علمی کشور از جمله اهداف انجمن پلیمر ایران است.

دکترنکومنش تصریح کرد: حدود ۱۹۰ عضو هیات علمی، ۲۷۰دانشجوی مقطع دکتری، ۷۲۸دانشجو مقطع کارشناسی ارشد و بالغ بر ۲ هزار دانشجوی کارشناسی پلیمر در کشور وجود دارد که بکار گیری آنان در صنعت خروجی خوبی به دست خواهد آمد.

وی با ابراز امیدواری از اقدامات انجام شده انجمن برای خوگرفتن خروجی‌های مشخص از صنعت با کمک دانشگاه ها، افزود: انجمن ملی پلیمر ایران سابقه برگزاری سمینار ملی پلیمر ایران با هدف ایجاد ارتباط میان پژوهشگران و صنعت گران را از ۲۹ خرداد ۶۵ در دانشگاه صنعتی امیرکبیر در کارنامه خود دارد. امیدواریم با این تمهیدات نقش انجمن برای متحدکردن تمام نیروهای پلیمری به خوبی انجام شود و این سمینارها با برگزاری میزگردها و نشست های عمومی-تخصصی به اجرایی کردن ایده ها کمک کند.

دکترنکومنش همچنین اعلام کرد: همایش پلیمر ایران در سال ۱۴۰۰ در دانشگاه صنعتی سهند تبریز برگزارمی‌شود.

 دکترامیرحسین نوارچیان دبیرعلمی این همایش نیز ضمن ارایه گزارش مختصری از بخش علمی این گردهمایی ملی اظهارداشت: محتوای علمی همایش شامل: ارائه مقالات پژوهشی کاربردی و فناورانه (سخنرانی – پوستر)،نشست های علمی- تخصصی (با موضوع پلی وینیل کلرید، پلی اولفین، کامپوزیت های پلیمری، چسب و رزین و پلی ­یورتان)، بازار ایده و فناوری (طرح ایده های فناورانه در زمینه علوم و مهندسی پلیمر)، طرح مسائل و چالش های پژوهشی صنایع پلیمر کشور (در قالب همکاری پژوهشی با دانشگاه ها و پژوهشگاه ها) ونمایشگاه دستاوردهای صنایع و دانشگاه ها است.

دبیرعلمی همایش تصریح کرد: تعداد کل مقالات دریافتی ۱۳۸ مقاله بود که پس از داوری ۱۱۷ مقاله پذیرش شد که از این میان ۸۴ مقاله به صورت سخنرانی و ۲۳ مقاله به صورت پوستر ارایه می شود. همچنین تعداد مقالات انصرافی ۱۰ مقاله و تعداد مقالات رد شده ۲۱ مقاله بوده است.

محورهای بخش علمی همایش برای ارسال مقاله شامل مواردی مانند: روش های نوین تهیه پلیمرها با کاربردهای فناورانه، نانوساختارها، نانوکامپوزیت ها و آمیزه های پلیمری، پلیمرهای سبز، پلیمرهای زیست تخریب پذیر و بازیافت پلیمرها، فرآیندهای پلیمری و بومی سازی تولید پلیمرها، مواد اولیه و افزودنی های مرتبط می باشد.

همچنین دکترمحمدی دبیراجرایی همایش نیز ضمن ارایه گزارش مبسوطی از فرخوان همایش تا برگزاری آن اظهارداشت: پنجمین همایش ملی پلیمر ایران (همپا  ۹۸) با رویکرد فناورانه و ارتباط با صنعت و با هدف توسعه و حرکت به سوی صنعتی شکوفا و دانش بنیان با همکاری انجمن علوم و مهندسی پلیمر ایران و دانشگاه اصفهان 28 آبان ماه آغاز به کار کرد و تا ۲۹ آبان ماه سال جاری ادامه دارد.

گفتنی است ارائه مقاله‌های پژوهشی کاربردی و فناورانه، نشست‌های علمی و تخصصی با موضوع پی وی سی، پلی اولفین، کامپوزیت‌های پلیمری، چسب و رزین و پلی یورتان، بازار ایده و فناوری، طرح چالش‌های پژوهشی صنایع پلیمر کشور در قالب همکاری پژوهشی با دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌ها و نمایشگاه دستاوردهای صنایع و دانشگاه ها از برنامه‌های این همایش است.

ل.س42/ل.م54


( ۱ )