به میزبانی دانشگاه تبریز؛

اولین همایش ملی پرورش زنبور عسل برگزار شد

۲۵ آبان ۱۳۹۸ | ۱۱:۵۷ کد : ۵۱۱۶۸ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۰۶۱
اولین همایش ملی پرورش زنبور عسل و جایزه ملی کیفیت عسل با هدف هم‌اندیشی، هم‌افزایی و تبادل‌نظر در مورد یافته‌های پژوهشی حوزه‌های مختلف صنعت پرورش زنبور عسل به میزبانی دانشگاه تبریز برگزار شد.
اولین همایش ملی پرورش زنبور عسل برگزار شد

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل ازدانشگاه تبریز، دکتر باب اله حیاتی معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه تبریز در این همایش، صنعت زنبورداری را یکی از مهم‌ترین صنایع کشور دانست که نقش مهمی در عرصه اقتصادی کشور و صادرات غیر نفتی دارد.

وی در ادامه نبود بازاریابی مناسب، پایین بودن میزان کمیت وکیفیت عسل تولیدی، پایین بودن میزان آموزش زنبورداران، اعتماد عمومی کم به محصولات تولیدشده را از جمله چالش‌های حوزه صنعت زنبورداری اعلام کرد و تاکید کرد: برای رفع این چالش‌ها نیازمند تعامل بیشتر مابین دانشگاه‌ها و فعالان این صنعت است.

مهندس فتحی رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان آذربایجان‌شرقی نیز در این آیین با اشاره به توانمندی‌ها و ظرفیت ‎ ‌های موجود در استان در صنعت زنبورداری گفت: این استان مقام اول را از نظر تعداد کندوهای سنتی و مقام دوم را از نظر میزان تولید در بخش کندوهای مدرن دارد.

وی افزود: تبدیل کندوهای سنتی به مدرن برای بهره‌وری بیشتر به عنوان مهم‌ترین چالش این سازمان جهاد کشاورزی استان آذربایجان‌شرقی در این عرصه است.

دکتر ذبیح اله نعمتی رئیس دانشکده کشاورزی و منابع طبیعی اهر و رئیس این همایش نیز با بیان اینکه استان آذربایجان شرقی حدود ۱۲ هزارنفر زنبوردار، یک میلیون و۲۰۰ هزار کلنی و۱۸ تشکل تعاونی زنبورداری دارد که جایگاه ویژه ای در تولید عسل درکشور دارد، گفت: در همین راستا با توجه به این ظرفیت ها برگزاری چنین رخدادی از اهمیت والایی برخورداراست.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه این همایش کانون تبادل تجربه و دست آوردهای صنعت زنبورداری است، یادآور شد: تبادل تجربه با اساتید دانشگاهی و محققان یک فرصت مناسب برای بهره برداران صنعت زنبورداری است.

دکتر نعمتی در بخش دیگر سخنان خود با بیان اینکه در طول برگزاری این همایش ۵۰ مقاله پذیرفته شده نیز ارایه خواهد شد، تصریح کرد: بیولوژی زنبور عسل، اقتصاد و تجارت در صنعت زنبور داری، عسل و صنایع غذایی، زنبور عسل و محیط زیست، زنبور عسل و سلامت انسان، تجهیزات صنعت زنبورداری و سایر محورهای مرتبط از جمله محورهای این همایش است.

رئیس دانشکده کشاورزی و منابع طبیعی اهر برگزاری مسابقه کیفی عسل را یکی دیگر از بخش های جالب و جذاب این همایش عنوان کرد و گفت: زنبورداران و شرکت های فعال در حوزه بسته بندی و عرضه عسل نمونه های خود را برای شناسایی کیفیت برتر به دبیرخانه ارسال و در این ارتباط نیز محدودیتی برای هیچکس ندارد هر تولید کننده که به کیفیت عسل خود اطمینان دارد می تواند در این رقابت مهیج حضور یابد.

به گفته وی در جنب این همایش نمایشگاهی از توانمندی های تولید کنندگان دایر است و تولید کنندگان می توانند تولیدات خود را بدون واسطه به زنبورداران معرفی کنند همچنین برنامه ریزی شده که ۳ کارگاه آموزشی با حضور کارشناسان برجسته برگزار شود.

دکتر نعمتی همچنین با معرفی سخنرانان این همایش اضافه کرد: دکتر صدیف آزاد مرد، استاد دانشگاه تبریزسخنرانی خودرا درباره مطالعات اخیردرزمینه کیفیت و کاربرد عسل، دکتر محسن علمی، محقق و پژوهشگر مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی آذربایجان شرقی درباره فرصت ها و چالش های زنبورداری ایران، دکتر محبوب نعمتی، استاد دانشگاه علوم پزشکی تبریز درباره ویژگی های کیفی عسل وتقلبات آن و دکتر امیر ناجی محقق و پژوهشگر حوزه زنبورعسل سخنرانی خود را با عنوان ایمنی ناشی از تعامل گروهی در زنبورهای عسل ارائه خواهند کرد.

همچنین در حاشیه برگزاری این همایش نمایشگاه عرضه محصولات جانبی صنعت زنبورداری با حضور بیش از ۱۵ تعاونی تولید کننده و شرکت فعال در عرصه زنبورداری در سالن مرکز رشد و فناوری دانشگاه تبریز نیز برگزار شد.

س.س ۵۱/ ل.م ۵۴