با معرفی نفرات برتر؛

نخستین جشنواره ملی کارآفرینی در شیلات پایان یافت

۲۵ آبان ۱۳۹۸ | ۱۰:۵۹ کد : ۵۱۱۶۵ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۸۶۹
نخستین جشنواره ملی کارآفرینی در شیلات، که به میزبانی دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان برگزار شد، با معرفی نفرات برتر به کار خود پایان داد.
نخستین جشنواره ملی کارآفرینی در شیلات پایان یافت

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان، در این جشنواره ملی، دکترعلی نجفی‌نژاد رییس دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان گفت: فعالیت‌های کارآفرینانه این دانشگاه براساس سند دانشگاه کارآفرین به طور پیوسته در حال پیگیری و انجام است.

وی افزود: برگزاری کارگاه‌ها، نمایشگاه ها، دعوت از کارآفرینان و کمک به راه اندازی کسب و کار دانشجویی و برنامه های مختلف دیگر از جمله برنامه های این دانشگاه است که به طور متوسط هر هفته انجام می شود.

رییس دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان بیان کرد: هدف از این فعالیت‌ها، نهادینه کردن روحیه کارآفرینی در میان دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاه است تا آنها بتوانند براساس معلومات و مهارت های کسب شده در دانشگاه، برای خود و دیگران اشتغال ایجاد کنند.

وی اذعان کرد: باتوجه به گسترده بودن چالش بیکاری در کشور، همه سازمان‌ها، دانشگاه‌ها و سایر بخش‌ها می‌بایست در رفع این چالش فعالیت داشته باشند.

دکترنجفی نژاد با اشاره به موضوع تحریم کشور گفت: با برنامه ریزی مناسب باید از تحریم به عنوان یک فرصت، جهت نوآوری و شکوفایی در زمینه اقتصاد و توسعه کشور استفاده کرد.

رییس دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان خاطرنشان کرد: خلاقیت و نوآوری جوانان، سرمایه ارزشمندی است که مسئولان می‌بایست در راستای نگهداری این سرمایه ها در کشور و توسعه اقتصادی کشور، برنامه ارائه دهند.

در ادامه دکترمحمود حافظیه معاون پژوهش و فناوری موسسه تحقیقات شیلات ایران گفت: ظرفیت‌های خوبی برای ایده‌پردازی و کارآفرینی در حوزه شیلات وجود دارد و دانشجویان و محققان و کارآفرینان می‌توانند با ایده‌های خلاقانه، کسب و کاری جدید راه بیندازند و برای خود و دیگران اشتغال آفرینی کنند.

وی درخصوص نوآوری‌های تحقیقاتی در سه حوزه آبزی‌پروری، ذخایر و اکولوژی و فرآوری توصیحاتی ارائه کرد و گفت: در آینده، فعالیت هایی مانند تکثیر و پرورش انواع ماهیان زینتی، پرورش ماهی در قفس، تولید انبوه گیاهان ارزشمند دریایی مورد توجه محققان و بازرگانان قرار خواهد گرفت.

دکترحافظیه پرورش ماهی در قفس را یکی از سیاست‌های کلان دولت در بخش آبزی‌پروری برشمرد و افزود: در برنامه ششم توسعه باید ۲۰۰ هزار تن ماهی در قفس تولید کنیم اما به رغم همه تلاش‌هایی که در این سال‌ها انجام شده است فقط ۱۴ هزار تن تولید داریم.

وی با تأکید بر شناسایی گونه‌های بومی گفت: در چهار استان از جمله یزد پرورش ماهی تیلاپیا آغاز شده و در گلستان هم به دنبال پرورش و تکثیر کفال خاکستری هستیم.

معاون پژوهش و فناوری موسسه تحقیقات شیلات ایران اعلام کرد: در برنامه سازمان شیلات کشور، تولید ماهی کفال در آب‌های غیرمتعارف استان گلستان در حال برنامه‌ریزی است تا بتوانیم با استفاده از تحقیق پژوهشگران و نیروی انسانی، تا حدودی مشکلات اشتغال در حوزه شیلات را برطرف کنیم.

ل.س ۴۲/ ل.م ۵۴