ساختمان مرکز بین‌المللی آموزش زبان فارسی به غیرفارسی زبانان دانشگاه کردستان به بهره‌برداری رسید

۲۶ آبان ۱۳۹۸ | ۰۹:۳۷ کد : ۵۱۱۹۵ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۶۸۳
ساختمان مرکز بین‌المللی آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانان دانشگاه کردستان، با حضور دکتر عبدالحمید علیزاده مدیرکل امور دانشجویان غیرایرانی سازمان امور دانشجویان به بهره‌برداری رسید.
ساختمان مرکز بین‌المللی آموزش زبان فارسی به غیرفارسی زبانان دانشگاه کردستان به بهره‌برداری رسید

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه کردستان، دکتر علیزاده در نشست افتتاح دفتر امورکنسولی دانشجویان غیرایرانی استان کردستان که در دفتر ریاست دانشگاه کردستان برگزار شد، اظهار داشت: ۴۰ هزار دانشجوی خارجی در ۴۳ مرکز دانشگاهی در ۱۵ استان کشور مشغول به تحصیل هستند.

وی افزود: استان کردستان پانزدهمین استان کشور از لحاظ پذیرش دانشجوی خارجی است.

مدیرکل امور دانشجویان غیرایرانی سازمان امور دانشجویان افزود: در حوزه آموزش عالی و موارد مرتبط با روابط بین‌الملل و دانشجوی خارجی اگر امروز دانشگاه کردستان در رنکینگ رتبه‌بندی ۸۰۱ تا ۱۰۰۰ قرار گرفته است، نشان‌دهنده فعالیت و اقدامات مثبت مجموعه دانشگاهی این استان است.

دکترعلیزاده با بیان اینکه در جهان ۴۲ شاخص از لحاظ اینکه کدامین دانشگاه قابلیت کسب رنکینگ‌های ۶۰۰ تا ۸۰۰ را دارد، ارزیابی می‌شود، تصریح کرد: خرسندیم که در دل این آب و خاک، کردستان به چنین درجه و اعتباری رسیده است.

وی به سه ویژگی مهم دانشگاه کردستان در پذیرش و جذب دانشجوی خارجی اشاره کرد و افزود: اهدای سندی به نام دانشنامه به دانشجویان خارجی، برگزاری ۴ دوره آزمون سامفا (مجوز آموزش زبان فارسی) که در سال ۹۶ دانشگاه کردستان مجری این فرآیند مهم شده است و تنوع فعالیت‌های فرهنگی، از جمله این خصوصیات بارز است.

دکترعلیزاده دانشگاه‌های مطالعه شده در طول تاریخ را دانشگاه‌های نسل اول با رسالت آموزشی، نسل دوم؛ آموزش و پژوهش، نسل سوم؛ رسالت علم ثروت‌ساز و اکنون دانشگاه‌های نسل چهارم با رسالت مرجعیت اجتماعی دانشگاه اعلام کرد.

وی با اشاره به اینکه دانشگاه‌ها در معادلات اجتماعی نقش مهمی دارند، گفت: عمده‌ترین تصمیم‌سازی‌های اجتماعی در محیط دانشگاهی اتفاق می‌افتد.

دکترعلیزاده در ادامه با درآمدی بر بین‌المللی شدن، دانشگاه‌ها را از منظر فرهنگی و اقتصادی ارزیابی کرد و گفت: دانشگاه کردستان در مسیر بین‌المللی‌سازی در آموزش عالی در کشور پیشرو است.

وی با بیان اینکه بین‌المللی‌سازی در حوزه داخلی شامل اسناد بالادستی، زیرساخت‌ها و فرایندها است، خاطرنشان کرد: تاکنون از ۱۲۹ ملیت، دانشجوی خارجی برای تحصیل به ایران آمده‌اند که از این تعداد عده‌ای فارغ‌التحصیل و تعدادی هم اکنون مشغول به تحصیل هستند.

دکترعلیزاده بیان کرد: ۵۰ درصد دانشجویان خارجی در کشور در مقطع کارشناسی تحصیل می‌کنند که این امر باید در مقطع دکترا و ارشد ارتقا یابد.

وی درپایان در راستای رشد پذیرش دانشجوی خارجی، ماموریت‌سپاری به دانشگاه‌ها، تمرکز زدایی و ارائه خدمات به بستر الکترونیک را از جمله فاکتورهای مهم برشمرد.

 

دانشجویان خارجی سفیران فرهنگی کشور هستند

دکتر رحمت صادقی رئیس دانشگاه کردستان نیز در این نشست گفت: دانشجویان خارجی می‌توانند در سطح کلان به عنوان سفیران فرهنگی ایفای نقش کنند و با بازگشت به کشور خود، افراد بیشتری را برای تحصیل در دانشگاه های ایران ترغیب کنند.

وی اظهار کرد: همه دانشگاه‌های کشور هدفشان ارتقای وجهه بین‌المللی بوده و دانشگاه کردستان هم در سال‌های اخیر اقدامات خوبی در این زمینه انجام داده است.

دکتر صادقی افزود: افتتاح نمایندگی امور کنسولی دانشجویان غیر ایرانی و ساختمان مرکز آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانان از جمله زیرساخت‌های لازم برای پذیرش و تحصیل بیشتر دانشجویان خارجی است.

رئیس دانشگاه کردستان عنوان کرد: با توجه به مرزی بودن استان کردستان موقعیت خوبی برای تحصیلات تکمیلی وجود دارد و درآمدزایی خوبی هم برای دانشگاه در پی خواهد داشت.

وی با اشاره به اینکه حضور دانشجویان خارجی به نفع استان خواهد بود، تصریح کرد: دانشجویان خارجی می‌توانند در سطح کلان به عنوان سفیران فرهنگی ایفای نقش کنند و با بازگشت به کشور خود، افراد بیشتری را برای تحصیل در دانشگاه های ایران ترغیب کنند.

دکتر صادقی ادامه داد: تعداد دانشجوی خارجی در دانشگاه کردستان افزایش چشمگیری داشته است و در حال حاضر ۴۹۲ دانشجوی خارجی در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند و دانشگاه ظرفیت افزایش جذب و پذیرش دانشجویان بیشتری را دارد.

وی با اشاره به اینکه دانشگاه کردستان برای ارتقای وجهه بین‌المللی اهتمام ویژه‌ای دارد، گفت: خوشبختانه توانسته‌ایم سهمیه‌های خوبی در اراسموس پلاس و ارنست ماخ برای دانشگاه جذب کنیم و دانشجویان زیادی در قالب طرح تبادل دانشجو در دوره‌های مختلف دانشگاه‌‎های اسپانیا و اتریش حضور پیدا کرده‌اند.

رئیس دانشگاه کردستان با تاکید بر اینکه رتبه بندی‌های جهانی برای بین‌المللی شدن دانشگاه ضروری است، گفت: کسب رتبه ۱۰۰۰-۸۰۱ دانشگاه کردستان در رتبه‌بندی تایمز اعتبار خوبی به این دانشگاه بخشیده و منجر به ترغیب شهروندان کشورهای خارجی برای تحصیل در دانشگاه کردستان خواهد شد.

ل.س ۴۲/ ل.م ۵۴