بازدید معاون سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور از پروژه‌های عمرانی و مجتمع بقیه الله الاعظم دانشگاه زابل

۱۷ شهریور ۱۳۹۵ | ۱۴:۲۴ کد : ۵۱۲۱ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۶۰۵
دکتر محمدرضا واعظ مهدوی معاون توسعه امور علمی و فرهنگی سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور طی سفر به منطقه سیستان از مجتمع تحقیقاتی بقیه الله الاعظم دانشگاه زابل بازدید کرد. به گزارش روابط عمومی وزارت علو...
دکتر محمدرضا واعظ مهدوی معاون توسعه امور علمی و فرهنگی سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور طی سفر به منطقه سیستان از مجتمع تحقیقاتی بقیه الله الاعظم دانشگاه زابل بازدید کرد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر واعظ مهدوی با حضور در مجتمع پژوهشی، تحقیقاتی و فرهنگی بقیه الله الاعظم دانشگاه زابل از مجموعه گیاهان دارویی، گلخانه های زینتی و آپارتمانی، پژوهشکده دام های خاص، مجموعه های پرورش گاو سیستانی و شترمرغ، باغ زیتون، نهالستان باغات انگور و سالن جوجه کشی شترمرغ بازدید کرد و در جریان آخرین اقدامات، پژوهش ها و دستاوردهای علمی دانشگاه زابل که در راستای اقتصاد مقاومتی در حال انجام است، قرار گرفت.
معاون سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور در این بازدید، با اشاره به فعالیت های قابل توجه دانشگاه زابل در حوزه های مختلف پژوهشی و اقتصاد مقاومتی و الگوسازی روش‌های نوین کشت محصولات کشاورزی و سایر صنایع سودآور و زود بازده نظیر محصولات گلخانه ای، عسل مرغوب، گیاهان دارویی و محصولات پروتئینی و نظایر آن برای مردم منطقه، اظهار داشت: دانشگاه زابل گام های مهمی را در راستای افزایش امید به زندگی در مردم و معرفی فرصت های جدید شغلی به آنان برداشته که شایسته تقدیر می باشد.
دکتر موسی بهلولی رئیس دانشگاه زابل نیز در جریان این بازدید، گزارشی از روند اجرای طرح های اقتصاد مقاومتی در دانشگاه زابل که در راستای استفاده بهینه از پتانسیل دانشگاه و به کارگیری روش های علمی و کارشناسی در خصوص حل مشکلات جاری مردم منطقه ، ارائه کرد.
 وی از راه‌ اندازی قسمت های تعطیل شده دانشگاه در سالیان قبل از جمله سالن مرغداری و استخر پرورش ماهی و ایجاد درآمد برای دانشگاه از محل راه اندازی این بخش ها و همچنین راه اندازی خط تولید پرورش بلدرچین به صورت علمی خبر داد.
رئیس دانشگاه زابل با اشاره به حاصلخیزی خاکی منطقه سیستان افزود :تولید خیلی از گونه های مختلف گیاهی و دارویی از جمله چای ترش، پژوهش بر روی 150 گونه گیاهی و دارویی، تولید گل های آپارتمانی و همچنین گونه های مختلف گل در دستور کار دانشگاه قرار دارد.
وی در ادامه در بحث تولید نهال گفت: امسال 100 هزار اصله از هر یک ازنهال های توت و اکالیپتوس تولید شده و این فرآیند ادامه خواهد داشت.
رئیس دانشگاه زابل از آماده سازی مکانی برای ایجاد نهالستان زیتون در آینده ای نه چندان دور و تولید زیتون خبر داد و افزود: یکی از مهم ترین اهداف ما در بحث تولید زیتون و به دنبال آن گرفتن روغن آن، تغییر الگوی کشت و همچنین شناساندن آن به مردم به جهت سازگاری این درخت با شرایط اقلیمی منطقه بوده و در آینده نزدیک خط تولید روغن زیتون خالص در دانشگاه زابل راه اندازی خواهد شد.
وی ادامه داد: یکی از برنامه های ما در توسعه کشت زیتون، تولید و پرورش 500 هزار اصله نهال زیتون از محل قلمه زنی درختان پرباری است که در خود دانشگاه وجود دارد
رئیس دانشگاه زابل به طرح انتقال آب به 46 هزار هکتار از زمین های کشاورزی منطقه سیستان نیز اشاره کرد و گفت: دانشگاه زابل با مشارکت در این طرح، الگوهای نوین کشت را ارائه خواهد کرد.
دکتر واعظ مهدوی، معاون سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور همچنین از پروژه های عمرانی دانشگاه شامل سالن اجتماعات مرکزی، دانشکده‌های منابع طبیعی، فنی و مهندسی، کتابخانه مرکزی و ساختمان آزمایشگاه‌ها نیز بازدید و در جریان آخرین پیشرفت پروژه ها قرار گرفت.
دکتر موسی بهلولی رئیس دانشگاه زابل نیز در جریان این بازدید، ضمن تقدیر از حضور دکتر مهدوی و هیئت همراه، از دست اندرکاران سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور که در سال گذشته با تخصیص مناسب بودجه موجبات پیشرفت پروژه های عمرانی دانشگاه زابل را فراهم آورده اند، تقدیر کرد.
وی اظهار داشت: با دیدگاه جامع دولت تدبیر و امید و تفکر مبتنی بررشد متوازن و توجه ویژه به مناطق کمتر توسعه یافته، بسترسازی مناسب جهت توسعه آموزشی عالی بیشتر مورد اهمیت قرار گرفته است.
دکتر بهلولی افزود: در سال 1393، تنها 53درصد بودجه عمرانی جذب شده بود،‌ در حالی که که سال گذشته این تخصیص به 80 درصد رسیده است.
وی در خصوص پیشرفت پروژه های عمرانی دانشگاه در یک سال گذشته به عنوان نمونه به چند پروژه اشاره کرده و افزود: ساختمان سالن اجتماعات دانشگاه از سال 87 شروع شده و تا مهر 94 به میزان 70 درصد پیشرفت داشته و در حال حاضر میزان پیشرفت آن به بیش از 92 درصد رسیده است. در همین دوره میزان پیشرفت خوابگاه دانشجویی از 74 به 90 درصد ارتقا یافته است. کتابخانه مرکزی نیز با رشد 16 درصد به مرحله تکمیل 87 درصد رسیده است. در طی دوره حدود یک سال، پروژه‌های دیگر مانند دانشکده منابع طبیعی و ساختمان مرکزی شروع و هم اکنون به ترتیب  60 و 30 درصد پیشرفت فیزیکی داشته‌اند.
گفتنی است مهندس مالکی رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان سیستان و بلوچستان، دکتر دهمرده نماینده مردم زابل در مجلس شورای اسلامی و جمعی از مدیران و کارشناسان سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور، در این سفر دکتر محمدرضا واعظ مهدوی را همراهی می کردند.