استفاده از ظرفیت علمی پژوهشگاه حوزه و دانشگاه برای توسعه مرکز مطالعات استراتژیک دینی عتبه عباسیه عراق

تعداد بازدید:۷۹۰
استفاده از ظرفیت علمی پژوهشگاه حوزه و دانشگاه برای توسعه مرکز مطالعات استراتژیک دینی عتبه عباسیه عراق در دیدار روسای دو مرکز، مورد بررسی قرار گرفت.
استفاده از ظرفیت علمی پژوهشگاه حوزه و دانشگاه برای توسعه مرکز مطالعات استراتژیک دینی عتبه عباسیه عراق

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از پژوهشگاه حوزه و دانشگاه، در دیدار رئیس پژوهشگاه حوزه و دانشگاه و رئیس مرکز مطالعات استراتژیک دینی عتبه مقدسه عباسیه عراق؛ دو طرف بر عزم جدی خود به منظور توسعه حوزه‌های مطالعاتی غرب شناسی انتقادی، اندیشه معاصر جهان اسلام، شرق شناسی و نقد سکولاریسم و مدرنیته و کلام و اندیشه اسلامی با استفاده از تجربه ها و پتانسیل های علمی اندیشمندان حوزوی و دانشگاهی در هر دو کشور تأکید کردند.

در این دیدار، حجه الاسلام والمسلمین دکترعلی محمد حکیمیان، رئیس پژوهشگاه حوزه و دانشگاه، وجود طیف وسیعی از اندیشمندان اصیل و دلسوز فرهنگ و اندیشه اسلامی در حوزه های علمیه و سایر مجامع علمی عراق را یکی از ظرفیت های مهم در آن کشور دانست که می‌توانند در شرایط کنونی این کشور زمینه‌ساز تحولی اساسی در عرصه‌های علمی و فرهنگی قرار گیرند.

وی تأکید کرد: توجه به نیازهای جامعه از ضروریات حوزه تحول در علوم انسانی است و این امر باید در کنار تحول در علوم انسانی با رویکرد اسلامی مورد توجه بسیار قرار گیرد تا این دسته از علوم بتوانند پاسخگوی نیازهای جامعه خود باشند.

حجت الاسلام والمسلمین سیدهاشم میلانی رئیس مرکز مطالعات استراتژیک دینی عتبه مقدسه عباسیه عراق نیز در این دیدار ضمن استقبال از پیشنهاد پژوهشگاه برای همکاری اظهارداشت که ایشان آثار تولید شده در پژوهشگاه را مورد بررسی قرار داده اند و بر ظرفیت های مناسب این آثار برای اهداف مرکز مطالعات استراتژیک دینی عتبه شریفه عباسیه واقف بوده و بسیاری از این آثار می توانند منابع قابل توجهی برای پژوهش ها و دوره های آموزشی آن مرکز باشند. ایشان ارائه آموزش های تخصصی به اساتید و مولفان آثار به منظور آشنایی با زبان عربی فصیح را برای توسعه همکاری ها و مفاهمه ضروری دانست و استفاده از ظرفیت اساتید و آثار پژوهشگاه برای طراحی سرفصل های دوره آموزشی غرب شناسی انتفادی و تهیه منابع مرتبط به زبان عربی را از اولویت های آن مرکز دانست.

همچنین دکترعلی محمد حکیمیان از اندیشمندان و دانشجویان وابسته به عتبه شریفه عباسیه عراق دعوت کرد تا از تجارب اساتید پژوهشگاه حوزه و دانشگاه و آثار ارزشمند علمی تولید شده در این مرکز در فعالیت های علمی و تأسیسی خود در این عرصه استفاده کنند و همکاری دو مرکز حول محورهای ترجمه و انتشار آثار به زبان عربی، تألیف آثار و انجام پژوهش های مشترک به زبان عربی، برگزاری کارگاه ها و دوره های آموزشی کوتاه مدت توسعه یابد.

ل.س ۴۲/ ل.م ۵۴

 

 


( ۱ )