به میزبانی دانشگاه سمنان؛

دهمین نشست معاونان پژوهشی دانشگاه‌ها و روسای پارک‌های علم و فناوری منطقه ۹ کشور برگزار شد

۲۵ آبان ۱۳۹۸ | ۱۰:۲۷ کد : ۵۱۱۶۲ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۸۷۳
دهمین نشست معاونان پژوهشی دانشگاه‌ها و روسای پارک‌های علم و فناوری منطقه ۹ کشور در سالن شهید پازوکی پارک علم و فناوری دانشگاه سمنان برگزار شد.
دهمین نشست معاونان پژوهشی دانشگاه‌ها و روسای پارک‌های علم و فناوری منطقه ۹ کشور برگزار شد

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه سمنان، دکتر نصیری رئیس دانشگاه سمنان در ابتدای این نشست با اشاره به فعالیت‌های پژوهشی و کسب افتخارات متعدد این دانشگاه گفت: استان سمنان دارای بیش از ۷۰ هزار دانشجو است که ۱۰ درصد جمعیت استان را به خود اختصاص می‌دهند.

وی بابیان اینکه این استان دارای ۵۱ دانشگاه و موسسه آموزش عالی است افزود: تنها دانشکده کویر شناسی کشور در دانشگاه سمنان فعال است.

دکتر نصیری بابیان اینکه دانشگاه سمنان جزء معدود دانشگاه‌های کشور است که دارای دانشکده گردشگری است اظهار داشت: وجود پارک علم و فناوری در دانشگاه سمنان یکی از مزیت‌های این دانشگاه محسوب می‌شود که در هدایت ایده‌ها و طرح‌های فناورانه و تولیدات دانش‌بنیان بسیار مؤثر است.

رئیس دانشگاه سمنان با اشاره به اینکه دانشگاه سمنان در حال حاضر دارای ۳۶۶ عضو هیئت‌علمی است که در آینده نزدیک تعداد آنان به ۳۹۰ نفر می‌رسد افزود: در حال حاضر ۱۲ هزار و ۵۲۳ دانشجو در این دانشگاه در حال تحصیل هستند.

دکتر نصیری گفت: یکی از رویکردهای جدید دانشگاه سمنان پذیرش دانشجویان خارجی است که هم‌اکنون ۱۵۶ دانشجوی خارجی در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند که بیشتر آنان از کشورهای عراق و افغانستان هستند.

وی به‌قرار گرفتن نام دانشگاه سمنان در رتبه‌های معتبر ازجمله لایدن، شانگهای در ماه‌های اخیر اشاره کرد و گفت: کسب این افتخارات علمی به همت اعضای هیئت‌علمی به‌دست‌آمده است.

دکتر نصیری بابیان اینکه دانشگاه سمنان به دنبال تقویت ارتباط دانشگاه و صنعت است تصریح کرد: به همین منظور این دانشگاه اقدام به تشکیل اتاق حل مسئله در قلب صنعت کرد که خوشبختانه میزان قراردادهای دانشگاه سمنان در شش‌ماهه نخست امسال از کل سال گذشته بیشتر بوده است.

وی به چشم‌انداز دانشگاه سمنان در افق ۱۴۰۴ هم اشاره کرد و گفت: بین‌المللی شدن، کارآفرینی، توسعه مهارت‌آموزی، تأثیرگذاری در صنعت و جامعه و رویکرد مدیریت سبز ازجمله چشم‌اندازهای دانشگاه سمنان است.

در ادامه معاون پژوهش و فناوری دانشگاه سمنان هم ضمن خیرمقدم به شرکت‌کنندگان در این نشست گزارشی از وضعیت تولیدات علمی و پژوهشی در جهان، ایران و منطقه ارائه کرد و گفت: خوشبختانه جایگاه ایران ازنظر تولید مقالات علمی و تولید علم در سال‌های ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۷ رشد چشمگیری داشته است.

دکتر سیف‌الله سعدالدین افزود: به‌طور مثال می‌توان گفت رتبه ایران در تولید علم جهان در این مدت از رتبه ۴۷ به ۱۶ ارتقاء یافته است و خوشبختانه در خاورمیانه از رتبه پنجم به رتبه اول رسیده‌ایم.

وی با اشاره به کسب افتخارات علمی متعدد دانشگاه سمنان گفت: این دانشگاه دارای ۱۸ مجله علمی است که از این تعداد ۱۲ مجله دارای اعتبار علمی پژوهشی، یک مجله ISI و سه مجله دارای نمایه اسکوپوس است.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه سمنان افزود: از ۱۸ مجله دانشگاه سمنان هشت مجله لاتین، ۹ مجله فارسی و یک مجله عرب‌زبان است.

دکتر سعدالدین به فعالیت‌های دانشگاه سمنان در جهت تقویت ارتباط دانشگاه و صنعت هم اشاره کرد و گفت: تسهیل و تسریع در امور انعقاد قرارداد طرح‌های برون دانشگاهی، فراهم کردن شرایط فرصت مطالعاتی صنعتی برای اعضای هیئت‌علمی، تشویق اعضای هیئت‌علمی مجری طرح‌های برون دانشگاهی با ارتقاء و ترفیع ازجمله اقدامات انجام‌شده در این زمینه است

وی قرار گرفتن دانشگاه سمنان در ردیف ده دانشگاه برتر کشور، کسب جایگاه اول علمی در بین دانشگاه‌های منطقه مرکزی کشور و جایگاه شاخص در بین دانشگاه‌های جهان را از اهداف پیش روی دانشگاه سمنان در بخش پژوهش و فناوری تا سال ۱۴۰۴ عنوان کرد.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه سمنان بابیان اینکه این نشست یکی از مهم‌ترین برنامه‌های پژوهشی دانشگاه‌ها محسوب و فرصتی را برای هم‌اندیشی و تبادل‌نظر در خصوص شاخص‌های مهم پژوهشی و فناوری در راستای نقشه جامعه علمی کشور فراهم می‌کند اظهار امیدواری کرد: این نشست در راستای تحقق منویات مقام معظم رهبری برای کاربردی شدن دستاوردهای پژوهش و فناوری در جامعه و صنعت مؤثر و راهگشا باشد.

دکتر بهرامی دبیر منطقه ۹ کشور نیز در این نشست بابیان اینکه باید عقلانیت و اخلاق را در دانشگاه‌ها نهادینه کرد گفت: ایجاد مدل مفهومی در دانشگاه‌ها بسیار مهم است و یکی از گزینه‌های پیشرفت است.

وی بابیان اینکه متأسفانه دیدگاه‌ها در مسائل مختلف و مرتبط دانشگاه و جامعه متفاوت است افزود: هر دانشگاه باید برای خود مدلی مفهومی بر اساس ظرفیت‌ها و فرصت‌های پیرامونی خود طراحی کند و بر اساس آن مقالات علمی خود را تهیه و تدوین کند.

رئیس پارک علم و فناوری دانشگاه سمنان هم دیگر سخنران این نشست بود و گفت: پارک‌ها و مراکز رشد فرصتی را برای تمام اقشار جامعه فراهم می‌کنند که ایده‌های خود را پرورش و به تکامل برسانند.

دکتر علی حقیقی اصل بابیان اینکه ۴۴ پارک علم و فناوری در کشور فعال است افزود: پارک‌های علم و فناوری در ایجاد اشتغال و تولید محصولات دانش‌بنیان بسیار مؤثر هستند.

وی افزایش کمی و کیفی شرکت‌های فناور نوپا در مراکز رشد، افزایش حمایت هدفمند مادی و معنوی از فناوران و شرکت‌های دانش‌بنیان، افزایش فروش محصولات و خدمات و افزایش میزان صادرات از اهدافی است که در پارک‌های علم و فناوری دنبال می‌شود.

گفتنی است این نشست با حضور معاونان پژوهشی دانشگاه‌ها و روسای پارک‌های علم و فناوری منطقه ۹ کشور شامل استان‌های خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی و سمنان به میزبانی دانشگاه سمنان برگزار شد.

س.س ۵۱/ ل.م ۵۴