به میزبانی دانشگاه ارومیه؛

نخستین کنگره بین‌المللی آبیاری و زهکشی ایران برگزار شد

۲۵ آبان ۱۳۹۸ | ۱۱:۰۲ کد : ۵۱۱۶۷ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۹۰۹
نخستین کنگره بین‌المللی و چهارمین کنگره ملی آبیاری و زهکشی ایران با موضوع مدیریت پایدار و نوآورانه آب کشاورزی سازگار با تغییر اقلیم (با محوریت حوضه آبریز دریاچه ارومیه) به میزبانی دانشگاه ارومیه برگزار شد.
نخستین کنگره بین‌المللی آبیاری و زهکشی ایران برگزار شد

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه ارومیه، دکتر رحیم حب نقی رئیس  دانشگاه ارومیه در آیین اختتامیه این کنگره اظهار داشت: علم و دانش باید در خدمت توده قرار گیرد و مردم از فواید آن بهره مند شوند.

وی با تاکید بر اینکه قطعا تبادلات علمی برای دانشگاهیان فواید بسیاری را به همراه خواهد داشت، افزود: علم فشرده دانشگاه‌ها باید به کشاورزان منتقل شود و آنها از آن استفاده کنند تا درکشاورزی بهینه در کشور شکل گیرد.

دکتر حب نقی ادامه داد: بعضا کشاورزان خود عامل کمبود آب هم می‌شوند و گسترش بی رویه کشاورزی، یکی از عواملی بوده که دریاچه ارومیه را به شکل کنونی تبدیل کرده است.

رئیس دانشگاه ارومیه با بیان اینکه دخالت های انسان دریاچه ارومیه را خشک کرده است، افزود: همه ما مسئولیت داریم که دریاچه ارومیه را احیا کنیم چون این دریاچه سرمایه‌ ای ملی بوده و متعلق به کل ایران است.

وی در ادامه با اشاره به وجود پژوهشکده مطالعات دریاچه ارومیه در دانشگاه ارومیه، تصریح کرد: یکی از اهداف تاسیس این پژوهشکده این بوده که دانش ما در این اختیار مسئولان قرار گیرد چون دانشمندان و علما رسالت خطیری را در این زمینه برعهده دارند.

دکتر حب نقی در پایان ابراز امیدواری کرد که نتایج حاصل از برگزاری کنگره ‌های علمی همچون کنگره بین المللی آبیاری و زهکشی ایران در خدمت مردم و مسئولان قرار گیرد و کمک کننده باشد.

دبیر اجرایی کنگره هم اظهار کرد: این کنگره توسط گروه مهندسی آب دانشگاه ارومیه با همکاری انجمن آبیاری و زهکشی ایران برگزار شد.

دکتر سینا بشارت افزود: یکسال تلاش بی وقفه در راستای برگزاری هر چه بهتر این کنگره صورت گرفت و توانستیم کنگره ای متفاوت و در سطح بین المللی را برگزار کنیم.

در ادامه این آیین، براساس آرای هیات داوران، مقالات برتر در بخش شفاهی و پوستر معرفی و از نفرات برگزیده تجلیل شد.

در بخش شفاهی عنوان مقاله اول به علی داننده مهر، علی سورمان و میرجعفر صادق صغری از دانشگاه یاشار ترکیه تعلق گرفت ومقاله رضا دلیر حسن نیا و فرزین محمدی از دانشگاه تبریز به عنوان مقاله دوم معرفی شد و مقاله افشین خرسند و همکارانش از دانشگاه ارومیه هم به عنوان مقاله سوم مورد تجلیل قرار گرفت.

پوستر مقاله سیده مرضیه حسینی، حامد مازندانی زاده و بیژن نظری از دانشگاه قزوین در بخش پوستر رتبه اول را کسب کرد. دومین پوستر برتر را بهزاد حصاری و همکارانش از دانشگاه ارومیه از آن خود کردند و رتبه سوم این بخش به پوستر جاوید رحیمی و مجید منتصری از دانشگاه ارومیه تعلق گرفت.

۲۸۵ مقاله از طرف پژوهشگران به دببرخانه کنگره ارسال شده بود که پس از داوری، ۲۱۵ مقاله پذیرفته شد. در طول دو روز برگزاری این کنگره؛ ۴۰ مقاله به صورت شفاهی و ۱۷۵ مقاله هم به صورت پوستر ارائه شد.

برگزاری پنج نشست تخصصی، ۹ کارگاه آموزشی، نشست مدیران گروه‌های مهندسی آب دانشگاه‌های سراسر کشور و برپایی نمایشگاه با حضور شرکت‌های مشاور، پیمانکار و تولیدکننده قطعات اندازه‌گیری و آبیاری و زهکشی از دیگر برنامه‌های اولین کنگره بین المللی آبیاری و زهکشی ایران بود.

سه دوره گذشته کنگره ملی آبیاری و زهکشی ایران در سال‌های 94، 95 و 96 در دانشگاه‌های فردوسی مشهد، صنعتی اصفهان و شهید چمران اهواز برگزار شده است.

س.س51/ل.م54